Повінь-2020: причини і пошуки відповідей

Повінь-2020: причини і пошуки відповідей

Повінь-2020: причини і пошуки відповідей Фото: Віктор Синишин

Прикарпатський науковець, професор кафедри лісознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Юрій Шпарик проаналізував повінь 2020-го року на Івано-Франківщині. Своїми спостереженнями, результатами і висновками він поділився з журналістами Суспільного.

Три причини паводку

- Перша з них – значна кількість опадів: "Маємо результати міжнародних досліджень, які відображені у нашій презентації "Ліс і паводки" на сайті Прикарпатського університету. У них стверджується: якщо об’єм опадів перевищує 40 міліметрів, то 40% цих опадів стікає в ріки, формуючи паводок. За тими даними, які ми виявили у відкритому доступі на сайтах погоди, у нас в Яремчі випало приблизно 200 міліметрів опадів за той тиждень, коли був паводок. Відповідно більш ніж 150 міліметрів цих опадів стекло в ріки".

Повінь-2020: причини і пошуки відповідейFacebook/Льоня Тинкалюк

Повінь-2020: причини і пошуки відповідей

Інші дві причини повені, на думку Юрія Шпарика, стосуються діяльності у руслах рік. Так, жителі населених пунктів, розташованих поблизу водойм, навіть не підозрюючи про це, щодня можуть створювати додаткові русла рік. До прикладу, тим, що однією й тією ж дорогою їздять до лісу чи в поле, руйнуючи берег річки. Тоді ця річка під час повені потече там, де буде нижчий рівень берега, тобто звичною для людей сільською дорогою.

Третя причина повені, за словами прикарпатського вченого, – відсутність догляду за руслами рік та їхнє засмічення.

Повінь-2020: причини і пошуки відповідейФото: Віктор Синишин

Повінь-2020: причини і пошуки відповідей

Що робити?

Щоб убезпечити Прикарпаття від катастрофічних наслідків повеней, Юрій Шпарик пропонує створювати високо в горах резервуари для збору води.

"Нам потрібно працювати, починаючи із самих вершин гір, де опадів найбільше. І не допускати цей великий масив води донизу, де він починає зносити все, що є. Тому що ми розуміємо, що з маленьких потічків робляться більші потічки, з більших потічків робляться маленькі ріки, а потім з маленьких річок робляться дуже великі ріки… Тобто, треба регулювати стік води ще в горах, - говорить науковець. - Для цього треба створювати запасні резервуари, які на випадок таких великих дощів мають закриватися. Звичайно, для цього треба гроші. І ці резервуари мають бути надійні".

Про повінь люди повинні знати заздалегідь

Юрій Шпарик радить попрацювати над системою оповіщення про паводки, яка би передбачала поширення інформації про те, у якій річці підніметься рівень води і коли це станеться.

Авторка: Світлана Усатюк

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди