Потрібно внести в реєстр і перевірити, чи не провокація — суддя ВСУ про відео страти імовірно українського воїна

Потрібно внести в реєстр і перевірити, чи не провокація — суддя ВСУ про відео страти імовірно українського воїна

Ексклюзивно
Верховний Суд України
Верховний суд. Фото: УНІАН

Відео страти імовірно українського військового, яке потрапило у мережу, має бути внесене до реєстру воєнних злочинів РФ. Про це у коментарі Суспільному сказав  голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду України Станіслав Кравченко. Крім того, потрібно перевірити, чи це відео не є провокацією, додав суддя.

“Перше, треба перевіряти, чи це провокація, чи не провокація. Це може використовуватись, бути інсинуацією з метою залякування наших військових. Бо надзвичайно важливе створення атмосфери, щоб боялись”, — сказав Кравченко.

За його словами те, що кваліфікується як  невиконання наказу чи залишення місця бою, може бути наслідком таких речей.

“Тому треба дуже обережно. Але якщо констатація факту, та й в будь-якому випадку, я думаю, що це є привід для внесення в реєстр і розглядати”, — додав Кравченко.

За його словами, зараз проводиться колосальна робота з фіксації воєнних злочинів РФ.

“Це і генетика, це і дактилоскопія, це і впізнання. Тобто внести в реєстр і зафіксувати, а тоді вже слідство покаже”, — сказав суддя.

За його словами, за такі речі має бути найсерйозніше покарання.

Відповідаючи на питання, що зараз може зробити Україна, Кравченко сказав:  “Внести в реєстр і розслідувати. І тут дуже важливо первинні заходи по фіксації всього і збиранні інформації”.

За його словами, злочини щодо людяності не мають строку давності. Тобто якщо зараз зафіксувати, навіть якщо з часом, але можемо розраховувати на справедливість.

Що відомо про ймовірну страту українських військових

Увечері 11 квітня російські пабліки поширили відео, на якому, ймовірно страчують українського військового. Де і коли зробили відео — наразі невідомо. На розмитому записі люди у військовій формі з білими стрічками, які, зазвичай, використовують росіяни для ідентифікації, відрізають голову людині. На камеру вони показують бронежилет з українськими відзнаками.

Згодом про ще одне відео зі страченими українськими військовими повідомили журналісти СNN. "На ньому видно обезголовлені тіла двох українських військових, які лежать на землі біля знищеної військової машини. У загиблих солдатів, схоже, також відрубані руки", ідеться у повідомленні. Відео, імовірно, зняли найманці з ПВК "Вагнера" під Бахмутом, пише CNN, посилаючись на інформацію з російських пабліків.

Реакція України

Президент Зеленський відреагував на відео страт, опублікувавши вранці 12 квітня звернення. Він закликав світових лідерів відреагувати на злочини росіян та наголосив, що це не випадковість, а норма для армії РФ.

"Є те, що нікому в світі не можна ігнорувати. Як легко ці звірі вбивають. Це відео страти українського полоненого світ повинен бачити. Це відео Росії, якою вона є. Що це за істоти? Для них немає людей. Син, брат, чоловік, чиясь дитина. Це відео Росії, яка намагається зробити саме це новою нормою – таку звичку, знищувати життя. Це не випадковість, це не епізод. Так було раніше, так було в Бучі. Тисячі разів. Кожен повинен реагувати, кожен лідер. І не чекати, що це забудеться, що пройде час… Ніхто не зрозуміє, якщо лідери не зреагують. Зараз треба діяти і нам в Україні зосередитися на фронті. Максимально допомагати гнати окупанта з нашої землі. Головна мета – перемогти", — сказав Зеленський.

Омбудсман України Дмитро Лубінець звернувся до ООН та Міжнародного Комітету Червоного Хреста з вимогою, щоб випадки страт розглянули в Комітеті ООН з прав людини, а також зафіксували у звітах міжнародних організацій.

МЗС України закликало Міжнародний кримінальний суд негайно звернути увагу на відео страт.

СБУ почала розслідування щодо страти ймовірно українського військового. Прокуратура України встановлює особу імовірно українського військовополоненого, відео страти якого було поширене у мережі, повідомив Суспільному керівник департаменту ОГПУ Юрій Бєлоусов.

"За все буде відповідь і відповідальність", — написав у телеграм голова Офісу президента України Андрій Єрмак.

В ООН заявили, що шоковані "жахливими відео". У короткій заяві Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні йдеться, що очевидні страти не є поодиноким випадком.

Дивіться також: Розстріл українського військового: мати Мацієвського впізнала сина на відео

Нагадаємо, 6 березня 2023-го у мережі з'явилося відео, на якому російські військові розстріляли українського полоненого за слова "Слава Україні". Ним був солдат 163-го батальйону цієї бригади Олександр Мацієвський. Сина на кадрах з відео впізнала також мати.12 березня Зеленський надав звання "Герой України"Мацієвському.

Читайте також

Україна має свідчення про інші страти беззбройних військових — Лубінець

СБУ почала розслідування щодо страти ймовірно українського військового

Направили листи в ООН та МКЧХ: в Україні відреагували на відео страти українського військового

Відео страти імовірно українського солдата не є поодиноким випадком — ООН

Вибір редакції

На початок