"Головну лотерею свого життя я вже виграв". Кропивничанину пересадили донорське серце

"Головну лотерею свого життя я вже виграв". Кропивничанину пересадили донорське серце

"Головну лотерею свого життя я вже виграв". Кропивничанину пересадили донорське серце
Ліворуч - Ігор Шерман з дружиною Зоєю. Праворуч - операція в Сумах (фото Марини Новицької від 6 березня 2023 року). Колаж: Суспільне Кропивницький

44-річний кропивничанин Ігор Шерман місяць живе з трансплантованим серцем. Такі операції лікарі Інституту серця роблять безплатно. Про це розповіла Суспільному лікарка-кардіохірург Інституту Софія Чайковська. Про стан після пересадки серця і зміни в житті Ігор Шерман розказав Суспільному.

Ігор Шерман переніс трансплантацію донорського серця місяць тому. Каже, до 2022 року серце його не турбувало.

"Я мав у серці вроджені проблеми. У дитинстві був в клініці Амосова на обліку. Але тоді не було апарату УЗД. Коли почалась війна, я почав почуватись гірше й гірше. Дійшло до того, що я вже не міг підійматися сходами на другий поверх".

На чергу з трансплантації Ігоря Шермана поставили у лютому.

"Для мене це був навіть не шок. Як це? Я не бачив людини з пересадженим серцем. Це ж не пішов в супермаркет, вибрав його, купив і поміняв. Це можна чекати місяць, два, рік. Коли вже зробили МРТ з контрастним барвником, то показало, що в мене лише 14 відсотків. Так практично не живуть".

Пересадку серця кропивничанину робили в клінічній лікарні міста Суми. Операцію проводила команда лікарів з Києва.

"Вони везуть все обладнання реанімобілями. Їм лікарня надає операційну і донора. Все інше роблять лікарі з Києва. Вони мені одягли маску, і все. Прокинувся уже о другій годині дня. Операція йшла понад п’ять годин. У понеділок вночі зробили операцію, а в четвер сказали – треба вставати".

Оперувала з колегами лікарка-кардіохірург київського Інституту серця Софія Чайковська. За її словами, тривалість життя пацієнтів, які потребують трансплантації, вимірюється днями.

"Ігор Шерман – це молодий пацієнт (44 роки). Він тривалий час перебував на листку очікування в нашому інституті. Стан його поступово погіршувався. У нього була досить запущена кардіоміопатія. Це патологія міокарда – серцевого м’яза. Хвороба не має вікових особливостей. Може вразити як молодих чоловіків і жінок, так і людей старшого віку. І вона призводить до того, що серцевий м’яз перестає забезпечувати функції роботи серця. Серце не має можливості працювати в нормальному ритмі й забезпечувати організм кров’ю".

Про свого донора Ігор Шерман інформації не має. За словами лікарки Софії Чайковської, донором стала жителька Сум. Через повномасштабну війну скористатися гвинтокрилами санітарної авіації для транспортування донорського серця в Київ не могли, тому поїхали в Суми.

"Ми зібрали дві команди хірургів, анестезіологів, перфузіологів, медсестер, обладнання, поїхали в Суми й там провели трансплантацію. На жаль, у воєнний час бригада трансплантації змушена їхати у лікарню до донора, оскільки час життя серця в ішемії до трьох годин. І ми не встигнемо його привезти, щоб трансплантувати. Завдяки змінам законодавства в Україні з 2019 року можлива трупна трансплантація".

Зі слів Софії Чайковської, трансплантація органів в Україні для пацієнтів безоплатна.

"За минулий рік, попри воєнні дії й біду, яка на нас всіх впала, в Україні зробили 35 трансплантацій сердець. В цьому році за три місяці – 11 трансплантацій сердець".

Медична адвокатка з міста Суми Марина Новицька розповіла, що донором може бути лише людина, якій констатували смерть мозку.

"Є певна процедура. Це обов'язково встановлює консиліум лікарів. Вони підписують акт констатації смерті мозку. Є посмертне донорство, а є родинне донорство. Це тоді коли від родинного донора беруть певний орган. Якщо ми говоримо про посмертне донорство, то в цьому випадку дають згоду всі члени сім’ї. Запитують у чоловіка або дружини й в дітей. У разі їхньої згоди вони підписують документ. Після цього людина буде потенційним донором. Крім того, має бути пара донор-реципієнт".

Дати згоду на посмертне донорство можна і за життя, каже адвокатка.

"Також людина може особисто ухвалити рішення про те, щоб стати донором після смерті. Для цього вона підписує заяву і надає її трансплант-координатору. Упродовж 24 годин така заява вноситься в систему єдиної державної інформаційної системи трансплантації. При цьому людина може як надавати таку згоду, так і забирати її. Щодо родини донора, то це альтруїстичний акт. Вони жертвують органи, і їм за це держава не сплачує компенсацію. Завдяки мужньому рішенню вони рятують три або чотири життя".

Після трансплантації в Сумах чоловіка перевезли до реанімації в Інституті серця в Києві. Дружина Ігоря Шермана Зоя згадує, як через 18 днів після операції вони з чоловіком були вдома.

"Нас в Інституті серця привітно зустріли й сказали: "А де ж ви були п’ять чи десять років тому?" Ми лише розвели руками. Для операції ми просто вскочили в машину і полетіли на Суми. А далі очікування, очікування. Лікарка нам сказала, що були люди, які помирали ввечері, а зранку з’являвся донор з параметрами, які їм би підійшли. Нам вона сказала, що ми – щасливчики. Мабуть, так".

Зі слів Ігоря Шермана, супровід і лікування після трансплантації безплатні. Через місяць після операції Ігор Шерман повернувся до роботи, нині працює з дому. Ходить у корсеті. Схуд на 17 кілограмів.

"Недавно ми їхали з Києва. На заправках я інколи купував лотерейки по 10 гривень. І цього разу купив лотерею, відкрив, а там – "Без виграшу". Сів у машину й думаю – які лотерейки? Моя лотерея вже виграна. Все вже, не треба більше. Головне вже сталося. Так що всім дякую".

Що відомо

  • 5 січня 2022-го Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині", який дозволяє посмертне донорство та встановлює тарифи на проведення трансплантацій
  • 21 вересня 2021 року Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині (№ 5831) зі спрощення донорства й пересадки органів
  • 26 грудня 2019 в Україні вперше за 15 років провели трансплантацію серця. Ковельські лікарі прооперували 56-річного Василя Міговку. Донором серця для нього став чоловік з відкритою черепно-мозковою травмою, в якого бригадою спеціалістів констатована смерть мозку. 29 січня Василя Міговку виписали з лікарні

Читайте також

  • ”Це було не життя, а існування”. Кропивничанка Віра Компанієць чотири роки була на діалізі, чекаючи на пересадку нирки. Трансплантацію їй провели в Черкасах 5 грудня 2020 року. Донором стала мама дівчини
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок