"Це буде пам'ять нашим нащадкам". В шкільному музеї на Кіровоградщині зібрали речі 400 ліквідаторів аварії на ЧАЕС

"Це буде пам'ять нашим нащадкам". В шкільному музеї на Кіровоградщині зібрали речі 400 ліквідаторів аварії на ЧАЕС

"Це буде пам'ять нашим нащадкам". В шкільному музеї на Кіровоградщині зібрали речі 400 ліквідаторів аварії на ЧАЕС
У музеї кропивницької гімназії "Інтелект" зібрали речі понад 400 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з Кіровоградської області. . Фото: Суспільне Кропивницький

У музеї кропивницької гімназії "Інтелект" зібрали захисні костюми, протигази, дозиметри, світлини та документи понад 400 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції з Кіровоградської області. Це єдиний шкільний музей в області, розповів Суспільному співзасновник музею Леонід Гришков. Тут майже тисяча світлин та експонатів.

музей
Шкільний музей "Дзвони Чорнобиля". Фото: Суспільне Кропивницький

Леонід Гришков – учасник ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. 37 років тому, у 1986 році жив у селищі Полісся Київської області, працював керівником паспортного столу. З першого дня аварії й наступні п’ять років, займався евакуацією та відселенням людей з чорнобильської зони. Отримав статус ліквідатора аварії.

музей
Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської аварії Леонід Гришков. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому чоловік живе протягом 32 років. Розповів, експонати для шкільного музею збирали протягом двох десятиліть.

"Все, що ми надбали – це буде пам'ять нашим нащадкам про те, що зробили ті люди. В таких протигазах і респіраторах наші солдати строкової служби із даху четвертого енергоблока скидали графіт. У таких касках наші пожежники гасили пожежу у кип’яченому бітумі. Всі 26 героїв загинули від смертельної радіації".

музей
У музеї зібрали речі, якими користувалися ліквідатори із Кіровоградщини під час перебування на ЧАЕС. Фото: Суспільне Кропивницький

Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської аварії 73-річний Анатолій Гніденко розповів, до Прип’яті потрапив 30 жовтня 1986 року. Там займався тиловим забезпеченням.

музей
Анатолій Гніденко учасник ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Фото: Суспільне Кропивницький

Щороку учасники ліквідації аварії та вдови ліквідаторів збираються в гімназії, щоб вшанувати пам'ять загиблих.

музей
Учасники ліквідації аварії та вдови ліквідаторів щороку збираються в кропивницькій гімназії, щоб вшанувати пам'ять загиблих. Фото: Суспільне Кропивницький

Вдова учасника ліквідації наслідків Чорнобильської аварії Раїса Матуляк говорить, життя чорнобильських вдів поділилося на дві половини: до катастрофи та після. "Кожна із нас пройшла дуже нелегкий шлях через те, що бачили, як наші чоловіки хворіли".

Відвідати цей музей можуть всі охочі, у години роботи гімназії.

Що відомо

У 2023 році у Кіровоградській області проживає 8,5 тисяч людей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, розповіла начальниця відділу обласного департаменту соціального захисту населення Світлана Багаченко. П’ять тисяч з них – ліквідатори: "1800 – потерпілі – переселені люди, 750 дітей, 831 вдова ліквідаторів. На території області розташовані три села компактного переселення – це Бутівське, Несваткове та Голубієвічі".

Читайте також

На початок