Медведчук залучає до свого нового проекту обвинувачених у держзраді пропагандистів, які втекли з України — "Схеми"

Медведчук залучає до свого нового проекту обвинувачених у держзраді пропагандистів, які втекли з України — "Схеми"

ЗМІ
Віктор Медведчук
. Віктор Медведчук. Фото: УНІАН

До "політичного руху" "Другая Украина", створеного в Росії обвинуваченим у держзраді Віктором Медведчуком, долучаються втікачі з України: політичні коментатори з закритих проросійських телеканалів, депутати місцевих рад від ОПЗЖ і обвинувачені у державній зраді та сепаратизмі політтехнологи. Їм вдалося уникнути покарання і виїхати з України, дехто з них втік після 24 лютого 2022 року.

Про це йдеться у матеріалі журналістів проекту Радіо Свобода "Схеми".

Проект "Другая Украина" із кінця січня 2023 року почав вести свою діяльність передусім у російських соцмережах. Там його спікери повторюють або доповнюють меседжі російської пропаганди, які підхоплюють і цитують підконтрольні Кремлю медіа. Журналісти встановили, що до політичного руху Медведчука долучилися особи, обвинувачувані в Україні за тяжкими кримінальними статтями.

Серед них – Володимир Скачко, обвинувачений за частиною другою статті 110 Кримінального кодексу (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України). Скачка з березня 2019 року розшукує Служба безпеки України. У Офісі генпрокурора повідомили "Схемам", що "обвинувачений перебуває на території РФ у Москві", при цьому "відомостей про його спосіб виїзду з території України досудовим розслідуванням не встановлено".

Інший спікер "Другой Украины" – "політичний експерт" Юрій Дудкін – у 2021 році отримав підозру за статтями ст. 111 (державна зрада) та ст. 161 (порушення рівноправності громадян). Його справу розглядають "заочно". За даними Офісу генпрокурора, у червні 2022-го 62-річний Дудкін виїхав з України. Журналісти з’ясували, що він виїхав у напрямку Польщі через пункт пропуску "Рава Руська" 7 червня 2022 року.

Колишній український журналіст Денис Жарких, публічні висловлювання якого доручав перевірити колишній генпрокурор Юрій Луценко, також долучився до "Другой Украины". За даними джерел "Схем", Жарких перетнув українсько-словацький кордон у вересні 2022 року. Прикордонна служба не надала відповіді на запитання, на яких підставах 55-річному Жарких дозволили виїхати під час воєнного стану. Юрій Луценко і генпрокуратура не надали відповідей, якими результатами закінчилася перевірка діяльності Жарких у 2018 році.

У січні 2023 року втік до Росії політтехнолог Андрій Мішин, який тепер також у команді "Другой Украины". Мішин – політтехнолог, який щонайменше десятиліття працює на Медведчука. Прикордонна служба не надала відповіді на запитання, на яких підставах 57-річному Мішину дозволили перетнути кордон під час воєнного стану.

До "Другой Украины" також долучилися: політолог Олександр Потьомкін (у 2021 році пропонував Володимиру Зеленському віддати владу Віктору Медведчуку, точне місце перебування невідоме), журналіст Олег Ясинський (мешкає в Чилі, критик декомунізації в Україні), Олена Броницька (агітувала щеплюватися російською вакциною і нахвалювала Медведчука, точне місце перебування невідоме), Павло Карназицький (білорус, депортований з України за антиукраїнські матеріали), Олександр Дудчак (політтехнолог із російським паспортом, місце перебування невідоме), Кирило Молчанов (35-річний політтехнолог, місце перебування невідоме), Руслан Коцаба (обвинувачений в Україні у державній зраді, перебуває у США, яким чином вдалося виїхати – невідомо).

Також спікерами "Другой Украины" стали двоє депутатів міських рад: Богдан Гіганов (депутат Одеської міськради від ОПЗЖ, визнав, що втік з України), Максим Невінчанний (депутат Миколаївської міськради від ОПЗЖ, місце перебування невідоме).

У СБУ відмовилися надавати відповідь на запитання чи фігурують тринадцять ідентифікованих "Схемами" спікерів нового проекту Медведчука у кримінальних провадженнях, які розслідує спецслужба, посилаючись на заборону розголошення таких відомостей.

Журналісти також намагалися отримати коментарі від усіх згаданих у матеріалі осіб, однак ніхто з них не відповів.

Віктор Медведчук

Кум президента Росії Путіна, нардеп забороненої "Опозиційної платформи — За життя" Віктор Медведчук був фігурантом справи про державну зраду, за результатами якої у жовтні 2021 року суд відправив його під домашній арешт.

27 лютого 2022-го стало відомо, що після вторгнення Росії Медведчук втік з-під домашнього арешту. 12 квітня 2022 року президент Зеленський повідомив про затримання Медведчука та опублікував його фото в наручниках та у військовій формі. Згодом він запропонував обміняти Медведчука на українців, які опинилися в російському полоні. Пізніше Медведчук звернувся до Зеленського та Путіна із проханням обміняти його на захисників Маріуполя та заблокованих у місті цивільних.

21 вересня 2022 року стало відомо, що тривають перемовини щодо обміну полоненими за формулою 1 українець на 4 росіян і, за повідомленнями ЗМІ, до списків на обмін міг потрапити Медведчук. У вересні Медведчука обміняли на 200 українських захисників, які перебували в російському полоні. Серед них — захисники "Азовсталі" та ті, хто пережив теракт РФ в Оленівці.

10 січня 2023-го Зеленський позбавив громадянства України політиків Андрія Деркача, Тараса Козака, Рената Кузьміна та Віктора Медведчука.

Читайте також

Дружину Медведчука оголосили у розшук

Путін прийняв рішення про початок повномасштабної війни проти України на початку 2021 року — ЗМІ

Британія запровадила санкції проти дружини Медведчука та родичів російських олігархів

На початок