"Багато вважалися безвісти зниклими": скількох полонених з Рівненщини повернули за час повномасштабного вторгнення

"Багато вважалися безвісти зниклими": скількох полонених з Рівненщини повернули за час повномасштабного вторгнення

Ексклюзивно
"Багато вважалися безвісти зниклими": скількох полонених з Рівненщини повернули за час повномасштабного вторгнення
Фото ілюстративне/СБУ

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з полону на Рівненщину вдалося повернути 26 людей. Про це Суспільному повідомила координаторка в області Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин Олена Хотенко.

"Чималий відсоток" військовополонених, яких вдалося повернути, до останнього вважалися безвісти зниклими. Так стається через те, що статус полоненого надає Міжнародний Червоний Хрест (МЧХ), отримавши інформацію від ворога, пояснила Олена Хотенко.

Організація підтверджує "дуже малий відсоток людей", які перебувають в полоні, каже вона. Але працюють переговорні і обмінні групи, незалежно чи є підтвердження з МЧХ і до списків щодо обміну включають усіх, хто у статусі безвісти зниклих.

"Останній обмін був — 130 людей, яких поміняли. З них було 48 людей, які вважалися безвісти зниклими. Тобто ви бачите, що це дуже великий відсоток. Якщо говорити про Рівненщину, то 26 полонених було повернуто. З них по 11 особах в нас було тільки або підтвердження, або була відсутність інформації. По решті, вважалося, що вони безвісти зникли. Тому статистика дуже непогана в плані надії на те, що якщо ви зараз втратили зв'язок з близькою людиною і вона в статусі безвісти зниклої особи, то дуже високий відсоток, що людина може перебувати в полоні", — пояснює Олена Хотенко.

65% безвісти зниклих — у полоні, тож якщо близький не виходить на зв'язок, вона радить:

  • зачекати до чотирьох днів, зв'язатися з військовою частиною і з'ясувати, можливо, людина там де відсутній зв'язок або на завданні;
  • якщо вже минуло понад чотири дні й є інформація з в/ч, що з людиною втрачений зв'язок — написати заяву у поліцію, Нацполіція порушує провадження;
  • здати фрагменти матеріалів ДНК.

"Опісля або звертаються до нас і ми тоді повністю розповідаємо весь алгоритм дій, починаючи від того, як заповнити заяви, подати документи на розшук особи безвісти зниклої, які треба документи, фото і передаємо ці дані на пошукову групу. Надалі надаємо алгоритм дій: подання заяви до Національного інформаційного бюро, Червоного Хреста. Супроводжуємо людей від моменту звернення до моменту або повернення людини, або вшанування при похованні", — зазначає Олена Хотенко.

Категорично не радить розповсюджувати інформацію про військового, а незнайомим особам не надавати будь-які відомості щодо близького:

"Ця інформація може бути використана проти цієї людини, проти самих родичів. І у нас були на Рівненщині випадки, коли дзвонили шахраї і вимагали гроші нібито щодо повернення або розшуку людини. Ця інформація може нашкодити як безвісти зниклим, так і побратимам, які були з ними. Є випадки, коли дзвонять з так званих ЛНР/ДНР, уповноважені з прав людини, обіцяють знайти близьку людину, вимагають заяви, копії документів з описовою частиною, де був останній дзвінок, телефони, контакти. Ця інформація може дуже сильно нашкодити".

Найпоширеніші питання

Серед родичів безвісти зниклих є до трьох десятків найпоширеніших питань, з яким вони стикаються, коли близька людина потрапила у полон або зникла безвісти. Відповіді на них пропрацьовані з посиланнями на нормативні акти, зауважила Олена Хотенко:

"Найпоширеніші — не видають сповіщення про безвісти зниклого, не визначають такий статус, не можуть знайти слідчого, який веде справу по конкретній людині. На ці питання можна отримати відповідь, звернувшись до військкоматів з заявами, або до нас. У нас налагоджена співпраця, ми допомагаємо знайти контакти. Раптом в/ч, слідчий, військкомат не надає повноцінної інформації, уникає зв'язків з родичами, то через Офіс Уповноваженого, Генеральний штаб, Координаційний штаб зв'язуються і на другий-третій день ситуація вирішується".

Читайте також

  • На Рівненщині поліція викрила канал постачання наркотиків у колонію
  • Нові сповіщення про тривогу від ОВА на Рівненщині. Що радять терапевтка і психолог.
  • У ДБР заявили про викриття схеми протиправних виплат військовим з Рівненщини, які не були на передовій
  • "Люди заслуговують пам'яті": як ліквідатори аварії на ЧАЕС реагують на недороблений пам'ятник у Рівному

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок