Під час аудиту Чернівецького лісгоспу виявили втрати на майже 26 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві

Під час аудиту Чернівецького лісгоспу виявили втрати на майже 26 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві

Під час аудиту Чернівецького лісгоспу виявили втрати на майже 26 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві
Автор фото: Денис Білоус. Фото ілюстративне.

Чернівецьке лісове господарство недоотримало та втратило грошей на майже 26 мільйонів гривень, повідомили в аудитслужбі. Зокрема, це втрати через видачу дозволів на рубки у землях природо-заповідного фонду, незаконне звільнення працівників та відсутність документів на користування землями лісового фонду.

Водночас у лісгоспі визнають лише одне порушення, а інші планують оскаржувати у суді. Суспільне Чернівці розповідає, які саме порушення фіксували, та як їх коментують у підприємстві.

Які порушення виявили аудитори

Аудитори перевіряли ефективність роботи підприємства за період з 2019 по 2021 роки, повідомила у коментарі Суспільному начальниця відділу контролю в аграрній галузі, екології та природокористування обласного управління Держаудитслужби Орися Вирстюк.

Під час перевірки виявили, що керівник лісгоспу видавав лісорубні квитки на проведення рубок на території природо-заповідного фонду. Це є порушенням законодавства. Вирстюк каже, за підрахунками екоінспеції такі дії заподіяли шкоду на понад чотири мільйони гривень.

"Частину штрафу підприємство заплатило зі свого бюджету та понад три мільйони зі статутного капіталу, що вплинуло на його розмір", – каже Вирстюк.

За її словами, лісгосп намагався оскаржити штраф у суді, проте рішення ухвалили не на користь підприємства. Через судові витрати підприємство додатково втратило майже мільйон гривень.

Також аудитори встановили, що підприємство незаконно звільнило двох працівників, яких потім поновили на посадах. За вимушені простої лісгосп сплатив їм понад 270 тисяч гривень компенсації.

Окрім цього, майже 47 тисяч гектарів земель лісового фонду не мають документів, які підтверджували б право постійного користування ними. Це створює ризик їх втратити. За період, поки договори на земельно-кадастрові роботи будуть укладені, ділянки можуть здорожчати на майже 350 тисяч гривень.

За інформацією аудитслужби, понад 30 гектарів лісового фонду, яке раніше належало підприємству сьогодні перебувають у власності інших юридичних та фізичних осіб. Також частина нерухомості, що перебуває на балансі підприємства, розміщена на землі, яка зареєстрована на інших людей. Права власності на це майно підприємство не оформило, тому ризикує отримати збитки на 12 мільйонів гривень.

"Наразі, щоб передати земельні ділянки державному підприємству "Ліси України", на них має бути оформлене право постійного користування. Лісгосп звернувся до правоохоронних органів щодо цього після нашої перевірки у листопаді. Дозвіл на виготовлення цих документів дають міські та сільські ради. Коли не погоджували з ними межі, виникли такі нюанси", – розповідає Вирстюк.

Також на балансі лісгоспу є дитячий табір "Вербиченька". Через воєнний стан роботу оздоровчих таборів з цілодобовим перебуванням призупинили. Так підприємство недоотримало щонайменше п'ять мільйонів гривень прибутку.

"Це зовнішній чинник, який не залежить від працівників лісгоспу, але ми мали про нього вказати", – каже аудиторка.

Підприємство також не могло вплинути на розмір плати за користування мисливськими угіддями, розповідає Вирстюк. Закон не визначає, яким має бути розмір плати. У Чернівецькому лісгоспі це 1 гривня за гектар на рік – через це підприємство не отримує значного прибутку.

"Так за 2020-2021 рік підприємство заплатило 4 мільйони гривень земельного податку тоді, як від споживача, який має у користування понад 8 гектарів угідь, вони отримують 8 тисяч гривень на рік".

Крім цього, підприємство утримувало понаднормову посаду заступника директора без погодження з органом управління майном. Через це підприємство у 2022 році втратило понад 130 тисяч гривень.

Що кажуть у лісгоспі

Директор подільського лісового офісу Василь Гончар серед усіх порушень, які виявили аудитори, визнає тільки формування посади заступника директора. Каже, такий працівник допомагав у роботі реорганізованого підприємства.

"У нас пройшла перша реформа лісгоспу. Декілька лісгоспів приєднали до чернівецького. Територія, працівники та обсяг роботи збільшилися вдвічі. Щоб справлятися з роботою ввели в штат цю посаду. Потім виявилося, що мали це погодити з державним агенція лісових ресурсів. Вони посаду не погодили. Після аудиту людину звільнили й залишилася вакансія", – каже Гончар.

Гончар заперечує, що підприємство звільнило двох працівників. Каже, був лиш один, але суд визнав, що це було незаконно. За його словами, лісгосп виплатив йому компенсацію — тодішній керівник звернувся до суду, тому частину грошей виплатили з бюджету підприємства, частину з заплати працівників, які звільнили людину незаконно.

Водночас аудитори кажуть, інформації про повернення грошей винними людьми у звіті немає. Також задокументували прізвища саме двох працівників.

Щодо лісорубних квитків, Гончар стверджує, що підприємство їх не видавало, а аудитори вказали про ситуацію, яка сталася у 2015 році. Каже, лісгосп заплатив не понад чотири, а два мільйони гривень штрафу. Також звільнили директора та працівників, які видали квитки.

Вирстюк на це відповідає: хоча порушення були у попередньому періоді, втім суд ухвалив рішення про штраф у 2019-2022 роках. Тому внесли це порушення у звіт.

Також у лісгоспі не визнають порушення щодо документів на користування земельними ділянками. Гончар каже, самі звернулися до правоохоронців щодо цього.

"Лісова охорона, яка контролює землі лісового фонду, виявила незаконне виготовлення державних актів людьми на території фонду. Ми звернулися до правоохоронців про факт незаконного заволодіння територіями. Аудитори беруть цю цифру й залишкову вартість всього балансового майна підприємства, пишуть ніби це майно розташоване на цій території, але цих ділянок немає. Вони розкидані по декількох районах", – каже Гончар.

Щодо плати за користування мисливськими угіддями у розмірі однієї гривні каже, що такий розмір в середньому у всіх лісгоспах країни. Його встановили, щоб не давати це право безплатно й не порушувати закон.

Гончар каже, підприємство планує оскаржувати результати перевірки у суді.

Читати також

Під час аудиту "Чернівціводоканалу" виявили втрати на майже 25 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві

Через несплату за оренду земель громади Буковини недоотримали 3,5 мільйона гривень

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Вибір редакції

На початок