"Війна стосується кожного": військовий з Вінниччини розповів про захист країни, армію та ситуацію на фронті

"Війна стосується кожного": військовий з Вінниччини розповів про захист країни, армію та ситуацію на фронті

"Війна стосується кожного": військовий з Вінниччини розповів про захист країни, армію та ситуацію на фронті
Артем Михайлов. Фото: Суспільне Вінниця

Війна не стосується окремо військових і певної кількості людей. Вона стосується всіх. Незалежність України прямо пропорційно залежить від кожного. І те, що ми збережемо, те й будемо мати. Так каже боєць 120 бригади 210 батальйону ТрО ЗСУ Артем Михайлов. Захищати країну чоловік пішов з перших днів повномасштабного вторгнення РФ. Про бої на Бахмутському напрямку, українську армію та громадянський обовʼязок — розповів Суспільному.

"Нас почали тренувати з першого дня"

Артем Михайлов був ІТ-підприємцем. Під час Революції Гідності очолював на Майдані Вінницьку сотню. У 2014 році, коли Росія напала на Схід України, активно займався волонтерством: їздив на передову, передавав допомогу бійцям АТО. На другий день після повномасштабного вторгнення Артем вступив до лав вінницької тероборони.

"Наші підрозділ сформувався за декілька годин. І вже нікого не приймали, тому що за кілька годин набрався цілий батальйон. Була велика черга, люди записувалися, просилися. Нас почали тренувати з першого дня. Увечері, як ми вже отримали зброю, було поводження зі зброєю, зарядження, чистка, розбирання автомата. Нас почали вчити, як ходити групами, як один одного прикривати. І це відбувалося до тих пір, поки ми не поїхали на передову", — розповідає захисник.

Каже, те, що РФ розпочне війну, було очевидним, оскільки напередодні росіяни масово стягували війська до кордонів України, а з 2014 року почали активно виготовляти зброю, зокрема, крилаті ракети. Тому військовий почав готуватися до захисту ще наприкінці лютого 2022: придбав усе необхідне спорядження. Дружина бійця до рішення йти захищати Батьківщину поставилася з розумінням, тому що добре знала характер свого чоловіка.

"Ті хлопці, які там перебувають, вони дійсно в пеклі"

Перший виїзд на передову був у травні: поїхали в сторону Попасної.

"Найголовніше — це тримати себе в руках. Коли по тобі прилітають міни, то ти не розумієш, як від цього сховатися, тому що це не є стрілковий бій — один на один або група на групу. Ти від цього не застрахований. Ти хочеш від цього вберегтися, бо не знаєш, потрапить чи на потрапить саме по тобі. Ми цього не контролюємо. І воно летить туди, куди ми не можемо спрогнозувати.

Є хлопці в підрозділі з бойовим досвідом, які брали участь у "першій війні", або ті, хто взагалі не тримав у руках зброю. Була складною така сепарація. Але завдяки взаємодії і взаємодопомозі один одному ми цей шлях пройшли, слава, Богу, без поранень критичних і без смертей", — каже Михайлов.

Наразі Артем боронить державу на Донеччині. Нещодавно повернувся з Бахмутського напрямку.

"Там досить швидко йде час, і ти не розумієш, що відбувається. Така навала людей, і ті хлопці, які там перебувають, дійсно в пеклі. Вони стоять — і ні кроку назад. Є втрати, але вони розуміють, що за їхніми спинами мирне населення і незалежна Україна".

Для росіян Бахмут є стратегічно важливим саме тому, що для них зажди символічними є певні дати, міста, люди. І на цьому символізмі вони будують свою пропаганду.

"Вони вважають, якщо вони візьмуть Бахмут, то покажуть, що можуть перемогти у цій війні".

"Вони прийшли сюди нас вбивати і не розуміють, що ми зовсім інші"

А ще, каже, військовий, з метою залякати українців, росіяни знімають і розповсюджують в інтернеті "жорстокі" ролики"

"Ціль — це залякування. Залякування тих людей, хто мобілізується, тих, хто є у війську, щоб вони не чинили супротив. Питання в тому, що воно ще більше дає сили і дає зрозуміти, що це точно не ті люди, з якими ми маємо бути поруч. Вони прийшли сюди нас вбивати.

Вони не розуміють, що ми зовсім інші. Ми свободолюбивий народ, у нас відбувся не один Майдан. Люди завжди відстоюють свої права. А вони просто стадо баранів, які йдуть і вибирають одного й того самого політика, вони вірять пропаганді і телевізору", — розповідає боєць.

На Сході країни, розповідає оборонець, українських військових зустрічають люди, які підтримують ЗСУ.

"І вони вже чекають, коли це все закінчиться. Тому що на Донбасі уже девʼять років іде війна. Перша. Вона перейшла в повномасштабну. Для них це трагедія. Багато сімей зруйновано, домівок, люди втратили майно, роботу. Деякі втратили вже життя. Не розуміють, як їм жити далі".

Бахмут — це не єдина гаряча точка на карті бойових дій України.

"То же самий Вугледар, Марʼїнка. Їх також не можна забувати. Там нічого взагалі не залишилося. З Вугледару так само. Зараз намагаються його штурмувати. Хлопці тримаються. У них техніки теж немало. Стара техніка. Але там сто танків проти наших 20. То це трішки ненормальне співвідношення".

"Мобілізація має продовжуватися"

Залучення дронів і новітніх технологій у війську зможе зберегти життя, вважає військовий. А ще, каже, має тривати мобілізація, адже на фронті хлопці втомилися, і їм потрібна заміна.

"І зараз мобілізація має продовжуватися. Вона має бути більш структурована, спрямована, і створюватися мають інші підрозділи, де було б більше можливості навчатися, отримувати нові військові облікові спеціальності і підтримувати військо".

Захист державного суверенітету країни — це обовʼязок кожного. На думку Михайлова, якщо хтось має можливість, здоровʼя та внутрішнє переконання — вони мають стати до війська.

"Вони мають дати можливість змінити хлопців і дати можливість нам перемогти. Тому що війна — це не стосується окремо військових і певної кількості людей. Війна стосується всіх. Якщо люди не будуть емпатичні, то війна прийде сюди. І тоді вони будуть казати: "А що нам робити? І куди далі?". А немає куди тікати. Не може вся країна стати біженцями", — каже захисник.

У кращому випадку війна з Росією триватиме два-три роки, вважає оборонець.

"Якщо не підключаться інші контрагенти, які рано чи пізно все ж можуть підтримати Росію. Наприклад, Білорусь. Я вважаю, що Білорусь такий самий ворог. Те, що вони кажуть "Ми не хочемо війни" — це неправда. Вони дали можливість запуску ракет. Вони дали можливість заходу через Чорнобиль до нас. Так саме й Китай з незрозумілою позицією. Санкції — вони не працюють. Тут має цивілізований світ поставити на місце агресора".

"Війна стосується кожного": військовий з Вінниччини розповів про захист країни, армію та ситуацію на фронті
Суспільне Вінниця

Серед тієї техніки та зброї, яку потребує Україна, Артем Михайлов каже, це, насамперед, ППО, щоб перекрити небо. По-друге, це танки, важка артилерія, яка би змогла прикривати піхоту і знищувати логістику.

"Також це літальна зброя. Коли ми вийдемо на кордони, то треба зрозуміти. Що у нас буде сусід, який буде жевріти надією, що зможе поквитатися. Ми маємо зробити якусь буферну зону".

"Незалежність України прямо пропорційно залежить від нас"

На думку Михайлова, за те, що РФ розпочала війну з Україною, відповідальність несуть всі росіяни, бо вони обрали цю владу і не зробили нічого, аби спинити агресію. А ще вони стовідсотково програють, а такої держави, як Росія, не стане.

"Ми вже покоління незалежності. І ми маємо розуміти, що Незалежність України прямо пропорційно залежить від нас. І те, що ми збережемо, те ми й будемо мати. Україна завжди боролася за незалежність. Я за освітою історик і можу сказати, що ми постійно боремося. І ще скільки попереду — ніхто не знає. Але головне — ми маємо вірити, сподіватися і щось робити для того. Перемога буде. Але вона не буде легкою. Вона буде дуже болючою для нас, тяжкою. Але вона буде. Рано чи пізно".

Читайте також

  • "Дух українського народу жоден танк не здатен зламати": історії бійців, які проходять реабілітацію на Вінниччині
  • "Щодня чекали від нього звістку": рідні Юрія Наконечного з Вінниччини розповіли про звільнення оборонця з полону

Вибір редакції

На початок