Я планую найближчим часом відвідати Україну — президент Чехії

Я планую найближчим часом відвідати Україну — президент Чехії

Президент Чехії Петр Павел
Президент Чехії Петр Павел. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

Президент Чехії Петр Павел планує найближчим часом відвідати Україну для обговорення з президентом Володимиром Зеленським перспектив контрнаступу Збройних сил для відновлення контролю над країною.

Про це Петр Павел заявив на спільній пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Глава Чехії зауважив, що Північноатлантичний альянс для його країни є "критично важливим аспектом безпеки".

"Я бачу, що НАТО є критично важливим аспектом безпеки моєї країни. Я також радий, що Чехію вважають надійним партнером у часи кризи, і, безсумнівно, ми переживаємо період, ймовірно, найбільшої кризи безпеки в сучасній історії. Однозначно в цьому столітті", — підкреслив Петр Павел.

З приводу вступу до НАТО України президент Чехії сказав, що це питання повинно обговорюватись після закінчення війни.

"По-перше, війна повинна закінчитися. І тоді ми можемо почати думати про можливі дати вступу. І навіть попри те, що війна закінчиться, Україні доведеться відновити свою економіку, свою армію, щоб знову стати стабільною країною. Тож потрібен час, знадобиться багато зусиль, і я розумію, що ми вже маємо надати довготривалу підтримку Україні, включаючи відновлення та підготовку до майбутнього членства в НАТО", — сказав президент Чехії.

Водночас генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що союзники по Альянсу надали Україні 150 мільярдів євро фінансової підтримки, з яких 65 мільярдів євро – це військова підтримка. І зауважив, що Чехія Україні важливе військове обладнання, включаючи танки, гелікоптери та ракети ППО, а також приймає сотні тисяч українських біженців на своїй території.

Що відомо про допомогу Чехії Україні

У травні 2022 року Чехія передала Україні гелікоптери вогневої підтримки, танки і ракетні системи.

5 жовтня 2022 року, чеська міністерка оборони Яна Чернохова повідомила, що Чехія відправляє в Україну військову допомогу і до нового пакету допомоги входить важка техніка.

20 жовтня торік, стало відомо, що Чехія передасть новий пакет військової допомоги для України.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Чехія надала українській стороні безпекової допомоги на суму понад 3,5 мільярда крон (152 мільйони доларів).

У лютому 2023 року стало відомо, що у Чехії виготовлятимуть засоби протиповітряної оборони спеціально для потреб української армії.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

Читайте також

Чехія планує надати Україні військову допомогу на понад $30 млн

Україна матиме лише одну спробу масштабного контрнаступу — президент Чехії

Чехія продовжила заборону на видачу віз білорусам і росіянам

"60% чеських компаній зацікавлені інвестувати в Україну зараз" — Уповноважений з питань відновлення України

На початок