Живі квіти замість штучних: як у Козельці на Чернігівщині прикрашають могили на поминальні дні

Живі квіти замість штучних: як у Козельці на Чернігівщині прикрашають могили на поминальні дні

Живі квіти замість штучних: як у Козельці на Чернігівщині прикрашають могили на поминальні дні
ФОТО: Суспільне Чернігів

Живих квітів та багаторічних рослин на кладовищах стало більше, а пластикових – менше. Таку тенденцію прикрашання могил на поминальні дні спостерігають місцеві жителі у Козельці. Там з 2021 року місцева рада заборонила приносити на кладовища пластикові квіти та вінки.

штучні квіти
Живі квіти на кладовищі. ФОТО: Суспільне Чернігів

У Козельці можна придбати штучні квіти. Та на їхнє використання на кладовищах діє заборона. Її ініціаторкою стала депутатка селищної ради Ірина Санченко. Свою пропозицію жінка висунула два роки тому на засіданні виконавчого комітету, яку підтримали одноголосно.

"Старостам і керівнику комунального підприємства було доручено виготовлення плакатів, табличок, де б вказувалося, що використовувати штучні квіти на кладовищах заборонено. Це питання досить цікаве і складне. За один раз нічого не вийде, але потрібно це вже втілювати в наше життя, роз’яснювати з кожним роком. Над цим питанням потрібно працювати".
штучні квіти
Депутатка селищної ради — Ірина Санченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Ірина Санченко пояснює, що заборона діє тільки на розміщення пластикових квітів на місцях поховань, а не на їхній продаж.

"Це повинно бути вирішено на законодавчому рівні. Ми, до речі, тоді писали звернення до Міністерства екології, щоб вони ініціювали такий законопроєкт, який забороняв би продаж штучних квітів. Але поки що, мабуть, не на часі, тим паче зараз".
штучні квіти
Продаж штучних квітів. ФОТО: Суспільне Чернігів

Керуюча справами виконавчого апарату Козелецької селищної ради Людмила Набільська говорить, що ця заборона має більш профілактичний характер, покарання за її невиконання не передбачене.

"Це такі місця, що там здійснювати заходи впливу якось не по-людськи. Так що ми зараз звертаємось до свідомості громадян, до їхньої громадянської позиції. Неодноразово, особливо перед поминальними днями, які проходять в основному у квітні-травні, ми проводимо звернення через засоби масової інформації, через свою сторінку у Фейсбуці із закликом, що дійсно діє заборона".

штучні квіти
Керуюча справами виконавчого апарату Козелецької селищної ради — Людмила Набільська. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зокрема, жителька Козельця Лариса Кожура щороку носить на кладовище виключно живі квіти. Розносить їх по могилах рідних.

"Ми ніколи взагалі не носили ці пластикові. Або цукерки, або живі квіти".

штучні квіти
Жителька Козельця — Лариса Кожура. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жінка каже, що коли починали прибирати та все палити перед "гробками", витримати це було неможливо. Але додає, що останніми роками штучних квітів на кладовищі стало менше.

"Раніше було багато штучних квітів, все кладовище було яскраве таке. А тепер ні. Ми прийшли, дивимося, що практично немає".

Інша жителька Козельця Вікторія Бурим говорить, що досі використовує на могилах не лише живі квіти, а й штучні, бо так зручно.

"Поставив і цілий рік стоїть. Думаю, що на цей рік ще поставлю. На інші буду більше живих висаджувати".
штучні квіти
Жителька Козельця — Вікторія Бурим. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також, настоятель Катерининського храму у Чернігові Роман Кіник розповів, чим прикрашають церкву у ці дні.

"Якщо період зимовий, у нас є багато сухоцвітів. Квіти яскраві, гарні, красиві, але сухі. І відповідно, коли приходить цвітіння, бачимо зараз на Паску, у нас є небайдужі люди, які прикрашають наш храм. І пізніше, вже ціле літо, цілу осінь є ті люди, які зі своєї дачі, зі свого городу приносять квіти живі".

штучні квіти
Настоятель Катерининського храму у Чернігові Роман Кіник. ФОТО: Суспільне Чернігів

штучні квіти
Сухоцвіти у церкві. ФОТО: Суспільне Чернігів

Настоятель каже, що не є прихильником штучних квітів. Перед поминальними днями у церкві завжди повертаються до цієї теми.

"Важко уявити, щоб ми взяли букет штучних квітів подарували комусь на день народження. Це б, напевно, не сприйнялося або розцінювалося зовсім некоректно, негарно і, напевно б, були неприємні враження".
штучні квіти
Живі квіти у церкві. ФОТО: Суспільне Чернігів

Керівник громадської організації "Еко місто" чернігівець Сергій Безбородько пояснює, що штучні квіти виробляються з матеріалу, що не підлягає переробленню.

"Частіше за все це полістирол. Він токсичний навіть у процесі виробництва. І, як правило, доля цих квітів або потрапити у смітник або ще гірше – люди інколи їх спалюють із побутовим сміттям. Тому це ще більша шкода".
штучні квіти
Керівник громадської організації "Еко місто" — Сергій Безбородько. ФОТО: Суспільне Чернігів

За його словами, невідомо чи розкладаються штучні квіти.

"Жодна штучна квітка досі не розклалася. Тобто тільки є припущення: 100 років, 200 років – достеменно ніхто не знає".

штучні квіти
Сміття на кладовищі. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чоловік пропонує альтернативу квітам із пластику — садити на ділянках, де люди вшановують пам’ять, багаторічні квіти, кущі, злакові трави. Це можуть бути вічнозелені рослини, як ялівці чи туї.

штучні квіти
Живі квіти на кладовищі. ФОТО: Суспільне Чернігів

Дивіться у сюжеті:

Читайте також

На вулиці Любецькій у Чернігові археологи знайшли давньоруське поховання ХІ століття

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Вибір редакції

На початок