На Дніпропетровщині, біля балки з рідкісною флорою й фауною, зводять промисловий об'єкт (репортаж)

На Дніпропетровщині, біля балки з рідкісною флорою й фауною, зводять промисловий об'єкт (репортаж)

На Дніпропетровщині, біля балки з рідкісною флорою й фауною, зводять промисловий об'єкт (репортаж) Суспільне. Дніпро

Під Кривим Рогом, на території балкового комплексу, землі засиплють гірничим відвалом. Новий відвал “Степовий-2” будує гірничо-металургійне підприємство «АрселорМіттал Кривий Ріг». На підприємстві пояснюють: роботи – законні, вони не зачіпають території заповідної Зеленої балки. Разом з тим, екологи кажуть, що новий гірничий відвал може завдати шкоди екосистемі.

Спецрепортаж Суспільного.

За п’ять кілометрів від Кривого Рогу, на території балкового комплексу, зрізають і вивозять вантажівками чорнозем, повідомляють журналісти Суспільного. Під будівництво нового відвалу гірничо-металургійному підприємству “АрселорМіттал Кривий Ріг” віддали понад 270 гектарів землі.

З часом балку частково засиплють породою, багатоярусний насип складе понад 50 мільйонів кубів. Тут зберігатимуть окислені кварцити, видобуті з кар’єру поряд.

Під Кривим Рогом у районі балки з рідкісною флорою та фауною зводять гірничий відвал (спецрепортаж)Фото: Суспільне. Дніпро

«Пил рудий іде на селище» – місцеві жителі

Тетяна Ткачук – жителька мікрорайону Всебратське, розташованого за кілька кілометрів від будівництва. Каже: люди – проти.

«Ці відвали, схожі на карпатські гори, бо вони вже заросли й виглядають гарно, це пів біди. А те, що зараз робиться, вдалині, – це нові відвали. Коли підійматися сильний вітер, весь оцей пил рудий іде на селище, дихати неможливо, в роті присмак металевий», – розповіла жінка.

В районі балки з рідкісною флорою та фауною під Кривим Рогом зводять гірничий відвал (спецрепортаж)Фото: Суспільне. Дніпро

Під Кривим Рогом зводять гірничий відвал, 3 липня 2020 року

77-річний Петро Рибачук дізнався про такі плани підприємства, коли вже розпочалися будівельні роботи.

«Не можна цього робити, допустити це. Навколо нас тоді буде єдине кільце. І так пил, вибухи їхні, які вони проводять, – вони просто знищили тут все живе. Якщо вітер дме з кар’єру, то ми плачемо, а якщо у напрямку до кар’єру, то ми сміємося», – каже він.

Зелена балка з унікальними рослинами

Ботанік Вікторія Тротнер досліджує рослини заповідних зон. Каже, у Зеленій балці можна знайти унікальні види.

Біля балки з червонокнижними видами під Кривим Рогом зводять гірничий відвал – спецрепортажФото: https://uk.wikipedia.org

Цмин пісковий (безсмертник)

«Оце дев’ясил очнийРід трав'янистих квіткових рослин, що нагадують будяк, родини Айстрових, занесений в Червону книгу Дніпропетровської області. Оце волошка східна. Теж Червона книга Дніпропетровщини. Це цмин пісковийМісцеві назви — безсмертник, жовтяниця, котячі лапки, золотуха тощо., рослина дуже рідкісна в області й потребує охорони. Всі ці три знахідки я зафіксую, що ці рослини ростуть саме тут. Поки що ростуть», – каже експертка із заповідних територій.

Відвал законний і не зачіпає балку – підприємство

Представниця ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” Людмила Руднєва говорить: новий гірничий відвал будують законно. І не на території Зеленої балки, а поряд, зона будівництва лише межує, а не проходить територією Смарагдової мережі.

«На схилах верхів’я балки Дьякова. Вона розділяє територію будівництва відвалу на дві частини – Південну і Північну частини. На карті в геокадастрі видно межі цієї ділянки. Вона – у відкритому доступі», – каже представниця підприємства.

В районі балки з рідкісною флорою та фауною під Кривим Рогом зводять гірничий відвал (спецрепортаж)Фото: Суспільне. Дніпро

Зелена балка під Кривим Рогом, 3 липня 2020 року

Експерт із заповідних територій Вікторія Тротнер посилається на іншу онлайн-карту на сайті Дніпропетровської облради – карту об’єктів екомережі області, де позначена і Зелена балка.

«Балка Зелена, увесь балковий комплекс і, зокрема, східна частина, де проводяться скришні роботи, належить не тільки до об’єктів Смарагдової мережі, а ще рішенням облради 2002 року затверджена як об’єкт екомережі області. Це об’єкти цінні з наукової точки зору», – зауважила Вікторія Тротнер.

За її словами, екологи пропонують створити на всій території балки регіональний ландшафтний парк.

В районі балки з рідкісною флорою та фауною під Кривим Рогом зводять гірничий відвал (спецрепортаж)

Зелена балка, 3 липня 2020 року

"Це малопродуктивні землі"

У 2019 році Дніпропетровська облдержадміністрація та ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” уклали договір про оренду землі на цій території. Двічі – у 2019 та 2020 роках – зону забудови досліджували експерти. Дозвільні документи видали, упевнившись в екологічній нешкідливості робіт, пояснює представниця підприємства Людмила Руднєва.

Обрали саме цю ділянку з міркувань раціональності, бо тут пролягає найкоротший шлях доставлення з кар’єру до відвалу окислених кварцитів, згодом їх використають для виробництва концентрату.

«Це малопродуктивні землі, і це було доведено інженерними дослідженнями», – каже вона.

В той час, як будуватимуть“Степовий-2”, інший відвал поряд виведуть з роботи та озеленять, встановлять пости екомоніторингу. Чорнозем, зрізаний з верхнього шару ґрунту, використають для рекультивації порушених земель. Щоб зберегти рідкісні рослини з цієї території, їх викопали та передали до Київського національного ботанічного саду, каже Людмила Руднєва.

«Близько 90 видів рослин були передані ботанічному саду», – повідомила вона.

Рідкісні види тварин: «їх ми можемо втратити»

Орнітолог Валерій Коцюруба говорить, що, попри усі заплановані екологічні заходи, будівництво нового відвалу завдасть непоправної шкоди крихкій екосистемі.

«У першу чергу страждають степові види. Це стосується степового і польового жайворонків, рідкісного виду для Дніпропетровщини – просянкиВид птахів родини вівсянкових. В Україні осілий, кочовий, перелітний птах.. Окрім птахів, найбільш постраждалими є наземні хребетні, в першу чергу представлені червонокнижним видом – степовою гадюкою і зеленою ящіркою. Їх ми можемо втратити», – зазначив фахівець.

Чітко визначити межі

Еколог Едуард Горьовий вважає основною проблемою таких територій є те, що їхні межі чітко не визначені на жодній карті. За одними даними, такі межі встановлені, за іншими – ні.

«Є такий документ “Матеріали до оцінки перспективних степових компонентів екомережі Кривбасу. (Балка Зелена)”. Відвали, які заплановані і будуються, не потрапляють у цю територію. Але якби чітко визначити, чи потрапляють вони чи не потрапляють, треба щоб всі наші заповідні території, ландшафтні заказники були винесені в натурі на карту. І тоді цих питань в нас би взагалі не виникало», – вважає еколог.

Едуард Горьовий радить не видавати дозволи на нові землі під промислові об’єкти, а використовувати вже освоєні.

В районі балки з рідкісною флорою та фауною під Кривим Рогом зводять гірничий відвал (спецрепортаж)Фото: Суспільне. Дніпро

У Зеленій балці, 3 липня 2020 року

Журналісти Суспільного надіслали інформаційний запит до облдержадміністрації з питанням, чи зарезервована територія під відвал як заказник.

Доки репортаж Суспільного готувався до ефіру, “АрселорМіттал Кривий Ріг” завершив підготовчі роботи з будівництва відвалу “Степовий-2”, повідомила речниця підприємства Анна Гатілова. Якщо негода або форс-мажорні обставини не завадять, то одна частина відвалу буде готова до складування кварцитів до кінця 2020 року.

Авторка – Марина Яйцова

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди