На Запоріжжі знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої світової війни

На Запоріжжі знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої світової війни

На Запоріжжі знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої світової війни

Уламки літака часів Другої світової війни знайшли у Вільнянському районі Запорізької області. Наразі вдалося ідентифікувати модель бойової машини. Про це розказали запорізькі історики в програмі «Тема Дня» на Суспільному Запоріжжя.

Як виявилося, уламки належать літаку-винищувачу Аерокобра, одному з близько 5-ти тисяч які були поставлені з США до СРСР за програмою Ленд-лізу.

Дослідження почалися у 2018 році, коли Микола Свидрань, науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» знайшов на орному полі уламки заліза, але спочатку не надав їм значення та просто викинув. Згодом на цій же ділянці знайшлися великокаліберні патрони і дослідник зрозумів, що можливо, це місце треба обстежити ретельніше.

«Уламків було дуже багато. Коли я почав це зв’язувати, уламки пофарбовані оливковим кольором, патрони американські. Під час опрацювання стало зрозуміло, що це саме літак, поки що незрозуміло було, тільки за рік стало зрозуміло. Я повертався, відслідковував це місце після кожної оранки», - каже Микогла Свидрань.

На Запоріжжі знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої Світової Війни

Уламки літака

Згодом, зробили кілька пробних розкопів – шурфовок, і знайшли кілька бронеплит, уламки скла, дротів та деталей двигуна. Все що Микола Свидрань знайшов у шурфах – лишив на місці, адже для того, щоб правильно дослідити місце авіакатастрофи потрібні планомірні розкопки. Тоді землю зніматимуть пласт за пластом, і все фіксуватимуть.

Але навіть на поверхні ґрунту вдалося знайти близько двохсот фрагментів та деталей, які вже багато чого можуть розповісти вченим. Так за клеймами та калібром патронів вдалося встановити зброю для якої вони застосовувалися, це та інші нюанси допомогли встановити модель літака - Bell P-39 Airacobra. Цей літак в часи Другої Світової був основним винищувачем Сполучених Штатів, а також поставлявся союзникам за програмою Ленд-лізу. В Великобританії літак вважався занадто небезпечним, тому більшість поставлених туди американських машин були передані згодом Радянському Союзу.

Недосвідчений пілот міг легко потрапити на Аерокобрі в штопор, оскільки після того, як відстрілювався боєкомплект передня частина літака облегшувалася, а задня частина із паливним баком починала переважувати. З літаком уламки якого знайшли на вільнянщині теж таке могло статися. Вірогідно в бою він все ж таки був, оскільки знайдені пробиті капсулі патронів. Також дослідники припускають, що літак горів - частина уламків сплавлена між собою.

На Запоріжжі знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої Світової Війни

Уламки літака

Хто був пілотом літака, чи встиг він катапультуватися, чи загинув разом з Аерокоброю – наразі невідомо. Микола Свидрань каже, що на місті шурфу була знайдена людська реберна кістка, але важко сказати чи належала вона пілотові. Також знайшлися уривки ременів безпеки та фурнітура від них. Дослідники вважають, що навіть детальне обстеження може не дати бажаних результатів, адже радянські військові нерідко не мали засобів ідентифікації.

Як каже завідувач відділу охорони пам’яток Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Кобалія, пам’ятник потребує розкопок. Більшість фрагментів які знайшли –були на поверхні. Але, щоб зрозуміти що сталося, необхідно проводити повноцінні археологічні розкопки з фіксацією найменших деталей літака, як після будь-якої авіакатастрофи.

«В цьому випадку, якщо провести відповідні дослідження. Ми можемо повністю відновити картину, як літак впав, під яким кутом, і відновити картину подій. Але для цього потрібні всі дозвільні документи, це серйозна наукова робота. Це момент, коли ми підходимо до правди, як це сталося і чому це сталося. Треба розуміти, що цей період коли предмети ще діляться цією інформацію, бо більша частина предметів які ми знаходимо – вони зроблені з заліза, а за 100-150 років залізо зотліє».

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди