Генсек НАТО Єнс Столтенберг привітав розмову президент України Володимира Зеленського та лідера КНР Сі Цзіньпіна і наголосив на важливості діалогу з Китаєм
Про це він сказав під час під час пресконференції з премʼєром Люксембургу Ксав'є Бетелем, передає кореспондентка Суспільного.
"Я вітаю розмову між президентом Зеленським і президентом Сі. Я вважаю також важливим, щоб Китай краще розумів українські перспективи. Це не змінює того факту, що Китай не зміг засудити незаконну війну Росії, незаконне вторгнення в Україну", — сказав генсек НАТО.
Столтенберг зазначив, що Китай є ключовим гравцем на світовій арені і тому з ним треба вести діалог.
"Іноді не так просто вести діалог з Китаєм, але це важливо. Я вважаю, що найбільша помилка, яку ми можемо зробити, це підштовхнути Китай ближче до Москви", — сказав він.
Що відомо про розмову Зеленського і Сі Цзіньпіна
26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Під час годинного спілкування сторони обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу приділили шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України.
Під час розмови Зеленський висловив готовність України залишатися гарантом глобальної продовольчої безпеки, а Сі Цзіньпін висловив підтримку продовженню "зернової угоди".
Китай і війна Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.
17 квітня посол КНР у Франції Лу Шає дав інтерв'ю французькому телеканалу LCI, в якому поставив під сумнів суверенітет колишніх республік Радянського Союзу. Він заявив, що пострадянські держави "не мають ефективного статусу в міжнародному праві, тому що немає міжнародної угоди, яка б надала сили їхньому статусу суверенних країн", а також, що Крим нібито "спочатку належав Росії".
У Міністерстві закордонних справ Франції після цього заявили, що Китай має пояснити слова свого дипломата.
МЗС Естонії також викликало для роз’яснень посла Китаю через заяву дипломата КНР.
Високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики й оборони Жозеп Боррель заявив, що коментарі китайського дипломата, в яких той висловив сумнів у суверенітеті країн колишнього Радянського Союзу, є неприйнятними.
Після цього у МЗС Китаю заявили, що "поважають суверенний державний статус" країн колишнього Радянського Союзу.
Читайте також
Президент призначив посла України в Китаї
Німці не вірять Китаю як посереднику на війні в Україні — опитування
Гутерреш прямує до Вашингтона для переговорів щодо "порятунку" зернової угоди