"Сподіваюся, все зміниться". Йоганнес Клебо добровільно залишив збірну Норвегії з лижних гонок: що сталося

"Сподіваюся, все зміниться". Йоганнес Клебо добровільно залишив збірну Норвегії з лижних гонок: що сталося

"Сподіваюся, все зміниться". Йоганнес Клебо добровільно залишив збірну Норвегії з лижних гонок: що сталося
Йоганнес Клебо. Фото: AP Photos

Це може вплинути на його можливість стартувати на рівні Кубка світу.

Норвежець Йоганнес Клебо – один із провідних спортсменів у лижних перегонах, 5-разовий олімпійський чемпіон, дев'ять разів вигравав "золото" світової першості.

Сезон 2022/23 Клебо закінчив виграшем четвертого Великого кришталевого глобусу в кар'єрі. Норвежець здобув 20 перемог у гонках Кубка світу, повторивши абсолютний рекорд змагань.

Збірна Норвегії з лижних перегонів вже оголосила склад на новий сезон Кубка світу. У списку відсутній Клебо, який вирішив залишити національну команду. При цьому кар'єру норвезький лижник не завершує, а своє рішення пояснив змінами, що відбуваються всередині команди.

Що сталося?

У квітні асоціація лижних гонок Норвегії анонсувала суттєві кадрові та організаційні скорочення. Норвежці вирішили зменшити кількість членів збірної з 24 спортсменів до 20: чоловічу команду планували скоротити на трьох лижників, жіночу — на одну.

Читайте також: "Стосується зараз усіх". У Норвегії запровадили суттєві скорочення у збірній з лижних перегонів: у чому причина

Першим під скорочення потрапив Еміль Іверсен - срібний призер Олімпіади-2022 та 4-разовий чемпіон світу. А у понеділок, 24 квітня, про своє рішення завершити кар'єру оголосив 34-річний лижник Ганс Крістер Голунд.

Норвежець Ганс Голунд здобув дві медалі Олімпійських ігор та чотири рази виграв "золото" чемпіонатів світу
Норвежець Ганс Голунд здобув дві медалі Олімпійських ігор та чотири рази виграв "золото" чемпіонатів світу. Фото: AP Photos

Про вихід зі складу збірної Норвегії оголосив і Йоганнес Клебо. Причому норвезького лижника планували залишати у команді, однак сам спортсмен вирішив її покинути.

Як Йоганнес Клебо пояснив свій вихід зі збірної Норвегії?

Клебо відзначив, що вважав би "несправедливим", якби через перебування у збірній хтось зі спортсменів недоотримав фінансування та потрапив під скорочення. Тож, норвежець вирішив продовжити підготовку та тренування самостійно.

"З моїм відходом асоціація з лижних видів спорту отримає можливість зменшити витрати і замість цього використати ці кошти на інших спортсменів. Тепер їм не доведеться розплачуватися за мене. У мене є декілька партнерів по команді, які, я відчуваю, отримували негідне ставлення під час вибору до складу. Продовжу перебувати на зв'язку з моїми партнерами по збірній, навіть якщо я не буду частиною національної команди", - цитує слова Клебо NRK.

Олімпійський чемпіон відзначив, що сподівається на покращення ситуації. Однак наразі його рішення означає, що він не зможе виступати на гонках Кубка світу - туди відправляються лише ті лижники, які увійшли до складу збірної.

Йоганнес Клебо провів вісім сезонів на рівні Кубка світу з лижних перегонів
Йоганнес Клебо провів вісім сезонів на рівні Кубка світу з лижних перегонів. Фото: AP Photos

"Сподіваємося та віримо, що вони все змінять, щоб я зміг поїхати на Кубок світу наступного сезону. Якщо буду у хорошому стані, щоб продовжувати виступи. Між мною та федерацією щодо цього не було жодних перемовин. Зробив те, що, упевнений, було найкращим рішенням за цієї ситуації, як для асоціації, так і для національної команди", - додав Клебо.

Батько олімпійського чемпіона Гаакон Клебо, який також є менеджером спортсмена, відзначив, що ситуація у збірній Норвегії змушує змінити план та провести повноцінну самостійну підготовку. У 2020 році Клебо підписав спонсорський контракт з компанією Uno-X, розрахований до 2025-го, і у минулому сезоні частково готувався до етапів Кубка світу за власною програмою.

"Прийшов час почати все спочатку та готуватися до життя без національної команди. Тому що це не було заплановано. Головна ідея була у тому, щоб продовжувати перебування у національній збірній до 2025 року, але тепер обрано інший шлях. Ми й минулого сезону чимало часу були самостійними, тож, сподіваюся, чомусь навчилися. Повернемося, маючи більше інформації щодо цього. Але ця ситуація означає, що травень буде більш неспокійним, аніж я планував", - сказав батько Йоганнеса Клебо.

Як у норвезькій асоціації відреагували на рішення Клебо?

Менеджер норвезької асоціації з лижних перегонів Еспен Б'єрвіг відзначив, що у команді хотіли, щоб Клебо залишився. Однак поважають рішення спортсмена.

"Дуже важливо наголосити на тому, що ми природньо хотіли мати його у національній команді. І були позитивно налаштовані, щоб зробити для Йоганнеса усе можливе перед наступним сезоном", - сказав менеджер.

Водночас, у норвезькій асоціації підготували пресреліз. У ньому наголошується, що організація проговорить правило, згідно якого спортсмени мають обов'язково входити до національної команди, щоб змагатися на Кубку світу.

На чемпіонаті світу-2023 Йоганнес Клебо здобув п'ять медалей з шести можливих: три "золота" та дві "бронзи"
На чемпіонаті світу-2023 Йоганнес Клебо здобув п'ять медалей з шести можливих: три "золота" та дві "бронзи". Фото: AP Photos

Клебо – не єдиний лижник збірної Норвегії, який вирішив вийти з національної команди. Аналогічні рішення ухвалили лижниці Крістін Скістад та Астрід Слінд. За інформацією видання VG, планував самостійно готуватися до сезону і Дідрік Тонсет – олімпійський чемпіон Пхьончхану-2018 в естафеті, але у підсумку він потрапив до складу збірної.

Хто увійшов до складу збірної Норвегії на сезон 2023/24

  • Жінки: Анне Кальва, Ане Стенсет, Марте Скаанес, Інгвільд Естберг, Гелен Фоссесхольм, Матільда Мюрвольд, Лотта Венг, Гайді Венг, Юлі Мюр, Тіріл Венг
  • Чоловіки: Ерік Вальнес, Пол Голберг, Зіндре Скаар, Гавард Таугболь, Евен Нортхаг, Дідрік Тонсет, С'юр Рьоте, Зімен Крюгер, Мартін Ньєнгент, Гаралд Амундсен

Хто такий Йоганнес Клебо

  • 26-річний норвезький лижник. Переможець індивідуальних спринтерських гонок та командних спринтів на Олімпійських іграх 2018-го та 2022 років. Окрім цього, у Пхьончхані-2018 Клебо здобув "золото" у естафеті.
  • На чемпіонаті світу Клебо дебютував у 2017 році. На цьому рівні норвежець здобув дев'ять золотих медалей, дві - срібних та одну "бронзу".
  • На рівні Кубка світу Клебо почав виступати у 2016 році. З того моменту 90 разів піднявся на подіум на цьому рівні.
  • Йоганнес Клебо чотири рази ставав володарем Великого кришталевого глобуса - у 2018, 2019, 2022 та 2023 роках.
На початок