Європарламент готує закон про штучний інтелект. Які позиції та обмежувальні заходи обговорюються

Європарламент готує закон про штучний інтелект. Які позиції та обмежувальні заходи обговорюються

Європарламент готує закон про штучний інтелект. Які позиції та обмежувальні заходи обговорюються
Ілюстративне фото: Getty Images

Європейський парламент прагне запровадити найбільш жорсткий у світі законодавчий режим щодо розвитку штучного інтелекту. Відповідний закон планують ухвалити до кінця наступного року.

Про це пише Financial Times із посиланням на власні джерела серед депутатів Європарламенту.

Зазначається, що в першу чергу парламентарі планують включити до законодавства вимогу до виробників чат-ботів розкривати, чи використовують вони матеріали, захищені авторським правом.

Захід призначений для того, щоб дозволити творцям контенту вимагати оплати. При цьому депутати Європарламенту хочуть, щоб відповідальність за неправильне використання програм штучного інтелекту лежала на розробниках, таких як OpenAI, а не на невеликих підприємствах, які його використовують.

Читайте також: Японія планує вести переговори про ризики штучного інтелекту на саміті G7

За даними джерел Financial Times, однією зі спірних пропозицій від депутатів Європарламенту є заборона на використання розпізнавання облич у громадських місцях.

Очікується, що країни-члени ЄС під тиском місцевих поліцейських сил виступлять проти повної заборони на використання біометричних даних.

Крім того, обмеження можуть стосуватися включати заборону використання алгоритмів для передбачення злочинів чи ідентифікації підозрюваних, а також на розпізнавання емоцій, використання штучного інтелекту для визначення почуттів та душевного стану людини.

Пропозиції, ймовірно, будуть оприлюднені наступного тижня, а остаточно ухвалити закон депутати планують до кінця 2024 року, тобто до завершення поточного терміну повноважень Європейського парламенту.

Що таке чат-бот ChatGPT та лабораторію OpenAI

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений OpenAI — дослідницька лабораторія, що вивчає штучний інтелект. Серед її співвласників Ілон Маск.

Чат-бот може генерувати тексти на задані теми та відповідати на питання зрозумілою мовою. ChatGPT вважають найпрофесійнішим чат-ботом, але він може давати неправдиву та упереджену відповідь.

"Попри те, що ми вживаємо заходів безпеки, система може час від часу генерувати неправильну або оманливу інформацію та створювати образливий або упереджений вміст", — повідомляють в GPT.

ChatGPT представили наприкінці листопада 2022 року, за тиждень бот мав понад 1 млн користувачів. У січні 2023-го ChatGPT досяг 100 млн активних користувачів. Спочатку бот був доступний безплатно, згодом компанія заявила про запуск підписки на ChatGPT у США вартістю $20.

Розробник чат-бота заборонив деяким окремим країнам користуватися своїми сервісами відповідно накладених санкцій, тож в Росії він недоступний.

18 лютого міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що ChatGPT став доступний в Україні. Але програма не працюватиме на тимчасово окупованих Росією територіях України, аби нею не скористались військові РФ.

Наприкінці лютого влада Китаю заборонила місцевим технологічним компаніям пропонувати користувачам доступ до чат-бота ChatGPT у своїх сервісах.

Читайте також

В Австралії мер міста готує перший у світі судовий позов проти ChatGPT

Ілон Маск і понад тисяча експертів закликали зупинити розробку просунутого штучного інтелекту

Штучний інтелект написав книгу про космос для видавництва "Ранок"

Італія першою з країн заходу заблокувала ChatGPT

На початок