Мережа спроможних лікарень на Буковині: як працюватимуть загальні та кластерні

Мережа спроможних лікарень на Буковині: як працюватимуть загальні та кластерні

Мережа спроможних лікарень на Буковині: як працюватимуть загальні та кластерні
Фото: Суспільне Чернівці

За новим етапом медреформи лікарні у Чернівецькій області поділять на загальні, кластерні та надкластерні. Вони різнитимуться кількістю послуг, які надаватимуть пацієнтам. Так, Глибоцька лікарня буде загальною й зможе надавати базову медичну допомогу, зокрема – послуги терапевта, травматолога, хірурга та реабілітолога.

Кіцманська лікарня має фахівців та кадри, щоб бути кластерною та надавати допомогу у важчих випадках. Погодити мережу спроможних лікарень має МОЗ, наразі є попередній вигляд. Суспільне Чернівці розповідає, що зміниться для пацієнтів після того, як в області сформують спроможну мережу лікарень.

Загальних лікарень в області планують шість

Планують, що у Чернівецькій області загальними лікарнями будуть Глибоцька, Путильська, Кельменецька, Герцаївська, Новоселицька та Заставнівська.

Вони будуть обслуговувати населення кількох громад та надаватимуть базові медичні послуги щонайменше за шістьма напрямками. За потреби лікарі зможуть спрямовувати пацієнтів до фахівців у кластерних та надкластерних лікарнях.

Директор Глибоцької лікарні Іван Шкробанець каже, згідно з медреформою загальна лікарня може надавати базові терапевтичні, хірургічні, травматологічні послуги, а також послуги анестезіолога, реаніматолога, невролога та інфекціоніста. Водночас не передбачена робота дитячого та пологового відділення.

"Але торік ми прийняли майже 400 пологів. При зустрічі з міністром Ляшком нам сказали, якщо матимемо обладнання, фахівців та буде попит на певну послугу, то зможемо законтрактуватися з НСЗУ за напрямком, який будемо спроможні надавати", – каже Шкробанець.

Оскільки окремого дитячого відділення у закладі не буде, планують залишити 10 педіатричних ліжок для дітей у дорослому педіатричному відділенні.

Наразі Глибоцька лікарня має 13 пакетів НСЗУ. Торік заклад визначили фінансово неспроможним, бо його дофінансовували з держбюджету. Щоб продовжити працювати самостійно, заклад довелося оптимізувати.

"Ми закрили неврологічне відділення та залишили 10 ліжок у складі терапевтичного. Також скоротили майже сто працівників. Частина медиків перейшла у реабілітаційне відділення, яке ми відкрили з січня – це логопеди, невропатологи, ерготерапевти та реабілітологи. На жаль, усіх працевлаштувати неможливо", – каже Шкробанець.

Завершити оптимізацію планують у травні. Також змінять штатний розпис, щоб стати фінансово спроможними.

До вересня ліквідоване неврологічне відділення переоблаштовують під реабілітаційне. Так зможуть надавати ще й реабілітаційні послуги у загальній лікарні, каже Шкробанець.

Кластерних лікарень на Буковині буде п'ять

У кожному районі Чернівецької області буде щонайменше одна кластерна лікарня, вона працюватиме на 120 тисяч пацієнтів.

Попередньо, у Вижницькому районі це буде Вижницька лікарня, у Дністровському – Хотинська та Сокирянська, у Чернівецькому – Сторожинецька та Кіцманська лікарні, повідомила Суспільному директорка обласного департаменту охорони здоров'я Наталія Свестун.

Оновлюють обладнання та навчають фахівців

Згідно з медреформою, у Кіцманській кластерній лікарні зможуть лікувати важчі захворювання, ніж у загальних. Зокрема, зможуть проводити складні операції, лікувати після інсульту та робити гемодіаліз. Наразі орієнтуються на надання реабілітаційних та хірургічних послуг, каже директор закладу Володимир Хромюк.

Три роки тому у лікарні створили реабілітаційне відділення. Раніше там допомагали відновлюватися пацієнтам після інсультів, травм чи переломів – наразі надають допомогу пораненим на фронті бійцям. За словами Хромюка, після початку повномасштабного вторгнення у відділенні зробити ремонт. Також у залі для фізичної терапії мають велотренажери, балансири та функціональний стіл.

Щоб надавати якісні послуги, у лікарні останні 5 років залучають нових фахівців та проводять для них навчання. Також купують обладнання.

"Ми залучаємо різне обладнання – це й хірургічне, акушерське, травматологічне та для лор-відділення, щоб фахівці хотіли працювати та розвиватися. Так зможемо надавати кращу медичну допомогу".

Завідувач хірургічного відділення лікарні Василь Собко розповідає, що кваліфіковану допомогу можна надавати лише, якщо є сучасна апаратура – у Кіцманській лікарні вона є, тому можуть лікувати хворих й з інших громад.

"Зокрема, ми маємо лапароскопічну стійку й можемо надавати хірургічну допомогу з мінімальними втручаннями: мінімально пошкоджуємо шкіру людини й швидше проводимо операції. Так можемо зробити екстракцію каменів у нирках чи сечовому міхурі – не дробити їх, а забирати цілими. Хворі швидко одужують без больових відчуттів. Також менше перебувають у лікарні", – розповідає медик.

Зараз лікарня законтрактована на 17 пакетів НСЗУ, торік їх було 15, розповідає директор Хромюк. За інформацією на сайті закладу, в лікарні пацієнти можуть отримати допомогу кардіолога, акушера та гінеколога, невролога, анестезіолога, рентгенолога, інфекціоніста. Також працює поліклініка, хірургічне та педіатричне відділення.

"Це велика кількість. Не кожна лікарня області може надавати стільки послуг. Водночас людина може сама обирати, до якого закладу звертатися по допомогу. Якщо в лікарні до людини будуть ставитися гарно й безплатно забезпечувати ліками й оперативними втручаннями, вони захочуть повернутися саме в цей заклад", – каже директор.

Надкластерних лікарень буде три

У надкластерних лікарнях буде найвищий рівень надання допомоги. Вона буде спеціалізованою – це важкі хірургічні втручання, а також вузькопрофільні послуги. Ними стануть найспроможніші лікарні області – це обласна клінічна лікарня, лікарня швидкої допомоги та обласна дитяча клінічна лікарня.

Крім того, в області працюватимуть багатопрофільні та спеціалізовані заклади – це перинатальні центри, дитячі лікарні та лікарні, де надають допомогу при онкологічних та інфекційних захворюваннях, зокрема, при туберкульозі.

Вигляд мережі спроможних лікарень обласний департамент подав до Міністерства охорони здоров’я, де його мають затвердити. За словами Свестун, нова мережа спроможних лікарень зможе запрацювати приблизно з серпня.

Раніше в інтерв'ю Суспільному директорка обласного департаменту охорони здоров'я Наталія Свестун розповіла, які лікарні будуть кластерними та що відомо про медреформу на Буковині:

Що відомо

  • У липні 2022 року в Україні розпочався третій етап медреформи — створення спроможної мережі лікарень.

Читайте також

Які лікарні будуть кластерними та що відомо про медреформу на Буковині — інтерв'ю зі Свестун

Читайте Суспільне Чернівці в Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок