«У конституційну ніч комуністи «виторгували» собі Крим», - екснардеп Іван Рудик

«У конституційну ніч комуністи «виторгували» собі Крим», - екснардеп Іван Рудик

«У конституційну ніч комуністи «виторгували» собі Крим», - екснардеп Іван Рудик Фото: Суспільне

Хмельничанин Іван Рудик у 1996 році був обраний депутатом Верховної Ради України ІІ скликання. Він добре пам’ятає ту конституційну ніч з 27 на 28 червня, коли приймалася Конституція, адже був безпосереднім учасником тих подій.

Сьогодні він згадує, як довго у різних комітетах обговорювали чи не кожне слово Основного Закону, як відбувалося протистояння між національно-патріотичними депутатами та комуністами, і як доводилося іти на компроміси…

«З’явилася держава, вона повинна була мати свою Конституцію. Ми ж жили на той час за конституцією української СРСР. Звісно, основний закон уже готувався. Він проходив усі комітети, були зауваження, пропозиції, суперечки… Конституція, думаю, мала з’явитися трохи пізніше, вона мала визріти, але… На той час ми так по-серйозному жили в парламентській державі. І уже на той час лідерство Кучми, його, знаєте, спрага до влади, не давали йому можливості нормально співпрацювати з парламентом. Пішли різкі заяви — я розпущу парламент. Тоді Олександр Мороз прийняв рішення зробити усе наперекір. Нас усіх, хто де був, повикликали з відпусток. Ми негайно мусили прийняти Конституцію», - згадує екснардеп Іван Рудик.

Хмельничанин Іван Рудик у 1996 році був обраний депутатом Верховної Ради України ІІ скликання. Фото: СуспільнеФото: Суспільне

Хмельничанин Іван Рудик у 1996 році був обраний депутатом Верховної Ради України ІІ скликання. Фото: Суспільне

За словами Івана Рудика, більшість депутатів, хто бойкотував прийняття Основного закону були депутати-комуністи.

«Вони взагалі не хотіли навіть і думати про Конституцію. Чому? Заважала ідеологія. Яка ідеологія? Приватна власність. Лідерство. Ринкова економіка. На той час їхні вуха цього не сприймали. Втрутились комуністи Криму. Чому вони вмішувалися? Бо в них була риторика російська, Крим – наш, нам потрібна автономія, нам не потрібно Заходу, нам не потрібно капіталістів. Ми будемо там будувати окремо взятий соціалізм. І тієї ночі народилося саме страшне, завдяки чому ми маємо сьогодні ту біду, яку ми маємо з Кримом. Тоді народилася автономія Криму. У проєкті Конституції навіть близько не було ніякої автономії. Крим мав стати звичайною областю, як і всі інші. Автономія Криму народилася у ту конституційну ніч. Це були ті компроміси, на які довелося піти, щоб комуністи голосували за Конституцію і дали тоді голоси», - розповідає Іван Леонтійович.

Колишній народний депутат згадує, що саме завдяки депутатам-патріотам, які вірили, що рано чи пізно Україна складеться, тоді вдалося закінчити роботу. Конституція України на ранок була ухвалена більшістю голосів.

Іван Рудик показує велику фотографію у рамці, яку досі зберігає. На ній на сходах Верховної Ради стоять депутати, а серед них і він. Це фото, каже Іван Леонтійович, було зроблене якраз після тієї конституційної ночі…

За словами екснардепа, наша Конституція, навіть не дивлячись на ті компромісні статті, усе одно є однією з найкращих у Європі.

«Сьогодні говорити про те, що Конституція наша не така, як треба, і її треба кожний рік ґвалтувати і міняти… По-моєму, ми щось робимо не те. Треба просто виконувати Конституцію. І жити нею», - зазначає Іван Рудик.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди