У Запоріжжі створили петицію про поетапне зниження шкідливих викидів

У Запоріжжі створили петицію про поетапне зниження шкідливих викидів

У Запоріжжі створили петицію про поетапне зниження шкідливих викидів Фото - УНІАН

26 червня на сайті електронних петицій міста Запоріжжя з'явилася петиція "Вимагаємо прийняти рішення про поетапне зниження викидів в атмосферне повітря". Про те, чому ця петиція важлива, та чому так швидко збирає голоси, розповідали її ініціатор, громадський діяч Олександр Лебідь і Микола Ралик, учасник Еко-Коаліції Запоріжжя, в етері програми "Тема Дня" на Суспільному.

Згідно петиції, за період з 08.01.2020 по 24.05.2020 р., в тому числі у вихідні та святкові дні, виявлено 388 фактів перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин. Тобто з початку 2020 року щоденно в місті Запоріжжя фіксується мінімум 1 факт перевищення максимальної кількості шкідливої речовини в одиниці об’єму або маси у водному, повітряному чи ґрунтовому середовищах, що впливає на здоров’я мешканців міста.

Петиція вимагає від депутатів і адміністрації м. Запоріжжя звернутися до відповідних органів обласної і центральної влади з вимогою виконання вимог законодавства України та прийняття рішення про поетапне зниження викидів.

Чому виникла ідея створити петицію

Як каже Микола Ралик, Еко-Коаліція вже кілька років наполягає на тому, щоб у місті Запоріжжя з'явився сучасний екомоніторинг. Частиною цього екомоніторингу є мобільна лабораторія, яка почала працювати у 2020 р. За допомогою мобільної лабораторії вдалося, наприклад, встановити, що Хортицький район, який вважався екологічно безпечним, також потерпає від викидів. При цьому, за словами екоактивіста, міська влада заявляє, що не може вживати заходи на основі екомоніторингів, через відсутність відповідного законодавства.

"Петиція створена саме тому, що нам для того, щоб очистити нашу екосистему, наше повітря, потрібна допомога всієї громади. Найбільш ефективний засіб який дозволяє залучити громаду для вирішення цього питання - це петиції. У нас є законодавство, є петиція про яку громада сказала що вона добра і її погодила, і влада має на неї відреагувати", - каже Олександр Лебідь.

Яка законодавча база

В Законі України про охорону атмосферного повітря ідеться про те, що органи місцевої влади мають при перевищенні викидів розробити план поступових дій, щоб знизити забруднення. Як каже Олександр Лебідь, в Запоріжжі склався певний вакуум: департамент екології облдержадміністрації скорочений, тому область не може реагувати на ситуацію. Петиція закликає депутатів міськради і працівників міської адміністрації, у тому числі міського голову, звернутися до обласної ради, з вимогами дотриматися законодавства України.

Як каже автор петиції, програми поетапного зниження викидів повинні бути розроблені в області і передані в Міністерство екології, там їх мають узагальнити і ратифікувати, і передати забруднювачам.

"Тут треба розуміти. щоб далеко не лізти у екологічні терміни чи ще щось, у нас є норми граничних викидів, вони отримують ліцензії. В цій ліцензії чітко прописано що вони можуть робити викиди, але вони мають бути в чітких межах, тобто ти маєш право викинути ось стільки. Але в Запоріжжі, де цих підприємств декілька, якщо ми приїдемо - у них все буде відповідати нормам, все буде чудово, але коли всі ці викиди з кожного заводу зберуться в купу над містом - це буде перевищення. І саме за цим перевищенням обласна рада має розробляти програму. Щоб вони викидали настільки, щоб повітря у місті відповідало якості", - каже Олександр Лебідь.

Станом на 4 липня петиція зібрала 638 голосів з 750 необхідних, до кінця збору голосів залишилося 53 дні.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди