Громади Буковини проти прийняття закону, за яким ліси та землі передадуть у державну власність: які ризики

Громади Буковини проти прийняття закону, за яким ліси та землі передадуть у державну власність: які ризики

Громади Буковини проти прийняття закону, за яким ліси та землі передадуть у державну власність: які ризики
Фото ілюстративне.

Громади Чернівецької області виступають проти прийняття закону, за яким ліси та землі передадуть з комунальної власності громад у держвласність. Згідно з проєктом, усі лісгоспи об’єднають у Державне акціонерне товариство “Ліси України”. У громадах бачать кілька ризиків щодо утворення одного підприємства та передачі земель державі.

Водночас у Подільському офісі “Лісів України” коментують, що реформа лісу потрібна, щоб ефективніше керувати лісгоспами — підтримувати менш прибуткові та залучати інвестиції, які швидше надають одному великому підприємству. Суспільне Чернівці дізналося, що відомо про законопроєкт.

"Лісопереробка – основна галузь"

На території Берегометської громади працює один з найбільших лісгоспів Буковини, який переробляє деревину та займається лісозаготівлею. Філія лісгоспу — друга за кількістю сплачених податків у громаді та входить в десять найбільших платників податків в області.

Торік підприємство сплатило 15 мільйонів гривень податку, каже фінансистка громади Людмила Кириляк. Однак переймається, що через новий закон підприємство може перестати сплачувати податки до громади або сплачувати менше.

"Лісопереробка – це основа нашої громади. Якщо підприємство доведуть до стану, що воно перестане платити податки, чи скоротять людей — це дуже негативно вплине на дохідну частину. А це зарплати наших освітян, працівників культури, благоустрій", – каже фінансистка.

У берегометському лісгоспі працює понад 500 людей, каже директор Роман Приказка. За його словами, на підприємстві оптимізація не планується.

"Ця реформа назрівала давно. Думаю, що це вчасно й це треба було робити. На роботі підприємства та людях це не позначиться. Торік наше підприємство увійшло до п'ятірки найбільших платників податків області, думаю, цьогоріч ситуація не зміниться", – розповідає Приказка.

Новий проєкт суперечить реформі децентралізації

На сайті президента створили петицію щодо недопущення розгляду такого законопроєкту. Також збір підписів проти проєкту ініціювала Асоціація міст України, бо проєкт суперечить принципу децентралізації, каже виконавчий директор регіонального відділення Павло Горюк.

"Йдеться про землі, на яких розташовані ліси, а також незначні переліски, якими користувалися колишні лісгоспи. Разом з землею вони є комунальною власністю громад. Якщо закон ухвалять, землі перейдуть у власність держави й громади втратять фінансовий та матеріальний ресурс. Також укрупнення лісгоспів призводить до скорочення робочих місць та податків", – каже Горюк.

За словами Горюка, на цих землях громади могли організувати рекреаційні зони як додатковий ресурс, який міг би приносити прибуток. Якщо закон приймуть, ця земля та перспективи будуть втрачені.

"Монополізувати лісову галузь – несправедливо"

На думку голови Глибоцької громади Григорія Ванзуряка, залишити ліси громадам було б справедливо, а держава має бути регулятором, а не користувачем надр та ресурсів. Також реформа децентралізації передбачає, що громади мають можливість самостійно господарювати на місцях.

"Все, що було колективне й людське планує стати державним, тобто у відносинах місцевого самоврядування та державної власності це не є справедливим. Можна було б зробити спеціалізоване підприємство на рівні області", – каже Ванзуряк.

У Чернівецькій області лісів більше, ніж у центрі чи сході України. На думку Ванзуряка, якщо землі перейдуть у власність держави, то це зменшить можливість громади розвиватися. Наприклад, такий ризик є у громад колишнього Путильського району, де переважають ліси. Вони не можуть конкурувати з громадами, які розташовані ближче до міст.

"Є ризик, що ми спочатку передамо землі державі, потім сформують акціонерне товариство, до якого залучать інвесторів, а потім роздержавлять галузь. Є багато таких підприємств, які колись належали державі, а пізніше перейшли в руки інших підприємств або установ. Краще мати різних господарників й бачити їхню ефективність", – говорить Ванзуряк.

Зараз у проєкті йдеться, що 100% акцій товариства будуть належати державі.

Що кажуть у лісовому офісі

Начальник відділу лісового господарства Подільського офісу Ігор Чебан каже, якщо новий закон приймуть, це дасть змогу лісгоспам працювати ефективніше. Вони матимуть одного власника – Державне АТ "Ліси України".

З 1 січня лісгоспи укрупнили, тепер одне велике підприємство може самостійно планувати бюджет. Зокрема, підтримувати неприбуткові лісгоспи та залучати закордонні інвестиції.

За словами Чебана, оптимізують тільки адмінперсонал, а робочі посади залишать.

"Ліс – важливий для країни ресурс і має належати державі, як й в інших європейських країнах. Податковий кодекс не змінювали, тому податки, які сплачували до місцевого й державного бюджетів, зараз виконуються в єдиній системі. Оптимізація вже частково відбувається. Зараз ми оцифровуємо документи й виписку лісорубного квитка. Також вдосконалюємо електронний облік деревини", – розповідає Чебан.

Наразі проєкт закону у Верховній Раді не розглядали, а петиція, щоб його не приймали, перебуває на розгляді у президента.

Читати також

У лісах Буковини побільшало тварин через заборону полювання під час воєнного стану. Яких найбільше

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок