Захворювання крові: міфи та статистика пацієнтів Харківщини

Захворювання крові: міфи та статистика пацієнтів Харківщини

Захворювання крові: міфи та статистика пацієнтів Харківщини
Харківська поліклініка №24. Січень 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

На Харківщині 61 людина має гемофілію — вроджене захворювання, при якому кров втрачає здатність нормально згортатися. Дані на 2023 рік Суспільне Харків повідомила Нацслужба здоров'я України.

Через міф, що захворювання крові мають лише чоловіки, жінки рідше приходять на профілактичний огляд, говорять у Нацслужбі. На які симптоми варто звернути увагу та що робити у разі виявлення хвороби — читайте у матеріалі.

Міфи щодо хвороб крові

В Україні 1484 пацієнтів з гемофілією. З них на Харківщині — 61, за даними внесеними в Електронну систему охорони здоров’я на 2023 рік.

Одним із поширених міфів про це захворювання, є те, що на нього хворіють лише чоловіки. Проте як і у жінок, так і у чоловіків зустрічається хвороба Віллебранда. Це також спадкове захворювання крові для якого характерні спонтанні кровотечі, як при гемофілії. При чому у жінок перебіг захворювання складніший через менструацію. Усього в Україні 316 пацієнтів та пацієнток з хворобою Віллебранда. В Харківській області хворобу діагностовано у семи людей.

Міф, що на гемофілію і споріднені захворювання хворіють лише чоловіки, спричинив те, що виявлення захворювання серед жінок є досить низьким

За статистикою 7 з 10 діагностованих у світі пацієнтів з хворобою Віллебранда — жінки. Тоді як в Україні діагностований лише один з 10 пацієнтів.

Основні симптоми захворювань крові

Основними симптомами гемофілії та хвороби Віллебранда є тривалі посттравматичні кровотечі, часті тривалі носові кровотечі, кровоточивість ясен при прорізуваннях зубів, утворення значної кількості синців без травматизації, значні посттравматичні гематоми та тривалі менструальні кровотечі у жінок (від 7 до 14 днів).

Сімейний лікар, терапевт чи педіатр повинен зібрати інформацію про те, на що хворіли в родині пацієнта і чи були кровотечі.

Слід зважати на те, що близько 30% пацієнтів можуть не мати родинної історії кровотеч, вони будуть першими виявленими в родині

Лікар первинної ланки може дати направлення на коагулограму, рівень функціональності фактора Віллебранда та рівень фактору згортання крові VIII.

Дивитися також: Гемофілія: як живуть з таким діагнозом та чи це виліковно

Зробити такі аналізи пацієнт може безоплатно у спеціалізованих закладах, які мають договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу. А також в Інституті патології крові та трансфузійної медицини НАМН України (м. Львів) — дорослі пацієнти та Національній дитячій спеціалізованій лікарні МОЗ України ОХМАТДИТ (м. Київ) — діти.

Куди звертатися, якщо діагностували хворобу Віллебранда

Пацієнтові потрібно стати на диспансерний облік до лікаря гематолога в обласній лікарні.

За інформаційною підтримкою звернутися до благодійного фонду "Діти з гемофілією":

  • 067-246-24-57
  • 099-430-57-99

Щодо безоплатних медичних послуг в межах Програми медичних гарантій телефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Читайте також

"Найбільша потреба — кадри": розмова про галузь охорони здоров'я на Харківщині з Максимом Хаустовим

Коли встановлюють інвалідність I, II та III групи

Вибір редакції

На початок