Китай ухвалив закон про нацбезпеку Гонконгу. Що це змінить

Китай ухвалив закон про нацбезпеку Гонконгу. Що це змінить

Китай ухвалив закон про нацбезпеку Гонконгу. Що це змінить
АР

Китай ухвалив закон про національну безпеку Гонконгу, який каратиме за спроби підриву державної влади КНР, акти сецесії та змову з зовнішніми силами.

Постійний комітет Всекитайського зібрання народних представників ухвали новий закон одноголосно. Офіційно він називається "Закон про створення правової системи і правозастосовних механізмів в спеціальному адміністративному районі Гонконг для захисту національної безпеки" та набуде чинності 1 липня.

Зокрема, закон передбачає покарання за акти сецесіїСецесія - правовий принцип, що вживається до певної територіальної одиниці, що намагається відокремитися від однієї держави, щоб або стати частиною іншої, або утворити власну, підриву державної влади, тероризму та "змови з іноземними та зовнішніми силами з метою загрози національній безпеці", передає Bloomberg. Водночас, що мається на увазі під "змовою" законодавці не уточнили. Право тлумачення закону також належатиме офіційному Пекіну.

Китайські законодавці вирішили також, що органи із захисту національної безпеки материкової частини країни "у разі необхідності" отримують можливість створювати представництва у Гонконзі - для виконання обов'язків із захисту національної безпеки.

За законом, Китай має створити нове бюро в Гонконзі для аналізу ситуації з безпекою та збору розвідданих. Гонконг створить комітет з національної безпеки, який буде контролюватись керівником міста, але звітуватиме центральній владі Китаю.

При цьому, китайські чиновники в Гонконзі заявили, що правова система міста не зміниться, а судова влада залишиться незалежною, але Китай повинен мати юрисдикцію у справах, які "серйозно загрожують національній безпеці".

Закон ухвалили на фоні поступового відновлення протестів проти посилення впливу Пекіну на політику Гонконгу. Вперше влада автономного округу спробувала ухвалити аналогічний закон у 2003 році, що призвело до низки акцій протесту за участі близько 500 тисяч гонконгців. Протести поновилися у 2019-2020 році та тимчасово припинилися через епідемію коронавірусу.

Наразі правозахисники та іноземні експерти побоюються, що новий закон центральна влада Китаю використає для придушення демократичного руху у Гонконзі.

Водночас очільниця адміністрації Гонконгу Керрі Лам, яку підтримує Пекін, наполягає на тому, що новий закон підтримала громадськість. При цьому вона відкинула ідею про стабільність системи "одна країна - дві системи", за якою жив Гонконг з моменту виходу з-під управління Британської імперії. Водночас, державний секретар США Майкл Помпео заявив, що Гонконг більше не можна вважати достатньо автономним, і президент Дональд Трамп розглядає можливість відкликати деякі або всі свої спеціальні торгові пільги для спеціального округу.

Що відомо

  • Уряд Гонконгу переконує мешканців, що нові закони не порушать їхні права.
  • Сполучені Штати Америки можуть запровадити санкції проти офіційних осіб Китаю через ситуацію з Гонконгом.
  • Раніше радник президента США з питань безпеки Роберт О’Браєн заявив, що Сполучені Штати можуть запровадити санкції проти Китаю, якщо Пекін вдасться до обмеження автономії Гонконгу.
  • Масові акції протесту тривають у Гонконгу з березня 2019 року. Першою вимогою було скасувати поправку до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Поправку скасували, однак протести продовжилися.
  • 24 травня поліція застосувала сльозогінний газ до людей, які протестують проти закону Пекіна.
  • Гонконг є особливим адміністративним районом Китаю. 1984 року Лондон передав його Китаю з умовою зберегти економічну незалежність та капіталістичний устрій Гонконгу. 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою "одна країна — дві системи". Дія суверенітету спливає у 2047 році.
На початок