Кремль намагається використовувати ядерні погрози для стримування західної військової допомоги Україні напередодні запланованого контрнаступу України. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
“Міністр оборони Росії Сергій Шойгу виправдав рішення Росії розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, звинувативши НАТО в активізації бойової підготовки і розвідувальної діяльності поблизу російських і білоруських кордонів, і звинуватив Захід в ескалації війни в Україні шляхом надання додаткової військової допомоги Україні”, — йдеться в аналітичному звіті.
За даними аналітиків, Шойгу посилив наявні російські ядерні загрози, заявивши, що Білорусь має штурмовики з ядерними боєголовками і зенітно-ракетні комплекси "Іскандер-М". Шойгу також заявив, що 3 квітня білоруські ракетні війська розпочали навчання в Росії з експлуатації зенітно-ракетних комплексів "Іскандер-М", включно із застосуванням тактичної ядерної зброї.
Заяви Шойгу не містять жодної нової інформації про білоруську підготовку і, швидше за все, є частиною інформаційної операції, наголошують в ISW. Аналітики Інституту раніше повідомляли, що білоруські військовослужбовці тренувалися з системами "Іскандер" в Росії станом на лютий 2023 року. Пожвавлення риторики ядерного шантажу з боку Шойгу збігається зі вступом Фінляндії до НАТО і новим пакетом допомоги Україні від США.
За оцінками ISW, ризик ядерної ескалації залишається вкрай низьким і розгортання Росією тактичної ядерної зброї в Білорусі навряд чи вплине на реалії поля бою в Україні. Крім того, розгорнута Росією ядерна зброя в Білорусі майже напевно залишиться під контролем російського персоналу, який постійно дислокується в Білорусі.
Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:
- Кремль, ймовірно, спробує примусити Білорусь до подальшої інтеграції в рамках Союзної держави, коли президент Росії Володимир Путін і президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрінуться в Москві 5 і 6 квітня.
- Демонстративна реакція фінансиста ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина на вбивство російського провоєнного блогера Максима Фоміна свідчить про те, що Пригожин, ймовірно, вважає, що напад був частково спрямований проти нього самого.
- Кремль помилково продовжує намагатися запевнити російську громадськість, що війна в Україні не матиме значних довгострокових економічних наслідків.
- Кремль, ймовірно, намагається перекласти більшу відповідальність за розвиток російської промисловості на регіональні органи влади, щоб захистити себе від можливої критики щодо погіршення економічної ситуації в Росії.
- Російські війська провели обмежені наземні атаки вздовж лінії Сватове-Кремінна.
- Російські війська продовжили наступальні операції в Бахмуті та його околицях, а також на лінії фронту Авдіївка-Донецьк.
- Російські війська продовжують підготовку до очікуваного, за чутками, українського контрнаступу на південному напрямку.
- Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що весняний призов в Росії йде за планом, просувається так швидко, як і планувалося, і вже завершився первинний призов на строкову військову службу.
- Російські окупаційні чиновники спростували українські повідомлення про те, що російська окупаційна влада готує плани евакуації з окупованих регіонів України.
- Білоруські державні ЗМІ повідомили, що Комітет державної безпеки Білорусі (КДБ) заарештував двох чоловіків за підозрою у спробі терактів у Гродно.

Росія передала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди, повідомив 4 квітня міністр оборони Сергій Шойгу на селекторній нараді з керівним складом Збройних Сил РФ.
Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі
Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.
Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.
Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.
Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
Україна завила, що вимагає скликати Раду безпеки ООН у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.
Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.
Читайте також
РФ передала Білорусі "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди — Шойгу
"Ще один провокаційний крок": Кислиця про заяву РФ щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі
Росія не розміщатиме ядерну зброю на території Білорусі, адже цього не дозволить Китай — Данілов
Проти Білорусі запровадять ще більше санкцій у разі розміщення там ядерної зброї – Моравецький
У Білорусі заявили, що розміщення ядерної зброї РФ відповідає нормам міжнародного права