У Рівному пам'ятник Жертвам Чорнобиля, який почав руйнуватися з 2019 року, у 2023-му доремонтувати зможуть лише у випадку, якщо уряд прийме зміни до постанови, яка накладає обмеження на капітальні роботи. Про це Суспільному повідомив начальник міського управління капітального будівництва Володимир Ляшук. Представники спілки ліквідаторів зазначили, що такий стан справ для них — не зовсім прийнятний.
Постамент Жертвам Чорнобиля встановили до 15-річчя аварії на ЧАЕС у 2001 році на розі вулиць Симона Петлюри – Івана Мазепи. Раніше Суспільне розповідало, що монумент почав руйнуватися ще з 2019 року. Тоді голова правління громадської організації "Рівненські ветерани-чорнобильці" Микола Гайбонюк звернувся до міських депутатів з проханням виділити гроші на його відновлення.
У 2020-му році розробили проєктно-кошторисну документацію, а у 2021 році з міського бюджету на реконструкцію виділили майже 1,2 млн грн. З початку повномасштабної війни Росії проти України реконструкцію призупинили.


Микола Гайбонюк показав Суспільному, в якому стані пам'ятник зараз, за тиждень до вшанування пам'яті:
"Он ринок, тут сидять п'яниці. Таке відношення до пам'яті тих людей, які своїм здоров'ям закрили це все діло. Це скотство. Ми розуміємо, війна, але ці люди не винні, вони заслуговують пам'яті й відповідної шани. Ми б хотіли, щоб щось лишилося, ми підемо, нам недовго лишилося. Треба не забувати, пам'ять є пам'ять, це наша історія, це наше минуле".


Голова правління обласного об'єднання "Союз Чорнобиль України" Ольга Кратюк у 1986 році проживала у Прип'яті, бачила трагедію особисто:
"Я знаю, як це було насправді. Я розумію, що війна, але треба доробити, учасники ліквідації помирають. Треба, щоб було куди прийти, вшанувати учасників ліквідації. Те, що зробили ті люди, 37 років тому, описати це практично неможливо".


Як розповів Суспільному начальник міського управління капітального будівництва Володимир Ляшук, під час воєнного стану в Україні діє 590 Постанова Кабміну, згідно з якою капітальні видатки не фінансуються.
"Реконструкція даного пам'ятника належить до цієї сфери. Тому в цьому році ми не бачимо можливості профінансувати це будівництво. Можливо, з часом, тому що Кабмін час від часу вносить зміни й доповнення до 590 постанови. Якщо будуть внесенні додаткові зміни, чи буде відкрито фінансування капітальних видатків, ми готові приступити до робіт", — каже Володимир Ляшук.

Щороку 26 квітня відзначають День пам'яті Чорнобильської трагедії. Ліквідатори та їх близькі приходять до скверу, щоб вшанувати пам'ять полеглих учасників ліквідації наслідків аварії. Зі слів ліквідаторів, цьогоріч це місце непридатне для вшанування.
"Люди ще живі, треба поважати. Чому? Тому що якщо забудуться за нас, то забудуться і про всіх інших. Але поки ми ходимо по світу — ми не дозволимо це забути", — каже голова обласного об'єднання Союзу організацій інвалідів України Віктор Ольховик.

Володимир Ляшук пояснив, що міська влада намагатиметься організувати комфортні умови для того, щоб люди могли покласти квіти та вшанувати пам'ять померлих.
"Ми постараємося, щоб їм було комфортно біля цього недобудованого на сьогодні пам'ятника, хоча це теж заборонено законодавством, бо це будівельний майданчик. Але, враховуючи, що людям треба це місце зустрічі...", — сказав начальник міського управління капітального будівництва.
За інформацією Ольги Кратюк, у 1986 році на ліквідацію Чорнобильської катастрофи з Рівненщини направили майже 10 тисяч людей, з них станом на 2023 рік в області живе понад три тисячі.
Читайте також
- Невідомо, хто його робить: Держпродспоживслужба повідомила про фальсифікат масла з Рівненщини
- Організатору спідвейних гонок у Рівному облили машину кислотою. Він прокоментував інцидент
- Рибу ловлять сітками: рівнянин показав, як браконьєри організували незаконний промисел
- У Поминальну неділю збільшать кількість громадського транспорту до кладовища Нове у Рівному
- "Щоб мали більше сил, віри й хисту": у Рівному майстриня вишиває військовим сорочки-обереги
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: