Жителів Дніпропетровщини запрошують безоплатно щепитися від дифтерії та правця. Куди звертатися

Жителів Дніпропетровщини запрошують безоплатно щепитися від дифтерії та правця. Куди звертатися

Важливо
Жителів Дніпропетровщини запрошують безоплатно щепитися від дифтерії та правця. Куди звертатися
Суспільне Дніпро

До Всесвітнього тижня імунізації дорослих жителів Дніпропетровщини запрошують щепитися проти дифтерії та правця. Такі щеплення треба робити раз на десять років. Ця послуга безплатна.

Куди звертатися і чи є протипоказання для таких щеплень – розповідає Суспільне.

Дніпрянин Олександр прийшов вакцинуватися від дифтерії та правця. Каже, востаннє робив ці щеплення ще у школі.

"Було неболяче, мабуть, нічого і не відчув. Треба робити щеплення, бо важкі часи у батьківщини, і хворіти ніколи, тож усіх закликаю — зробіть. Раз на 10 років нічого страшного із вами не буде", — каже він.

Чи є протипоказання та чому щепитися життєво необхідно

Сімейна лікарка Маргарита розповідає: всі вакцини у медичних закладах сертифіковані та зберігаються в холодильниках. Протипоказанням до вакцинації може бути алергія на компоненти вакцини.

"Обов'язково будь-який кабінет щеплення має аптечку невідкладної допомоги, куди входять ліки, які ми можемо використовувати у разі виникнення алергічних реакцій, і людина повинна спостерігатись медичним персоналом щонайменше 30 хвилин після щеплення", — зауважує вона.

Жителів Дніпропетровщини запрошують безоплатно щепитися від дифтерії та правця. Куди звертатися
Суспільне Дніпро

Маргарита каже, що щеплення – єдиний варіант захисту від дифтерії та правця, бо ці хвороби мають смертельні наслідки.

"Якщо лікувати дифтерію, то 20% пролікованих людей, на жаль, помирають. Від правця помирають від 25% до 80% людей і вони помирають від дуже складних ускладнень, бо правець вражає нервову систему і може бути параліч дихальної мускулатури", — розповіла вона.

Який рівень імунізації населення Дніпропетровщини

Представниця обласного центру контролю та профілактики інфекційних хвороб МОЗ України Валентина Портних розповідає: минулого року половина з запланованої кількості людей не зробила щеплення. А це 420 тисяч осіб.

За її словами, рівень вакцинації від різних видів інфекційних хвороб в області зараз складає від 53% до 75%. Це при тому, що для вироблення колективного захисту необхідна імунізація 95% населення. На ці показники, зокрема, вплинула пандемія коронавірусу та війна, сказала Суспільному Валентина Портних.

"Найгірше в нас щеплюються дорослі – на 19%, це щеплення проти дифтерії та правця. І в цьому році за три місяці відстає в нас показник 9% тільки і також серед дитячого населення це дітки до одного року проти дифтерії, правця та кашлюку", – розповіла вона.

Календар щеплень та чи є вікові обмеження на вакцинування

В Україні затверджено список 10 інфекцій, вакцинація проти яких є обов'язковою, зокрема е туберкульоз, вірусний гепатит В, дифтерія, кашлюк, поліомієліт. Щепити розпочинають з першої доби народження дитини, розказує Валентина Портних, і вже за перші півтора року життя малюк має отримати вакцинацію від усіх 10 хвороб, далі триватиме підтримуюча імунізація.

Максимальний вік, у якому можна імунізуватися, говорить фахівчиня, зараз не обмежений.

З календарем щеплень можна ознайомитись на сайті Міністерства охорони здоров'я України.

Жителів Дніпропетровщини запрошують безоплатно щепитися від дифтерії та правця. Куди звертатися
МОЗ України.

Зокрема, у травні 2023 року планується додаткова кампанія щеплень дітей проти кору та краснухи, додає Валентина Портних.

Куди звернутися, щоб зробити щеплення

Аби зробити щеплення, потрібно звернутися до сімейного лікаря або прийти до одного з центрів вакцинації.

"Якщо пропущені строки вакцинації — все це скоригує сімейний лікар. Ваша справа — звернутися, аби захистити себе й своїх близьких", — говорить Портних.

За її словами, щеплення від 10 хвороб, список яких затверджений національним календарем щеплень, відбувається безоплатно.

Додатково, тобто за гроші, можна щепитися ще від низки інфекцій: пневмококової, менінгококової, ротавірусної, грипу тощо.

Що відомо

  • Тиждень імунізації – це всесвітній захід, який проводять щороку в останній тиждень квітня.
  • Протягом Міжнародного тижня імунізації, який цього року триває з 24 до 30 квітня, Міністерство охорони здоровʼя України пропонує зробити щеплення дітям та дорослим на більш як 30 дитячих точках «Спільно». Відвідувачі зможуть отримати щеплення за календарем та надолужити пропущені, щоб захиститись від інфекцій.
  • Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Для нього характерне місцеве фібринозне запалення (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явища загальної інтоксикації з ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок.
  • У 1991-1998 роках в Україні була епідемія дифтерії. Причиною був вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді захворіли 20 тисяч людей, 696 пацієнтів померли.
  • Правець – це захворювання, що передається під час контакту зі спорами бактерій, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Інфікуватися ним можна при потраплянні бруду у рану або поріз.

Читайте також

На Дніпропетровщині можуть з'явитися кластерні та надкластерні лікарні. Фахівчиня пояснила, що це означає на практиці

Щеплення від дифтерії, правця, гепатиту В, COVID-19: пояснюють лікарі

Дніпропетровщина на 100% забезпечена вакцинами від 10 інфекцій: як щепитися

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок