Активи Вінниччини та попит на торги: як працює система "Прозорро. Продажі" в умовах повномасштабної війни

Активи Вінниччини та попит на торги: як працює система "Прозорро. Продажі" в умовах повномасштабної війни

Земельні ділянки та об’єкти малої приватизації — це чи не основні лоти у системі онлайн аукціонів "Прозорро. Продажі". З початку повномасштабного вторгнення робота в цій системі не припинялася. Чи відбулися зміни у проведенні торгів, а також про їх прозорість і попит генеральний директор "Прозорро. Продажі" Сергій Бут розповів в ефірі Українського радіо. Вінниця.

За його словами, з початку повномасштабного вторгнення робота онлайн-аукціонів не припинялася.

"Проводилися аукціони безпосередньо й 24 лютого 2022, адже вони плануються за кілька днів раніше. Вони не були надто успішними, звісно ж, але система працювала. Падіння в перші місяці повномасштабного вторгнення було значним. За деякими проаналізованими напрямками обсяг зменшувався у сорок разів", — каже Сергій Бут.

Втім через введення воєнного стану обмежень у проведенні аукціонів не було.

"Було прийнято низку рішень щодо певного спрощення процедур, скорочення, наприклад, періоду експозиції, щоб аукціони відбувалися у більш швидкий спосіб, щоб учасники мали можливість у такому більш пільговому режимі приходити на аукціони і щоб організатори або державні органи, державні підприємства могли більш швидкий доступ, швидке джерело надходження грошей".

Протягом дії воєнного стану в системі відбулося 16 тисяч аукціонів. До бюджету різних рівнів надійшло близько десяти мільярдів гривень, каже Сергій Бут. І основні напрямки роботи – це мала приватизація, земельні торги. Майданчики онлайн-аукціонів користуються попитом серед вінницьких гравців ринку.

"Досвід і аналіз торгів показує, що здебільшого на подібні об’єкти приходить місцевий бізнес. Тому аукціони з нерухомості або земельних ділянок зазвичай – туди приходить саме місцевий бізнес, який прагне покращити свою матеріальну базу і розширити базу для ведення бізнесу".

Найдорожчим лотом на Вінниччині був спиртзавод: у рамках приватизації фонд держмайна продав його за близько 60 млн гривень.

"Щодо перспектив, то ми зараз бачимо в системі ще один спиртзавод. Це Бджільнянський спиртзавод. Його продаж відбуватиметься в рамках приватизації. Також є майновий комплекс державного фонду геопросторових даних. І також є Мурафський кар’єр. Ці об’єкти є, мабуть, найбільш коштовними серед того масиву, який ми зараз бачимо", — розповідає Сергій Бут.

Що ж до прозорості й ефективності управління майном, то Вінниця входить в десятку лідерів.

"Основним принципом роботи "Прозорро" є саме прозорість на етапі реєстрації учасників, на етапі проведення аукціонів, прозорість на етапі виконання договорів. Тому можна по кожному аукціону в режимі онлайн і в режимі архіву бачити інформацію по всіх учасниках, по всіх ставках, які вони робили, бачити, яку документацію вони подавали, протоколи, можливо, й зміни, які подавалися".

Такий принцип прозорості був важливим і спочатку проєкту і залишається під час дії воєнного стану. Втім сама система учасників торгів не перевіряє.

"Ми як державне акціонерне товариство таких функцій не здійснюємо. Це не передбачено нашою статутною діяльністю. Це більше завдання організатора, який продає майно, і за результатами успішного аукціону має укласти договір з покупцем. На цьому етапі організатори відстежують, чи не укладається угода з підсанкційною особою чи з особою, що повʼязана якось з країною-агресором. Така процедура проводиться, але організаторами продажу".

Покупцями ж на аукціонах можуть бути як приватні особи, так і представники бізнесу, каже Сергій Бут.

"Щоб взяти участь, потрібно зареєструватися на одному з пʼятдесяти майданчиків, які під'єднані до нашої системи. Там потрібно відкрити обліковий запис, мати кабінет, в якому можна мати доступ до відповідного активу, тому в цьому плані все дуже просто. Щоб потрапити на аукціон, потрібно сплатити гарантійний внесок, який дорівнює 5-10% від початкової вартості і бути готовим у день і час проведення аукціону бути за компʼютером і робити ставку".

Також, розповідає Сергій Бут, система "Прозорро. Продажі" працює надійно, адже влітку 2022 її перемістили з локальних дата-центрів, які базуються в Україні, у хмарні дата-центри, які не мають відношення до території України.

"У цьому плані система має абсолютний імунітет щодо блекаутів чи обстрілів, які можуть відбуватися, на жаль, в межах нашої держави".

У системі "Прозорро. Продажі" започаткували також ініціативу для релокованих підприємств.

"Ми розробили систему, через яку підприємство, у разі потреби, може знайти собі місцевість для релокації, може це здійснити й отримати допомогу або від місцевих органів, або регулюючих органів. І дана ініціатива була реалізована, і нею можуть користуватися всі, хто цього потребує".

Ще одним новим напрямком у системі стали благодійні аукціони.

"Ми таким зазвичай не займалися. За час дії благодійних аукціонів системі вдалося зібрати близько семи мільйонів гривень. Це все йде на потреби ЗСУ. Будь-хто, хто має цікавий товар для покупців, може виставити це на аукціонах. Ми реалізовували поштові марки, які випускала "Укрпошта". Наприклад, "Руській воєнний корабль...". Також у нас був цікавий лот — продавали ручку Джо Байдена".

"Прозорро. Продажі" не є профільним підприємством у плані благодійних торгів, каже Бут. Тому не намагаються конкурувати з більш спеціалізованими платформами. Але, каже, завжди готові допомогти з благодійними ініціативами.

Читайте також

  • Реконструкція перехрестя вулиць Зодчих-Пирогова-Василенка: що відомо
  • Планує просувати продукцію на українському ринку: як ветеран АТО розвиває у Вінниці "часниковий" бізнес

Вибір редакції

На початок