Німеччина створила робочу групу для перегляду терористичного нападу під час Олімпіади-1972

Німеччина створила робочу групу для перегляду терористичного нападу під час Олімпіади-1972

Німеччина створила робочу групу для перегляду терористичного нападу під час Олімпіади-1972
Меморіальний пам'ятник у Мюнхені. Фото: AP Photos

Більше 50 років тому в Мюнхені було вбито 11 членів олімпійської збірної Ізраїля.

Влада Німеччини ініціювала створення міжнародної комісії експертів для перегляду трагічних подій Олімпіади-1972. Про це повідомила міністерка внутрішніх справ країни Ненсі Фезер.

Завданням комісії стане дослідження теракту, що відбувся під час Олімпіади того року в Мюнхені. Внаслідок нападу загинули 11 ізраїльських спортсменів та один німецький поліцейський.

Після терористичного нападу 1972-го Німеччина лише за 50 років погодила із сім'ями загиблих фінансову компенсацію. А тепер запустила дослідження, що стало частиною минулорічної домовленості з родинами.

В основу дослідження лягатиме "ретельна переоцінка подій, які сталися" у 1972 році. Комісія з восьми істориків займатиметься "суворим дослідженням періоду перед та після" нападу.

"Для мене особливо важливо, аби їхня робота також належним чином розглянула поводження з членами родин [заглиблих] після нападу", — цитує Ненсі Фезер агентство Associated Press.

У заяві міністерки також ідеться, що висновки роботи дослідницького проєкту будуть "прозоро задокументовані для громадськості". До нього залучатимуть й інших учасників з "додатковою експертизою з різних тем".

Теракт під час Олімпіади-1972: що відомо

Вісім учасників палестинського угруповання "Чорний вересень" здійснили напад на олімпійське селище в Мюнхені, де базувалися спортсмени.

Після нападу на селище було вбито двох членів ізраїльської олімпійської збірної — тренера з боротьби Моше Вайнберга та важкоатлета Йоссефа Романо.

Внаслідок атаки в полон було захоплено ще дев'ятьох членів збірної Ізраїлю. Організатори нападу в обмін на їх звільнення вимагали відпустити понад 230 палестинських в'язнів в Ізраїлі та кількох екстремістів, яких утримували у ФРН.

Усі дев'ятеро заручників з ізраїльської збірної загинули у ході рятувальної операції. Також було вбито п'ятьох нападників, загинув і один з правоохоронців.

Реакція Німеччини на події 1972 року

Члени родин загиблих атлетів збірної Ізраїлю впродовж багатьох років після трагедії в Мюнхені вимагали від Німеччини визнати відповідальність за наслідки нападу та погодити компенсацію.

Про домовлення компенсації було оголошено лише за 50 років, у 2022-му. Німеччина зобов'язалася виплатити родинам жертв нападу 28 мільйонів євро. Також публічні вибачення за трагедію висловив німецький президент Франк-Вальтер Штайнмаєр.

"Я, як очільник цієї держави та від імені Федеративної Республіки Німеччина, прошу пробачення за брак захисту ізраїльських спортсменів під час Олімпійських ігор у Мюнхені та за відсутність роз'яснень після. Та за факт того, що ці події сталися", — наводить Euronews слова Штайнмаєра від минулого року.

Що відомо

  • У 2017 році в Мюнхені було відкрито меморіал на пам'ять про загиблих унаслідок терористичного нападу 1972-го.
  • Під час церемонії відкриття літньої Олімпіади 2020 року в Токіо жертв нападу 1972-го вперше вшанували хвилиною мовчання.
  • Від 1972 року на території Німеччини жодного разу не проводилися ані літні, ані зимові Олімпійські ігри.

Вибір редакції

На початок