Марафон. Конституція свободи для вільних людей: експерти про документ Пилипа Орлика

Марафон. Конституція свободи для вільних людей: експерти про документ Пилипа Орлика

Марафон. Конституція свободи для вільних людей: експерти про документ Пилипа Орлика

В Івано-Франківську є пам’ятний знак, споруджений до 340-ї річниці від дня народження гетьмана України Пилипа Орлика. Суспільне з'ясувало в експертів, що пов'язує цього гетьмана з Прикарпаттям, та які головні тези першої у світі Конституції Пилипа Орлика.

Пам’ятний знак до 340-ї річниці від дня народження Пилипа Орлика встановили у жовтні 2012-го року. Серед ініціаторів його спорудження - заслужений юрист України, заступник директора регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук.

Правозахисник каже, що саме Пилип Орлик вважається автором першої у світі Конституції, яку потім вже повторили у Франції, а пізніше – в Америці.

"Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу…", - це початок оригінальної назви документа, який уклав гетьман України Пилип Орлик.

"Проголошувалися права і свободи власне вільних козаків. Тобто вільної людини, яка проживає в Україні, тоді – на Запорізькій Січі. А головне, що був поділ на три гілки влади: законодавчу, виконавчу і судову", - пояснює Володимир Ковальчук.

З Прикарпаттям Пилипа Орлика пов'язує й те, що його син проживав у Станиславові. Про це розповів доктор юридичних наук, заслужений юрист України, професор кафедри трудового, аграрного та екологічного права Олег Вівчаренко.

Він говорить, що у щоденнику Пилипа Орлика йдеться про зустріч зі сином в Угринові, що поблизу Івано-Франківська. Вони обговорили важливі політичні питання.

Олег Вівчаренко каже: "Його син якраз мешкав тут, в Станиславові. Але Пилип Орлик не хотів заїжджати в місто, аби не було зради. І тому він зупинився в Угринові. Там корчма така була. І послав гінця до сина свого. І син прибув. Пилип Орлик написав, що він був в Угринові і не міг заснути через хропіння свого сина".

Оригінал Конституції, завізований Карлом ХІІ, знаходиться у Національному архіві Швеції.

"В цьому пакті було записано, що ми незалежні від Російського царату. То мені здається, що ті паралелі, незважаючи, що пройшло більше як 300 років, є дуже важливими для нашої історії, яку хочуть переписати", - вважає Володимир Ковальчук.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди