"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів": вінницький криміналіст про ексгумацію масового поховання на Харківщині

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів": вінницький криміналіст про ексгумацію масового поховання на Харківщині

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів": вінницький криміналіст про ексгумацію масового поховання на Харківщині
На фото криміналіст Богдан Обуховський. Фото: Суспільне Вінниця

Вони одні з тих хто першими бачать обставини, сліди та речові докази злочину. Богдан Обуховський — старший спеціаліст-криміналіст слідчого відділу Відділу поліції № 1 Гайсинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. У цій професії він понад 20 років.

Разом з колегами майже два місяці працював на деокупованій частині Харківщини та брав участь в ексгумації одного із найбільших масових поховань людей в ізюмському лісі. Каже те, що побачив там — поза межами людського розуміння — це звірства. Сотні братських могил і суцільний біль. Серед жертв були діти, знаходили родинні поховання та страчених військових. Йому на власні очі довелося побачити результати геноциду та чергового воєнного злочину російських загарбників проти українців.

Розумів, що побачу жахливі злочини ворога.

Одне із перших завдань Богдана Обуховського з початку повномасштабного вторгнення була ексгумація масового поховання у місті Ізюм на Харківщині. Загалом було 470 могил, проте захоронення знаходять і до сьогодні.

"Поблизу із місцевим кладовищем було масове поховання, могили з номерками та без них. В одній могилі по декілька людей було захоронено", розповів криміналіст.

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів"
Могила під номером 319 в Ізюмі, фото: Суспільне

За словами Обуховського, коли вирушав на Харківщину очікував на те, що побачить жахливі злочини, проте найбільше його вразила їх велика кількість.

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів"
Фото: Богдан Обуховський

Процедура ексгумації тіл в Ізюмському лісі відбувалась в кілька етапів, криміналісти, працівники МНС та судові експерти працювали на місці, а слідчі та прокуратура займалася документальним оформленням.

"Працівники МНС розкопували могили, а ми фіксували те, що в могилах знаходили. Судово-медичний експерт робив первинний огляд. Після того тіла відправляли в Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи, де їх детально вивчали", — розповів Богдан Обуховський.

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів"
Місце масового поховання людей в Ізюмі, 23 вересня 2022. Фото: Олег Синєгубов

Чому місцем масового поховання обрали Ізюмський ліс, а не місцеве кладовище не відомо. Головне, за словами Обуховського, що рідні та близькі з розумінням ставилися до розкопок могил, де можливо їхні родичі.

"Було тільки декілька трун, в основному людей просто кидали в яму і все. Положення людей було різне: на боку, лицем вниз, напівсидячи", — розповів Обуховський.

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів"
Ексгумація тіл загиблих під час окупації Ізюма. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспільне

Під час роботи на Харківщині для криміналіста найбільше запам'яталася ексгумація загиблих дітей. В одній могилі ховали цілими сім'ями.

"Знаходили захоронення, де було декілька осіб. По розміру кінцівок було видно, що це різна вікова категорія", — розповів Обуховський.

Травми та причини загибелі людей знайдених в Ізюмському лісі були різні, від природної смерті до осколкових поранень та вибухів, зазначив Обуховський. Знаходили тіла й з онаками катувань та страти.

"Була викопана яма, в якій знайшли два чоловічих тіла. Були ознаки катування, вони були в кайданках, було зрозуміло, що вони перебували там дуже довго. При огляді цих людей було встановлено, що були кульові поранення в груди. Це була страта людей", —зазначив криміналіст.

"Ізюмський ліс — свідчення звірств окупантів"
Яма, де утримували та катували людей в Ізюмі. Фото: Богдан Обуховський

Більшість тіл та їх рештки було важко ідентифікувати. Їх перевозили в Харків, де відбирали зразки ДНК, пояснив Обуховський.

У своїй практиці подібного не бачив та не чув, розповів Богдан Обуховський. Побачене ним "це нелюдська поведінка — це звірство".

Що відомо

  • Після повномасштабного вторгнення в Україну російські окупанти масовано обстрілювали Ізюм з артилерії та авіації, допоки не захопили місто повністю у квітні.
  • Під час контрнаступу у вересні 2022 року Збройні сили України звільнили місто від загарбників, за участі президента України Володимира Зеленського над містом підняли український прапор.

Читайте також

  • "Бажання — звільнити нашу землю": військовий з Вінниччини розповів про стримування позиції у Бахмуті
  • "Сталося великоднє диво", – рідні про звільнення із полону двох оборонців з Вінниччини
  • "У нас усіх зараз єдине завдання – захист України": історія оборонця з Вінниці на псевдо "Мольфар"

Вибір редакції

На початок