Компенсація за пошкоджене майно. Що необхідно знати миколаївцям

Компенсація за пошкоджене майно. Що необхідно знати миколаївцям

Компенсація за пошкоджене майно. Що необхідно знати миколаївцям
Зруйнований російськими снарядами будинок на Миколаївщині. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне

Перші компенсації за зруйноване чи пошкоджене житло миколаївці можуть отримати у травні. Рішення про виплату приймає комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Її утворюють органи місцевого самоврядування.

Про це в ефірі Українського радіо розповіли адвокатка Миколаївського офісу ГО "Десяте квітня" Олена Ткаченко та директорка Громадського центру соціально-правової допомоги Оксана Тропініна.

Питання компенсацій за зруйноване або пошкоджене внаслідок бойових дій майно регулюють Закон України, що президент підписав 17 березня 2023 року, а також Постанова Кабінету міністрів від 26 березня 2022 року №380 "Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації".

На компенсацію мають право громадяни України, власники нерухомого майна, у яких є документи, що посвідчують їх право власності. Повний перелік можна дізнатись на профільних сайтах або ж у представників органів місцевого самоврядування.

"Громадяни, які постраждали, повинні перевірити наявність своїх правоустановчих документів на нерухоме майно. Якщо вони втрачені, пошкоджені, то є час відновити їх, привести у належний стан. Наступний крок — це фіксація пошкоджень їхніх об’єктів нерухомого майна. Це фотовідеофіксація. Також здійснюється збір відповідних доказів, наприклад, довідки, акти від ДСНС", — розповідає Олена Ткаченко.

Найголовніше — звернутися до органів місцевого самоврядування, аби отримати акт про пошкоджене майно, — Олена Ткаченко.

За словами Ткаченко, Закон наділяє комісії при органах місцевої влади достатньо широкою компетенцією. Це розгляд заяв, що подані через застосунок Дія, через Центри надання адміністративних послуг, через органи соцзахисту, через нотаріусів.

"Тобто кожна заява по кожному пошкодженому об’єкту підлягає розгляду цими комісіями. Саме вони мають встановити підстави для отримання компенсації, визначити, чи є у особи, яка звертається, пріоритетне право на отримання компенсації чи є спільна сумісна власність. Комісія у разі необхідності може безкоштовно перевіряти подані документи. Також комісія має обстежити об’єкт і відповідно до висновків визначити розмір компенсації, яку отримає особа", — говорить Олена Ткаченко.

Положення щодо розрахунків наразі в процесі розробки, за словами Ткаченко.

Законом визначено декілька видів компенсації:

  1. Надання грошей, але шляхом перерахування на поточний рахунок отримувача зі спеціальним режимом використання. Їх можна буде використати виключно на фінансування спорудження будинку садибного типу, садового чи дачного будинку.
  2. Закон передбачає фінансування придбання квартири чи іншого житлового приміщення шляхом отримання житлового сертифіката. Його треба буде обміняти на право власності на квартиру. Вартість, що буде у сертифікаті, визначатиметься відповідно до кожного населеного пункту, до кожного розміщеного об'єкта нерухомого майна, до кожного отримувача окремо.

Період, коли можна подавати заяви на компенсацію — достатньо довгий, говорить Ткаченко. Це відбуватиметься протягом дії воєнного часу. Громадяни можуть звертатися за реєстрацією в реєстри пошкодженого майна, і протягом одного року після припинення дії воєнного стану. Станом на 6 квітня реєстрація в реєстрі пошкодженого майна розпочата – це і є заява на отримання компенсації.

"Якщо людина з Миколаївської області наразі проживає в Київській, вона може звернутися до найближчого до неї органу — нотаріуса, відділу соціального забезпечення, ЦНАПу — і зареєструвати своє пошкоджене майно, надавши документи про власність.

"Закон не містить чіткого переліку документів, але зважаючи на категорії, можна зазначити, що кожному випадку у людини буде свій документ, що посвідчує право на зруйноване майно. Право власності підтверджує рішення суду, договір купівлі-продажу, дарування, свідоцтво про право на спадщину, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно тощо", — говорить Олена Ткаченко.

Оксана Тропіна, директорка Громадського центру соціально-правової допомоги, розповідає, що майже кожен другий клієнт Центру звертається з питанням щодо компенсації за пошкоджене або зруйноване майно. Єдиного алгоритму дій немає, це завжди індивідуальні консультації.

Станом на початок квітня компенсація ще не виплачується, оскільки Закон ще не набув чинності, — Оксана Тропініна.

"Всі отримають гарантовану державою виплату згідно з чергою, як люди звертались. Це не означає, що треба зараз швидко бігти, оформлювати. Закон є у відкритому доступі на офіційних сайтах, кожен зацікавлений може ознайомитися з його положеннями. У цьому ж документі можна також подивитися можливості щодо отримання модульного житла, сертифікату на житло або грошової компенсації", — говорить Оксана Тропініна.

Що відомо

  • До травня 2023 року органи місцевого самоврядування повинні створити комісії при кожній громаді, які будуть організаційно й технічно допомагати людям, які звертатимуться за компенсацією.
  • Механізм компенсації передбачає роботу з Реєстром пошкодженого і зруйнованого житла. До його роботи станом на початок квітня приєдналося понад 600 громад. У кожної громади буде своя черга, яка формуватиметься автоматично. Людина зможе сама обирати населений пункт, не прив'язуючись то того місця, де було зруйновано житло.
  • Житловий сертифікат можна буде використати на придбання житла як на вторинному ринку, так і на первинному. Про це повідомила голова Комітету з питань організації держвлади Олена Шуляк.

Читайте також

Армія РФ обстрілювала Очаківську громаду, що на Миколаївщині

У Миколаєві планують прибирати на пляжі: як долучитися

Два тижні на зміну: мер Баштанки, що на Миколаївщині, планує замінити всі вивіски в місті на україномовні

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок