Марафон. Питання мови викликало найбільше суперечок, - Степан Волковецький про Конституцію

Марафон. Питання мови викликало найбільше суперечок, - Степан Волковецький про Конституцію

Марафон. Питання мови викликало найбільше суперечок, - Степан Волковецький про Конституцію Суспільне Карпати

24 роки тому ухвалили Конституцію України. Закон проголосили 28 червня 1996 року на п’ятій сесії Верховної Ради України другого скликання. Документ складається з 14-ти розділів, 166-ти статей та 16-ти перехідних положень. За час Незалежності України Конституцію змінювали вісім разів. Ще за стільки ж правок народні обранці не проголосували.

Питання мови викликало найбільше суперечок

Одним із тих, хто проголошував Конституцію, став прикарпатець Степан Волковецький. Чоловік розповідає, що найбільші суперечки при ухваленні документу викликала стаття 10 Конституції України про державну мову.

"Особливе заперечення стосовно мови було з боку комуністичної більшості. Народна рада, в яку я входив, мала свою формулу, де було написано, що державною мовою України є мова українська. Значна частина комуністів заперечувала і виступала за двомовність. Існувала навіть формула, де було записано, що державною мовою записати мову українську, а офіційною – російську", - розповідає Степан Волковецький.

Конституція іфСуспільне Карпати

Конституція іф

Уявляли країну повністю незалежною

Народний депутат України першого та другого скликання Степан Волковецький каже, що суперечки між політичними силами стали основною причиною того, що Україна отримала Конституцію за п’ять років після проголошення Незалежності. Тодішній президент Леонід Кучма хотів вмотивувати депутатів. Для цього підготував проєкт наказу про розпуск Верховної ради. Тоді з’явилося поняття "конституційна ніч" - народні обранці працювали впродовж 24-х години, щоб вранці ухвалити Конституцію.

"Комуністи несли зовсім іншу ідеологію. Найбільші суперечки виникали у питаннях дружби з Москвою. Тут вони стояли на смерть. Вони не уявляли Україну повністю незалежною, як це бачили ми, представники Народної ради та демократичного блоку. Ми уявляли країну повністю незалежною. І від Москви, у першу чергу", - говорить Степан Волковецький.

Конституція іфСуспільне Карпати

Конституція іф

Влада має поводитись не так, як це відбувається сьогодні

Протягом років політики постійно намагалися змінити Конституцію. За словами Степана Волковецького, проблема не у недосконалості закону, а у тому, що мало хто виконував його положення. Чоловік каже, що це може бути пов’язано з низьким рівнем правової свідомості та особистої відповідальності більшості українців.

"У нас же ж прийнято так, що сьогодні оберуть чи президента, чи депутата, чи міського голову, а завтра вже ганьблять. Так не може бути, має бути якась відповідальність. І в європейських країнах, на які ми орієнтуємося, все не так. Повинен бути авторитет, престиж влади. Але і влада має поводитися не так, як це відбувається сьогодні", - сказав Степан Волковецький.

Зараз, каже Степан Волковецький, не бачить себе народним депутатом. Вважає, що буде чужим у Верховній Раді через свої принципи та погляди. Проте його громадська робота, акції, заяви та листи до влади є і так впливовими та необхідними.

Авторка: Наталія Олексієнко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди