5 квітня — 406 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Польща надає новий пакет військової допомоги Україні, повідомив президент Зеленський на пресконференції під час візиту до Польщі. До нього увійдуть: МіГи, БТР Rosomak, самохідні міномети Rak, ПЗРК Piorun та інше зброєння.
- 49 країн засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн.
- Армія РФ обстріляла два комунальних підприємства у Херсоні. Одна адмінбудівля повністю зруйнована, в іншій — пошкоджена стіна та вибиті вікна. Також росіяни атакували центральну частину Берислава, внаслідок чого було поранено людину.
- Ексдиректору держпідприємства "Антонов" Бичкову повідомили про нову підозру — у службовій недбалості, через яку було знищено транспортний літак АН-225 "Мрія".
- Роботу Незалежної міжнародної комісії ООН, що розслідує російські злочини проти українців, продовжили.
- Фінляндія офіційно стала членом НАТО. Тепер на країну поширюється дія 5 статті Статуту Альянсу, яка означає, що "напад на одного союзника буде нападом на всіх союзників". Щодо України позиція Альянсу не змінилась.
Сили оборони на Бахмутському напрямку знищили 88 військових, 3 безпілотники і склад боєприпасів — Череватий
За останню добу Сили оборони України на Бахмутському напрямку знищили 88 окупантів РФ, 124 російських військових було поранено, знищено три безпілотних апарати РФ, одна станція радіоелектронної боротьби і склад з боєприпасами.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
"За цю добу на Бахмутському напрямку відбулося 245 обстрілів різними арртилерійськими системами, 21 боєзіткнення, 88 окупантів було знищено, 124 зазнали поранень. Крім цього, було знищено три безпілотних апарати ворога, одна станція радіоелектронної боротьби і склад з боєприпасами", — розповів Череватий.
Зараз під Бахмутом ведуться важкі бої, РФ продовжує атакувати. Речник Східного угруповання військ також констатував, що, на жаль, "снарядного голоду" там, де Росія зосередила свої головні зусилля, зараз немає. Це Бахмутський напрямок і Куп'янсько-Лиманський.
Суспільне завершує текстовий онлайн дня. Хроніку подій війни 6 квітня — читайте тут.
У центрі Харкова демонтують три будинки, зруйновані ракетними ударами РФ
У центрі Харкова демонтують три будинки, зруйновані ракетними ударами РФ, будівлі є аварійно-небезпечними. Рішення ухвалила Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області.
Ідеться про будинки в Київському районі за адресами: вул. Свободи, 11/13, вул. Мироносицька, 32 і 34. Це будівлі неподалік площі Свободи, в самому центрі міста.
Зокрема, будинок №32 на вул. Мироносицькій зазнав авіаудару 2 березня 2022 року. Будинку, зведеному в стилі конструктивізм, було приблизно 95 років. Архітектор невідомий, однак дослідники припускають, що це міг бути Віктор Троценко (брав активну участь у забудові та реконструкції післяреволюційного Харкова, був автором ідеї композиції площі Дзержинського – нині Свободи).
За даними Харківської міської ради, в місті треба знести 29 будинків, які не підлягають відновленню після ракетних ударів, авіаударів чи артилерійських обстрілів.
В Росії "схуд" запас ракет, але все ще є тисячі С-300 — ЗМІ
Від початку повномасштабного вторгнення Росія використала майже всі ракети "Калібр" і Х555/101, які залишалися в розпорядженні ВКС РФ, повідомляє Forbes Україна. Ймовірно, в цьому основна причина застосування більш дорогих ракет Х–47 "Кинджал".
На 3 січня в РФ залишалося тільки 59 ракет "Калібр". Щомісяця РФ виготовляла близько 15 ракет "Калібр". Приблизно стільки ж Москва зараз використовує для ударів по Україні (44 ракети за період з 3 січня по 30 березня).
За оцінкою видання, за 13 місяців великої війни також колосально (на понад 90%) "схуд" запас російських ракет Х555/101.
"Масштаб російських проблем підтверджує статистика – останні місяці інтенсивність обстрілів різко зменшилася, ймовірно, складнощів із виготовленням нових ракет додалося через санкції на електронні компоненти", — пише видання.
Проте в Росії все ще залишаються тисячі ракет малої дальності типу С-300, які бʼють на відстань до 200 км та руйнують прифронтові міста.
Харківська область — повітряна тривога
Польща хоче бути першою в процесі відновлення України — Моравецький
Польща хоче бути першою в процесі відновлення України, а Україна своєю чергою зацікавлена у максимальному залученні польського бізнесу. Про це на пресконференції заявили прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький та президент України Володимир Зеленський.
Моравецький наголосив, що українці є справжнім щитом Польщі для всієї Європи, і ЄС повинен пам'ятати про це.
"Ми разом будуємо план миру та відбудови на майбутнє, і сьогодні ми вже заявили, що кілька сотень польських компаній готові взяти участь у відбудові України. Будемо сподіватися, що перемога прийде дуже скоро і ці компанії зможуть взяти участь у процесі відбудови. Польща хоче бути першою в процесі відновлення України", — сказав він.
Польський прем'єр висловив сподівання, що винні у воєнних злочинах проти України будуть притягнуті до відповідальності.
"Ми віримо в мир, ми не приймаємо позицію, коли Україна припиняє війну, і саме Україна має вирішити, який мир буде для неї прийнятним", — наголосив Моравецький.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна зацікавлена у польських інвестиціях.
"Ми зацікавлені у максимальному залученні польського бізнесу в Україну. Я хочу зазначити для потенційних інвесторів: ми працюємо над мінімізацією воєнних ризиків", — сказав він.
За словами Зеленського, країни підписали окремий документ про відновлення України.
"Важливо, щоб економічне зростання, над яким ми разом працюємо, давало конкретне збільшення робочих місць у двох країнах. Ми дуже в цьому зацікавлені. Це дасть нам з Польщею ще й позитивний соціальний результат", — сказав він.
Президент також повідомив, що обговорив з керівництвом Польщі створення спільних підприємств для виробництва озброєнь та боєприпасів.
На Луганщині викрили двох правоохоронців, які перейшли на бік РФ — прокуратура
За співпрацю з російськими окупантами у Старобільському районі на Луганщині двом колишнім працівникам райвідділків поліції загрожує до 15 років за ґратами. Їм повідомлено про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України). Про це повідомили у пресслужбі Луганської обласної прокуратури.
За даними слідства, в червні 2022 року помічник чергового чергової частини сектору моніторингу та старший слідчий одного з відділів поліції Старобільського РУП ГУНП в Луганській області почали працювати на окупантів.
"Підозрювані розпочали "служити" в незаконно створених окупантами "правоохоронних органах" – так званих "новопсковському та марківському райвідділах внутрішніх справ мвс "ЛНР", — йдеться у повідомленні.
За даними прокуратури, вирішується питання щодо оголошення їх у розшук та обрання запобіжного заходу — тримання під вартою.
На одному з кладовищ Миколаєва п'ятого квітня працівники натрапили на залишки боєприпасів. На місце викликали фахівців ДСНС. Про це повідомив міський голова Олександр Сєнкевич.
Мер попросив миколаївців, які планують відвідувати кладовища під час поминальних днів, бути максимально уважними.
Станом на 5 квітня піротехніки оглянули територію всіх міських цвинтарів, однак вибухонебезпечні предмети все ще трапляються.
"Якщо ви побачите підозрілий предмет, у жодному разі не чіпайте його, не намагайтесь підняти чи відсунути. Одразу звертайтесь до працівників на місці та викликайте піротехніків", — написав Сєнкевич у Телеграмі.
Дуда: Якщо мені хтось говорить про мирні переговори, я питаю: "Ти був у Бучі?"
Президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що у багатьох країнах "зростає втома" щодо війни Росії проти України, тому частіше лунають думки про можливість мирних переговорів. Водночас він наголосив, що усі, хто пропонує мирні переговори на невигідних для України умовах, мають відвідати місця, де були російські військові, які скоїли численні злочини проти мирного населення.
Про це Дуда заявив під час виступу 5 квітня у Варшаві, куди прибув президент України Володимир Зеленський із першою леді Оленою Зеленською.
"У багатьох країнах після більше ніж 400 днів повномасштабної війни Росії проти України зростає втома, виснаження і зневіра. Виникає спокуса, підживлювана російською пропагандою та дезінформацією, за всяку ціну якомога швидше домогтись перемирʼя. Укладення невигідного для України миру з Росією, який по суті полягатиме в тому, що РФ і надалі займатиме землі, які зараз окупує. На це ніколи не буде нашої згоди. Політика поступок і покірності щодо Росії і політики Путіна ведена роками, принесла отруйні плоди. Її результатом є сьогоднішня агресія і тисячі невинних жертв. Тільки Україна має вирішувати, на яких підставах проводити мирні переговори. Єдині умови, яких світові лідери мають вимагати від Росії — повне виведення військ з території України. Повне виведення військ поза міжнародно визнані кордони", — сказав Дуда під час виступу.
Він наголосив, що про які переговори і рішення над головами українців не може бути мови.
"Якщо хтось у світі починає зі мною таку розмову, я відповідаю: «А ти був у Бучі, ти був у Бородянці? Ірпені? Не був? То поїдь туди. І скажи людям, чиїх близьких катували, вбивали, гвалтували, скажи їм прямо в очі, що жертва їх близьких, що їхні страждання не мали значення. Що все буде як і раніше». Не може бути так, як колись, і не буде. Україна сама вирішуватиме за себе. Тепер і завжди. А ми будемо стоять на сторожі цього", — додав президент Польщі.
"Впаде і цей режим, який пішов війною проти нас... Справедливість — це буде історичний здобуток наших поколінь", — додав під час звернення до поляків та українських біженців в Польщі президент України Зеленський.
Чехія планує надати Україні військову допомогу на понад $30 млн
Чехія планує надати військову допомогу Україні на суму 600-700 мільйонів крон (понад 30 млн доларів). Про це повідомила міністерка оборони Чехії Яна Чернохова, передає ČTK.
За її словами, це майно з армійських складів. Міністерка надала президентові Петеру Павелу список допомоги, який Чехія вже надіслала Україні та планує передати найближчим часом.
"Допомога, яку ми плануємо разом із начальником Генштабу, коштує близько 600-700 млн крон. Це не фінансова допомога, це військове обладнання, яке все ще перебуває на наших складах, яке є "непотрібним" і яке армія справді може відправити в Україну, не ставлячи під загрозу власну обороноздатність", — сказала Чернохова.
За її словами, що Міноборони завжди стежить за тим, щоб обладнання, яке відправляється в Україну, можна було замінити.
Видання зазначає, що недавно чеський президент заявив, що його країна допомагала Україні з постачанням зброї, наскільки це було можливо, але інших варіантів у неї вже немає. Він також бачить певні можливості у сфері протиповітряної оборони та боєприпасів, для яких Чехія має виробничі потужності.
За словами Чернохової, допомога у цій сфері відбувається, вона згадала про створення спільного чесько-українського виробничого кластера та постачання приватних компаній, яким держава видає прискорені дозволи.
Росіяни наступають на 4 напрямках — Міноборони
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що російські війська продовжують наступ на чотирьох напрямках — Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському.
"Якщо читати сьогоднішні офіційні зведення, то вони дійсно схожі на вчорашні. Насправді ж, за цими словами стоять активні дії наших оборонців та цілодобова робота штабів. Дійсно, епіцентром бойових дій залишається Схід. Там тривають наступальні дії ворога на чотирьох напрямках — Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському", — написала вона.
Водночас російським військам не вдається досягти мети на Лиманському напрямку. Попри бої дії РФ також безуспішні на Авдіївському та Мар‘їнському напрямках.
"Наші воїни відбивають десятки атак на добу. Ворог не полишає мети захопити Бахмут. Використовує для цього не лише в‘язнів Вагнера, а й інші професійні підрозділи. Вони виконують бойові задачі під страхом бути розстріляними своїми. З нашого боку ситуація повністю контрольована. Командування безперервно здійснює оцінку оперативної обстановки та приймає необхідні рішення", — додала Маляр.
49 країн засудили Росію за зловживання статусом постійного члена Радбезу ООН
Сорок дев'ять держав світу та ЄС засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій. Про це йдеться у спільній заяві цих країн.
“Сьогодні російська федерація знову зловживає правами та привілеями постійного члена Ради Безпеки ООН з метою поширення дезінформації стосовно організованих нею викрадень та незаконних примусових депортацій тисяч українських дітей”, — йдеться у заяві.
Зазначається, що численні достовірні джерела “звертають увагу на російські незаконні депортації дітей з України до РФ”. “Ці обурливі дії відбувалися у контексті повномасштабного вторгнення РФ, яке ми беззастережно засуджуємо”, — наголосили підписанти.
“Жодна кількість дезінформації, поширюваної РФ, не зможе заперечити правду чи захистити осіб від відповідальності за їх злочини”,— зазначається у заяві.
Серед її підписантів Андорра, Албанія, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія та Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Грузія, Греція, Гватемала, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Південна Корея, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан Марино, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Україна, Велика Британія, США та ЄС.
Росія сьогодні спробувала організувати неформальну зустріч членів Радбезу за формулою Аррії про нібито правові підстави щодо викрадення українських дітей з окупованих територій, запросивши на неї Львову-Бєлову. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна і Львової-Бєлової, яких підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих територій України в Росію щонайменше з лютого 2022 року.
Зеленський і Дуда виступають в Польщі
Президент Зеленський виступає у Польщі. Також промову оголошує президент Польщі Дуда. За повідомленням ОП, під час візиту президента України до Польщі, йтиметься про військову допомогу Україні, обговорення стратегії, а також післявоєнну відбудову та шлях України до Європейського Союзу і НАТО.
Україна повернула дитину, яку Росія депортувала з Херсонщини — омбудсмен
Додому повернули ще одного вихованця Олешківського будинку-інтернату. Хлопця разом з іншими дітьми незаконно вивезли до РФ, повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. У повідомленні сказано, що з проханням сприяти у поверненні онука Артема, звернулась його бабуся на початку року. "Жінка повідомила, що як тільки дізналась по те, що дітей з будинку-інтернату вивозять до РФ, вона особисто поїхала до закладу, щоб забрати онука. На той момент, дітей вже вивезли на територію РФ. З Росії їх перевезли до тимчасово окупованого Криму, а згодом до Скадовська. Так звана "адміністрація" закладу, відмовилася повертати дитину", — написав Омбудсман. Також повідомляється, що у лютому бабусю Артема призначили його піклувальником.
У Москві горить одна з будівель Міноборони Росії
У центрі Москви сталася пожежа в одній із будівель міністерства оборони Росії. Як пише федеральне агентство ТАСС, по "вулиці Знам'янка, 19 в одній із будівель на території Міноборони почалася пожежа. Інтенсивне горіння спостерігається із вікна на третьому поверсі".
Російські ЗМІ публікують відео пожежі. Зазначимо, що ця будівля у восьми хвилинах пішки від Кремля.
Сили оборони на Бахмутському напрямку знищили 88 військових, 3 безпілотники і склад боєприпасів — Череватий
За останню добу Сили оборони України на Бахмутському напрямку знищили 88 окупантів РФ, 124 російських військових було поранено, знищено три безпілотних апарати РФ, одна станція радіоелектронної боротьби і склад з боєприпасами.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
"За цю добу на Бахмутському напрямку відбулося 245 обстрілів різними арртилерійськими системами, 21 боєзіткнення, 88 окупантів було знищено, 124 зазнали поранень. Крім цього, було знищено три безпілотних апарати ворога, одна станція радіоелектронної боротьби і склад з боєприпасами", — розповів Череватий.
Зараз під Бахмутом ведуться важкі бої, РФ продовжує атакувати. Речник Східного угруповання військ також констатував, що, на жаль, "снарядного голоду" там, де Росія зосередила свої головні зусилля, зараз немає. Це Бахмутський напрямок і Куп'янсько-Лиманський.
США не фіксували надсилання китайської зброї до РФ — Держдеп
Сполучені Штати Америки не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії. Про це у коментарі Суспільному сказала представниця Держдепу Андреа Калан.
"Поки що ми не бачимо, що Китай надсилає зброю Росії, ми бачимо, що у них партнерство з РФ, економічне партнерство, але представники США і з Білого дому, і з Держдепу говорили публічно і на закритих зустрічах, що це не в інтересах Китаю передавати летальну зброю", — сказала вона.
Представниця Держдепу також повідомила, що не має інформації про зустрічі чи дзвінки між США і Китаєм.
Читайте також: Китай наближається до нас, і це створює виклик інтересам НАТО — Столтенберг
Зеленський у Варшаві вшанував пам'ять жертв Смоленської трагедії і загиблих солдат
Президент Володимир Зеленський спільно з прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким вшанували пам’ять загиблих біля Могили невідомого солдата та жертв Смоленської трагедії.
"Разом із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким вшанували пам’ять загиблих біля Могили невідомого солдата у Варшаві. Встановили лампадки до пам’ятника жертвам Смоленської трагедії 2010 року та до пам’ятника Президенту Польщі у 2005–2010 роках Леху Качинському", — зазначив Зеленський у телеграмі.
Росія причетна до авіакатастрофи літака експрезидента Лєха Качинського, що сталася 10 квітня 2010 року. Головною причиною трагедії в Смоленську був вибух у лівому крилі повітряного судна, викликаний зовнішнім втручанням.
Військові РФ обстріляли два комунальні підприємства у Херсоні — ОВА
Військові РФ обстріляли два комунальних підприємства у Херсоні. Про це повідомляє Херсонська ОВА.
"Армія РФ знову вдарила по цивільній інфраструктурі Херсона — обстріляла два комунальних підприємства", — йдеться у повідомленні.
Як зазначається, пошкоджена одна із стін будівлі на території підприємства, асфальтне покриття на подвір'ї, також вибухова хвиля знищила скло у вікнах. Адмінбудівля іншого підприємства зазнала руйнувань. За попередніми даними, люди під час цих атак не постраждали.
Росіяни обстріляли Басове Золочівської громади на Харківщині
Російські військові близько 15:00 обстріляли Басове Золочівської громади: у селі зафіксували 13 влучань, розповів Суспільне Харків начальник Золочівської селищної військової адміністрації Віктор Коваленко.
Під обстріли на Харківщині потрапили ще щонайменше 13 населених пунктів, зазначили у Генштабі
Зеленський і премʼєр Польщі на спільній конференції
Президент Зеленський під час візиту в Польщу зустрівся з премʼєр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким. В ці хвилини вони виступають на спільній пресконференції:
"Коли Україна буде в НАТО, ми будемо більш захищені", — зазначив Моравецький. Він звернувся до ЄС та Альянсу із закликом надати членство Україні якнайшвидше.
Він додав, що Польща — це "справжня братня країна" для України.
Зеленський повідомив, що Польща надає новий пакет військової допомоги.
"Сьогодні ми підписуємо документ про постачання польських БТР Rosomak, самохідних мінометів Rak, систем ППО зокрема дуже ефективних Piorun, і ви молодці, що виробляєте такий важливий продукт, який захищає українські життя, МіГ-ів та іншого озброєння, якого ми так потребуємо", — сказав Зеленський.
Також обговорили спільне виробництво озброєнь і боєприпасів. Зеленський додав, що польські танки вже на полі бою.
У Херсоні вчетверте чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Українцям, які повертаються з-за кордону на Великодні свята, радять для в’їзду менш завантажені ПП
Українцям, які повертаються з-за кордону на Великодні свята, варто для в’їзду на Батьківщину використати менш завантажені пункти пропуску. Про це йдеться на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
"Пункти пропуску «Шегині» та «Краківець» перевантажені. Тому Державна прикордонна служба рекомендує для в’їзду менш завантажені пункти пропуску: «Угринів», «Рава-Руська», «Смільниця»", — повідомили в Мінреінтеграції.
У міністерстві додали, що днями значно збільшився потік людей на в’їзд в Україну. Багато українців повертаються додому напередодні Великодніх свят.
Війська РФ обстріляли два комунальних підприємства у Херсоні
Російські війська 5 квітня обстріляли два комунальних підприємства у Херсоні. Попередньо поранених та загиблих немає, повідомила в Telegram Херсонська ОВА.
Унаслідок обстрілу в одного підприємства пошкоджена одна зі стін будівлі на території, асфальтне покриття на подвір'ї та вибиті вікна. У другого зруйнована адмінбудівля, йдеться у повідомленні.
Щодня прикордонники відмовляють у виїзді близько 150 особам
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив, що загальна цифра порушників, що були затримані на "зеленій ділянці кордону", тобто поза межами пунктів пропуску – більше 11.5 тисяч осіб. Безпосередньо в пунктах пропуску було зупинено понад 4200 осіб, які намагались виїхати з України з підробними документами.
"І раджу всім добре ознайомитись із правилами перетину кордону та виключеннями із правил. Адже щоденно прикордонники відмовляють у виїзді близько 150 особам, які не мають належних документів для перетину кордону, або які не підпадають під правила перетину державного кордону України", — зазначив він під час брифінгу в Media Center Ukraine.
У Новій Гусарівці Харківської області підірвався працівник ДСНС з Чернігівської області
У селі Нова Гусарівка Балаклійської громади 5 квітня на невідомому вибуховому пристрої підірвався працівник відділу спеціальних вибухових робіт ДСНС у Чернігівській області. Про це повідомили у поліції Харківської області.
"Правоохоронці встановили, що трагедія сталася під час обстеження та розмінування території населеного пункту внаслідок детонації вибухового пристрою. Постраждалого доставили до лікарні для надання медичної допомоги", — йдеться у повідомленні.
Нині тривають слідчі дії.
На Херсонщині армія РФ обстріляла Берислав
Російська армія з артилерії обстріляла Берислав на Херсонщині. Поранена людина, повідомив у Telegram керівник РВА Володимир Літвінов.
"Постраждалого доставили до лікарні", — йдеться у дописі.
Військові РФ атакували центральну частину міста. Снаряди пошкодили будівлю магазину.
Російські війська обстріляли Нікополь
Вдень 5 квітня російські війська обстріляли Нікополь. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив міський голова Олександр Саюк.
За його словами, внаслідок обстрілу пошкоджено 14 приватних житлових будинків, 15 господарчих споруд, 2 легкових автомобілі. Зруйновано будівлю магазину. Також пошкоджені лінії електромереж та газопроводу. Фахівці вже працюють над їхнім відновленням.
Інформацію щодо наслідків атаки уточнюють. Загиблих і поранених немає, додав міський голова.
На Вінниччині комендантську годину на Великдень не скасовуватимуть
На Вінниччині комендантську годину на Великдень не скасовуватимуть. Про це йдеться на сайті Управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА.
Комендантська година у святкові дні триватиме, як зазвичай, з 00:00 до 05:00. Крім того, під час богослужіння в темну пору доби обов’язковим є дотримання вимог світломаскування та забезпечення дотримання вимог безпеки під час повітряної тривоги з використанням захисних споруд та укриттів.
У Херсоні вчергове пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
РФ виведе з Білорусі близько 2 тисяч своїх солдатів для участі у боях на Донбасі — ДПСУ
Білорусь продовжує підтримувати Росію у війни проти України. Однак, ударного угрупування, яке б було готове здійснити вторгнення на територію України на цьому напрямку підрозділи розвідки України не відмічають.
Про це на брифінгу сказав речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
"Білорусь надає свою територію для російських військ. Зокрема, для проведення підготовки надає свій повітряний простір. Також відбуваються спільні навчання між підрозділами Білорусі та Росії. Але переважно російські військові задіяні там для підготовки", — сказав речник ДПСУ.
За його словами після проведення підготовки у російських військах відбувається ротація.
"Нам відомо, що наразі відбулися такі заходи із виведення частини російських підрозділів з Білорусі на територію Росії, після завершення підготовки. Раніше ми повідомляли, що на території Білорусі знаходиться близько 4 тисяч російських військових. Після початку цих заходів їхня кількість ще знизиться", — зауважив Демченко.
За даними ДПСУ з Білорусі виведуть близько 2 тисяч російських військових, які РФ надалі планує залучити до бойових дій на Донбасі. А у підрозділах білоруської армії, яка знаходиться у на прикордонних територіях з Україною, за словами Демченка "нічого не змінилося".
"Вони знаходяться на певній віддаленості від кордону. Не змінені ні характер їх дій, ні їх кількість. Але, попри все це, ми маємо бути готовими до будь-якого розвитку ситуації, бо ми розуміємо підступність противника", — каже Демченко.
ДПСУ робить все необхідне для укріплення лінії кордону і прикордоння. Як і раніше, з нашого боку відбуваються всі необхідні дії для укріплення як лінії кордону, так і прикордоння.
"Щоб всі складові Сил оборони, а це і підрозділи ДПСУ, які знаходяться на передньому краї, а також інші складові, які посилюють ці напрями, мали всі можливості, щоб відбити будь-яку атаку, яка раптом відбудеться із цього напрямку, або протидіяти будь-яким провокаціям на цій ділянці", — підсумував речник ДПСУ.
У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Росія має проблеми з військовою силою — CNN
Росія має проблеми зі створенням так званих угрупувань “навченої військової сили”. Про це пише CNN з посиланням на західних офіційних осіб.
“Росія визнала, що їм потрібно ще 400 000 військових, і це не лише для конфлікту (в Україні — ред.), але й для створення нових формувань, які збираються розмістити на новому кордоні з НАТО та Фінляндією. Як вони це зроблять, наразі незрозуміло”, — заявили чиновники на брифінгу у середу, 5 квітня, відповідаючи на питання CNN.
За даними західних посадовців, Росія збільшила тривалість призову та розширила віковий діапазон. Водночас у РФ не докладали зусиль для запуску другого етапу мобілізації.
“Чи може населення витримати ще один раунд мобілізації і чи насправді Кремль хоче перевірити стійкість населення до цього, наразі незрозуміло, але той факт, що вони цього не зробили, показує нам, що вони мають певну стурбованість з цього приводу", — заявили чиновники. Вони також повідомили, що окрім проблем із мобілізацією, Москва мала труднощі з їхнім навчанням.
"Ми бачили, як російські підрозділи проходили підготовку в Білорусі, ми бачили, як інші російські місцеві сили перекидали прямо на фронт без жодної підготовки", — сказали вони.
На Заході відзначають реальну проблему зі створенням навчених військових батальйонів в РФ, пише CNN.
НАБУ проводить слідчі дії в Харківській обласній військовій адміністрації
5 квітня до Харківської ОВА прийшли детективи НАБУ. Інформацію про це журналістам підтвердила пресслужба обласної військової адміністрації.
"Національне антикорупційне бюро України здійснює слідчі дії в деяких структурних підрозділах Харківської обласної військової адміністрації. Зокрема, у керівництва апарату ХОВА та в департаменті агропромислового розвитку", — сказано у повідомленні.
В обласній адміністрації зазначають, що всебічно співпрацюють з детективами, а також надають їм необхідну інформацію.
Україна отримає від США грант на $2,5 млрд із Цільового фонду Світового банку — мінфін
Міністр фінансів України Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах Східної Європи (Білорусь, Молдова та Україна) Аруп Банерджі 5 квітня підписали угоду про надання Україні гранту у розмірі 2,5 млрд доларів США. Це другий грант із Цільового фонду Світового банку із запланованих на 2023 рік на загальну суму 9,9 млрд доларів.
Про це повідомляє пресслужба Мінфіну.
"Зазначені кошти гранту надано Сполученими Штатами Америки направлено до Цільового фонду багатьох донорів як четверте додаткове фінансування в рамках проєкту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні (PEACE in Ukraine)”, — йдеться в повідомленні.
Залучені грантові кошти від Цільового фонду буде спрямовано на забезпечення працездатності систем державних органів, освіти, охорони здоров'я та служб першого реагування, а також на забезпечення пенсійних виплат та окремі програми державної соціальної допомоги.
"Незмінна та дієва підтримка Світового банку в рамках унікального інвестиційного проєкту "PEACE in Ukraine" дозволяє уряду України на належному рівні виконувати основні державні функції, а також вирішувати нагальні соціальні питання підтримки населення", — зазначив міністр фінансів Сергій Марченко під час підписання угоди.
В Україні також впроваджується спільний з Міжнародним банком реконструкції та розвитку й Міжнародною асоціацією розвитку інвестиційний проєкт "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні", загальний обсяг якого на сьогодні становить 14,9 млрд доларів США та 1,4 млрд євро.
Якщо буде момент ще "гарячіших" подій у Бахмуті, то будуть прийняті "правильні рішення" — Зеленський
Президент Володимир Зеленський під час брифінгу у Польщі повідомив, що найскладніша ситуація на території України саме в Бахмуті.
"Найбільше застосування різної зброї, артилерії — саме там. Щоденний дефіцит: то є артилерія, то є достатньо снарядів, то їх менше. То є успіх і ми йдемо вперед. То його нема і ми знову відходимо на позиціях. Але ми знаходимося в Бахмуті і ворог не контролює Бахмут", — сказав він.
Зеленський додав, що оперативною ситуацією займається генерал Сирський, для якого "головне зберегти особовий склад".
"Для мене найголовніше — не втратити наших військових. Якщо буде момент ще "гарячіших" подій і небезпека, що ми можемо втратити особовий склад через оточення, будуть прийняті відповідні правильні рішення", — наголосив президент у відповідь на питання, чи розглядають виведення українських військ з міста, якщо ситуація погіршуватиметься.
Польща вже відправила Україні чотири винищувачі
Президент Польщі Анджей Дуда повідомив під час пресконференції із Володимиром Зеленським, що чотири винищувачі МіГ-29 вже відправлені в Україну, ще 4 відправляються згодом. Згодом Польща готова також відправити ще шість літаків.
Прикордонники у Бахмуті вбили та поранили майже 70 вагнерівців
Прикордонники вбили три десятки найманців ПВК "Вагнер" у Бахмуті Донецької області. Шість груп солдатів РФ через промзону намагалися прорватися до позицій українських захисників. Про це повідомили у Держприкордонслужбі України.
"Противник намагався прорвати оборону у промзоні міста-фортеці. Опорний пункт прикордонників одночасно атакували 6 груп вагнерівців. Ворожі штурмовики не досягли успіху: наші оборонці спопелили 29 загарбників, ще 40 поранили", — розповіли в ДПСУ.
Віряни ПЦУ на Буковині зайшли в храм після сутички з УПЦ МП
Віряни ПЦУ у селі Задубрівка Чернівецької області зайшли до храму після сутички з УПЦ МП. Це відбувалось під час похорону полеглого військового Івана Назарія. Мама військового просила священника дозволити занести труну до храму. Представники ПЦУ, з якими ми поспілкувались, кажуть, що після того, як це не дали зробити, зайшли в храм силою.
Про це передає кореспондентка Суспільного з похорону.
Прихожанка ПЦУ Сідора розповіла, що вперше за чотири роки змогли потрапити до церкви – до цього молилися на дворі.
"Сьогодні ховаємо третього воїна з нашого села. Їх усіх не заносили до церкви. Люди зійшли, бо вже не могли цього терпіти. Ми маємо документи, що можемо користуватися храмом. Мама просила занести тіло до церкви. Спочатку хотіли добитися цього мирним шляхом, але довелося силою", – розповідає Сидора.
Одна зі свідків події Тетяна каже, що сама не місцева, але прийшла віддати честь загиблому воїну.
"Чули, що люди тут давно хочуть української церкви. Ми бачили, як вони випровадили московських священників. Ніхто їх не бив та не штовхав", – каже Тетяна.
Група людей змогла зайти через бічні двері храму. За словами одного з чоловіків Олександра Сергієнка, там їх зустріли три чоловіки та священник.
"Вони використовували проти нас вогнегасники, щоб не пустити до церкви. Але ми змогли зайти. Центральні двері храму вони підперли ломом. Ми це акуратно прибрали й відкрили двері, щоб занести тіло героя всередину", – розповідає Олександр.
За його словами, з будівлі храму також зняли табличку з написом, що церква у підпорядкуванні УПЦ.
Суспільне намагалося отримати коментар від прихожан УПЦ, однак вони відмовлялися спілкуватися з журналістами. На Facebook-сторінці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ йдеться, що до храму прийшли 40 людей в балаклавах, щоб штурмувати храм. Також йдеться, що представники ПЦУ пиляли двері храму, увірвалися туди та заносили червоно-чорний прапор у вівтар. За інформацією УПЦ, поліцейських поблизу храму немає — вони перебувають на в'їзді до села Задубрівка.
Військові, які боронять Україну, вимагають передати церкву УПЦ МП у Львові до ПЦУ
Військовослужбовці Збройних сил України записали низку відеозвернень до львів'ян та влади міста із закликом передати церкву на вулиці Тараса Бобанича у Львові з УПЦ МП до Православної церкви України. Відеозвернення на своїй сторінці у Facebook опублікував військовий та журналіст Юрій Герун.
"Час нарешті позбутися ворожої агентури, яка під релігійною ширмою діє в Україні, в умовах війни. Вимагаю виселити московських попів з храму по вулиці Тараса Бобанича (Хаммера) та з усіх місць їхнього незаконного перебування у Львові та в Україні", — звернувся військовослужбовець Юрій Герун.
"Для того, аби відчути присутність "руского міра" не обов'язково приїздити на фронт, ви можете заглянути на сусідню вулицю, де розростається осередок московського православ'я. Поки Збройні сили України боронять нашу територіальну цілісність на Сході та Півдні, вашим обов'язком є забезпечити наш тил. Відгукніться на заклик", — сказав військовослужбовець Ігор Шолтис.
Армія РФ обстріляла Донеччину
Голова ОВА Павло Кириленко повідомив, що РФ обстріляла Олексієво-Дружківку, внаслідок чого загинули дві людини, ще чотирьох було поранено.
"Містечко зазнало обстрілу сьогодні близько 11 години — росіяни поцілили у житловий сектор. За попередніми даними, касетними боєприпасами. На місці влучання працюють піротехніки — знешкоджують нерозірвані снаряди", — йдеться в повідомленні.
Поліцейські депортували з України громадянку Росії, засуджену в Дніпрі за втягування дівчат у проституцію
Поліцейські міграційної поліції Дніпропетровської області депортували з України громадянку Росії. Про це йдеться в повідомленні обласної поліції.
За інформацією з поліції, 38-річна жінка була засуджена і після закінчення строку ув’язнення не мала законних підстав для перебування на території України.
Як з’ясувалося, у 2019 році росіянка була засуджена Індустріальним районним судом Дніпра до 4-х років позбавлення волі за втягування українських дівчат до проституції. Одразу після звільнення з в’язниці росіянка була затримана працівниками поліції.
Жінку притягнули до адмінвідповідальності за статтею 203 (порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні) Кодексу України про адміністративні правопорушення та наклали штраф. Суд ухвалив рішення про примусове її видворення на батьківщину.
Дуда нагородив Зеленського орденом
Анджей Дуда в рамках візиту президента України Володимира Зеленського нагородив його орденом Білого Орла — найвищою відзнакою країни.
"Орден Білого Орла є найстарішою й найціннішою польською нагородою. Її вручають видатним людям, які своїм життям зробили винятковий внесок у Республіку Польща. Важко приховати сльози зворушення, спостерігаючи за вашим служінням Батьківщині. Ви не покинули ні України, ні своїх співвітчизників. Ви — взірцевий лідер держави й нації", — зазначив Дуда.
На Запоріжжі окупанти заселилися у приміщення лікарні, де перебувають пенсіонери
У тимчасово окупованому Молочанську Запорізької області російські військові заселилися у триповерховий будинок лікарні. Про це сьогодні, 5 квітня, повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.
За словами посадовця, у підвалі медичного закладу росіяни розмістили своїх поранених:
Інші військові РФ живуть у палатах на 1 та 3 поверхах, а на 2 поверсі на постійній основі знаходяться самотні мирні люди похилого віку:
"Багато хто готовий скласти зброю, проте окупанти лякають "своїх" же панікерів у дусі тоталітарного "ни шагу назад". Навколо Молочанська нібито виставили так звані загороджувальні загони, тож всіх, хто бігтиме, розстріляють".
Протягом доби росіяни атакували Запорізьку область з артилерії, РСЗВ та безпілотників
Минулої доби, 4 квітня, армія РФ сім разів атакувала Запорізьку область за допомогою безпілотників, чотири рази обстріляла з РСЗВ, а також здійснила 61 артобстріл. Про це 5 квітня повідомили у Запорізькій ОВА.
"П'ять "повітряних тривог" за добу для Запорізької області — це сім ворожих атак БПЛА, 4 обстріли з РСЗВ, 61 артобстріл по прифронтовій території Василівського та Пологівського районів", — йдеться у повідомленні.
Внаслідок обстрілу пошкоджені оселі мирного населення, магазин, фермерське господарство. Постраждали тварини.
Країни-члени НАТО збільшать бюджет фінансування оборонного сектору — Столтенберг
Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг під час відкриття другого дня саміту НАТО заявив, що країни-члени планують збільшити бюджет фінансування оборонного сектору на тлі російської агресії.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
"Президент Путін не готується до миру, він готується воювати і далі. Учора я обговорив з паном Кулебою, і наголосив, що НАТО об'єднані у нашому рішенні підтримувати і посилювати нашу допомогу. Ми маємо дати Україні все чого вона потребує на полі бою, щоб вона перемогла як суверенна незалежна країна", — зазначив Столтенберг.
Крім того, за його словами, НАТО продовжуватиме підтримувати інших партнерів, які зіткнулись з тиском від Росії, зокрема Молдову, Грузію, а також Боснію та Герцоговину.
"Ми не можемо сприймати нашу безпеку як належне, тому ми повинні інвестувати більше в нашу оборону. На Вільнюському саміті союзники домовляться про нову угоду щодо інвестицій в оборону з мінімальними інвестиціями в оборону 2% ВВП", — підсумував генсекретар.
За минулу добу РФ зруйнувала на Донеччині школу, лікарню і 32 будинки
Вчора, 4 квітня, росіяни з РСЗВ "Торнадо" завдали удару по Костянтинівці. Всього за минулу добу росіяни обстріляли 13 населених пунктів, поранені 11 людей. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Костянтинівка зазнала двох ударів з Торнадо — пошкоджено лікарню, центр обліку бездомних осіб, приватний та багатоквартирний будинки, крамницю та колишню кав'ярню.
На Львівщині суд арештував ще дві земельні ділянки дружини Медведчука
На Львівщині суд арештував ще дві земельні ділянки дружини Медведчука Оксани Марченко. Загальна вартість арештованого майна становить майже 17,5 млн грн. Про це повідомили у пресслужбі Управління СБ України у Львівській області.
За матеріалами СБУ, арештували дві земельні ділянки з об’єктами нерухомості, що незаконно перебували у власності Оксани Марченко.
"Ці наділи розташовані в одному з престижних туристичних районів Львівської області. Саме там дружина Медведчука організувала нелегальне будівництво готельного комплексу. Встановлено, що відповідні земельні площі Марченко одержала у результаті незаконної оборудки з нерухомим майном", — повідомили в Управлінні СБУ у Львівській області.
За даними СБУ, до протиправної діяльності причетний колишній керівник районного відділу земельних ресурсів.
"Протягом 2004-2010 років він вносив недостовірні відомості до звітної документації для видачі державних актів щодо права власності на землю на користь Марченко. Наразі посадовцю повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366.
Чи працюватимуть на Харківщині пункти незламності навесні та влітку
Як розповів Суспільне Харків директор обласного департаменту цивільного захисту Іван Сокол, кількість пунктів незламності, які працюватимуть у Харківській області навесні та влітку, скоротять.
Нині укладають списки пунктів, які будуть працювати, а які переведуть у "сплячий режим" та розгортатимуть за потреби, сказав Сокол.
"Кількість пунктів незламності буде скорочена. Основна функція, яка буде надаватися, — це заряджання мобільного телефона, надання доступу до інтернету", — сказав Сокол.
За його словами, найімовірніше у теплий сезон працюватимуть пункти незламності, створені на базі урядових організацій. Іван Сокол каже, що на Харківщині нині працює 761 пункт незламності.
Британська розвідка пояснила, як РФ лататиме прогалини у фінансах через війну в Україні
Російські чиновники, ймовірно, розглядають випуск зовнішнього боргу як один із способів залатати прогалини у російських фінансах через тривалу війну в Україні. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки. Однак залишається незрозумілим, чи вдасться Росії реалізувати ці заходи.
28 березня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін заявив, що "розробляється перехід до випуску частини державного боргу Росії в іноземній валюті", відзначили у британській розвідці.
Цей крок майже напевно свідчить про те, що Росія очікує на зовнішню фінансову підтримку з боку іноземних держав, які вона вважає "дружніми", наголошують британські розвідники.
“Після завершення розробки інвестори з інших країн зможуть придбати суверенний борг Росії і таким чином профінансувати частину майбутнього дефіциту російського бюджету. Такі інвестори опосередковано фінансуватимуть вторгнення Росії в Україну”, — йдеться у повідомленні.
Як відзначили у британській розвідці, в останні місяці російські банки були основними покупцями російського державного боргу. Однак вони навряд чи зможуть повністю профінансувати очікуваний майбутній бюджетний дефіцит.
Міжнародна федерація боротьби дозволила змагатися атлетам з Росії та Білорусі. Рішення ухвалили одноголосно
Третій олімпійський вид спорту, який оголосив про допуск до змагань атлетів з РФ після нових рекомендацій МОК.
Борці з Росії та Білорусі можуть змагатися у міжнародних змаганнях під егідою UWW (Об'єднаного світу боротьби). За відповідне рішення проголосували члени організації на позачерговому засіданні, про що повідомляється на офіційному сайті UWW.
Російських та білоруських бійців відсторонили від міжнародних змагань у березні 2022 року. Відповідне рішення було ухвалене після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Наприкінці березня 2023 року Міжнародний олімпійський комітет порекомендував міжнародним спортивним федераціям дозволити спортсменам виступати під нейтральним прапором. Після цього міжнародні федерації настільного тенісу та тхеквондо вирішили повернути атлетів з цих країн до змагань як нейтральних.
Відповідне рішення ухвалили і в Об'єднаному світі боротьби. Борцям з Росії та Білорусі дозволено виступати на змаганнях під егідою організації як нейтральним атлетам, зважаючи на рекомендації МОК.
Рішення щодо допуску конкретних борців до змагань ухвалюватиме "незалежна панель". Хто до неї входитиме та які критерії будуть визначальними - UWW повідомить у найближчі тижні. Водночас, атлети молодших вікових груп (до 15 та до 17 років) повертаються до змагань одразу.
Це рішення одностайно підтримали усі представники бюро UWW. Решта санкцій - відповідно до рекомендацій МОК - залишаються у силі.
Найближчий великий старт у боротьбі - чемпіонат Європи, який відбудеться з 17 до 23 квітня у Загребі.
Перебування президента України на території Польщі підтвердив речник Зеленського
Перебування президента України на території Польщі також підтвердив в ефірі телемарафону "Єдині новини" речник Зеленського Сергій Никифоров.
За словами Никифорова, Зеленський, який з першою леді вже прибув до Польщі, зустрінеться з президентом Дудою і прем'єром Моравецьким, проведе зустріч із представниками бізнесу, рятувальниками та волонтерами, а ввечері виголосить промову.
Зеленський вже перебуває в Польщі — польські ЗМІ
Президент України Володимир Зеленський вже перебуває в Польщі, повідомляє кореспондент RMF FM. Серед іншого, сьогодні український лідер проведе переговори віч-на-віч з президентом Анджеєм Дудою.
"Об 11 годині президент Анджей Дуда офіційно привітає Володимира Зеленського в Президентському палаці і звідти розпочнеться марафон політичних консультацій: між главами держав, делегаціями, а також міністрами в рамках міжурядових консультацій", — йдеться у повідомленні.
За даними журналістів, під час візиту президента України до Польщі, йтиметься про військову допомогу Україні, обговорення стратегії, а також післявоєнну відбудову та шлях України до Європейського Союзу і НАТО.
"Символічно, що останній запланований захід, зустріч у дворі Королівського замку, запланована на 18:00, буде найважливішим", — пише RMF FM.
Це перший офіційний візит українського президента до Польщі з часу повномасштабної російської агресії, і це також перший раз, коли Зеленський заздалегідь оголосив, що залишає країну, відзначає польське ЗМІ.
НАТО поки не розміщуватиме бойові групи у Фінляндії — Bloomberg
З огляду на широкі можливості Фінляндії та практику захисту власної території, поки що малоймовірно, що НАТО зараз розмістить бойові групи союзників на території Фінляндії, яка напередодні офіційно стала членом Альянсу. Про це пише агентство Bloomberg із посиланням на знайомих із ситуацією офіційних осіб.
В агентстві нагадали, що оскільки Фінляндія офіційно стала членом НАТО, верховний командувач Альянсу тепер може використовувати країну у своїх військових планах для захисту членів блоку від нападу. Однак НАТО вже створило вісім багатонаціональних бойових груп у Польщі та країнах Балтії — а нещодавно в Угорщині, Словаччині, Болгарії та Румунії. Ці бойові групи також можуть збільшуватися до розміру бригади, де і коли це буде потрібно.
Наразі немає планів щодо розгортання бойової групи НАТО у Фінляндії, заявив офіційний представник Альянсу, додавши, що верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО постійно оцінює загрози та може надати таку рекомендацію, якщо вважатиме за необхідне.
Високопоставлений чиновник США також сказав, що американці не очікували побачити бойову групу у Фінляндії і що країна не надавала такого запиту.
Військові РФ обстрілювали акваторію Очакова, що на Миколаївщині — ОВА
Російська армія протягом доби била артилерією по акваторії Очаківської громади. За інформацією ОВА, 4 квітня о 17:43, військо РФ завдало артилерійських ударів по акваторії Очаківської громади. На решті територій області, за даними районних військових адміністрацій, обстрілів не зафіксовано.
За добу російське військо втратило 550 військових — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 5 квітня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 176 240 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 550 військових.
Російська армія за добу випустила майже 300 снарядів по території Херсонщини, поранені троє людей
Російські війська за добу 4 квітня півсотні разів обстріляли Херсонщину, використали для цього 299 снарядів. Троє людей поранені, повідомив в Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
Херсон російські військові обстріляли шість разів. Зафіксовані влучання і житлові квартали, будівлю школи та приватного підприємства, йдеться в повідомленні.
За минулу добу від обстрілів РФ на Донеччині загинуло четверо цивільних
Протягом 4 квітня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули четверо людей. Троє у селі Ласточкіне та одна людина у Красногорівці.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За його даними, поранені жителі у Бахмуті, Очеретиному, Торецьку і Гірнику.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1454 людини, поранення отримали 3350 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.
ISW: Кремль використовує ядерні погрози для стримування військової допомоги Україні напередодні контрнаступу
Кремль намагається використовувати ядерні погрози для стримування західної військової допомоги Україні напередодні запланованого контрнаступу України. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
“Міністр оборони Росії Сергій Шойгу виправдав рішення Росії розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, звинувативши НАТО в активізації бойової підготовки і розвідувальної діяльності поблизу російських і білоруських кордонів, і звинуватив Захід в ескалації війни в Україні шляхом надання додаткової військової допомоги Україні”, — йдеться в аналітичному звіті.
За даними аналітиків, Шойгу посилив наявні російські ядерні загрози, заявивши, що Білорусь має штурмовики з ядерними боєголовками і зенітно-ракетні комплекси "Іскандер-М". Шойгу також заявив, що 3 квітня білоруські ракетні війська розпочали навчання в Росії з експлуатації зенітно-ракетних комплексів "Іскандер-М", включно із застосуванням тактичної ядерної зброї.
Заяви Шойгу не містять жодної нової інформації про білоруську підготовку і, швидше за все, є частиною інформаційної операції, наголошують в ISW. Аналітики Інституту раніше повідомляли, що білоруські військовослужбовці тренувалися з системами "Іскандер" в Росії станом на лютий 2023 року. Пожвавлення риторики ядерного шантажу з боку Шойгу збігається зі вступом Фінляндії до НАТО і новим пакетом допомоги Україні від США.
За оцінками ISW, ризик ядерної ескалації залишається вкрай низьким і розгортання Росією тактичної ядерної зброї в Білорусі навряд чи вплине на реалії поля бою в Україні. Крім того, розгорнута Росією ядерна зброя в Білорусі майже напевно залишиться під контролем російського персоналу, який постійно дислокується в Білорусі.
Лубінець: "У резолюції до Росії йдеться про геноцид українського народу"
В ухваленій Радою ООН з прав людини резолюції "Ситуація з правами людини в Україні внаслідок російської агресії" щодо продовження мандату Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні ще на рік йдеться про геноцид українського народу та заклик припинити депортацію цивільних та дітей на територію РФ. Про це повідомив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"Наголошується, що порушення прав людини в Україні та норм міжнародного гуманітарного права внаслідок збройної агресії Росії можуть призвести до геноциду, а також важливості Конвенції ООН про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього", — наголосив омбудсман.
Авіація Сил оборони за добу завдала 9 ударів по окупантах — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони за добу завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. Також збито російський високоточний безпілотний БпЛА типу “КУБ”. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 5 квітня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 3 пункти управління, 2 райони зосередження живої сили, 2 реактивні системи залпового вогню БМ-21 “Град” та станцію радіоелектронної боротьби окупаційного війська.
У Великій Кардашівці Херсонської області окупанти заборонили людям залишати свої помешкання — Генштаб ЗСУ
У Великій Кардашівці Херсонської області через переміщення важкої техніки окупантів околицями населеного пункту майже повністю обмежено в’їзд та виїзд усіх місцевих жителів, людям заборонено залишати свої помешкання. Посилено перевірку документів та мобільних телефонів. Про це інформує Генштаб ЗСУ.
У Мелітополі окупанти лякають людей майбутнім наступом ЗСУ — Генштаб ЗСУ
За даними Генштабу ЗСУ, у Мелітополі Запорізької області російські окупанти продовжують психологічно впливати на місцеве населення, розповсюджуючи листівки щодо їхньої евакуації до Росії. Лякають людей майбутнім наступом Збройних Сил України.
Росіяни продовжують штурмувати Бахмут — Генштаб ЗСУ
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, ознак формувань наступальних угруповань окупантів не виявлено. Про це повідомили у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 5 квітня.
Підрозділи збройних сил Республіки Білорусь продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах. Російська Федерація і надалі використовує повітряний простір та територію Білорусі, її військову інфраструктуру. Зберігається присутність підрозділів окупантів у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областей.
Протягом доби військо РФ здійснило обстріли населених пунктів Леонівка Чернігівської області; Середина-Буда, Бачівськ, Волфине, Запсілля та Миропілля Сумської області, а також Ветеринарне, Стрілеча, Піщане, Огірцеве, Вовчанськ, Рублене, Дворічанське та Тополі на Харківщині.
На Куп’янському напрямку російських обстрілів зазнали Масютівка, Куп’янськ, Кам'янка та Першотравневе Харківської області і Новоселівське та Крохмальне на Луганщині.
На Лиманському напрямку протягом доби російські військові безуспішно наступали в районах південніше Кремінної та південніше Спірного. Артилерійських обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, серед них: Стельмахівка, Торське, Сіверськ, Роздолівка та Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку військо РФ намагається взяти під повний контроль місто Бахмут, продовжує його штурмувати. Також окупанти безуспішно наступали в районі Богданівки, що на Донеччині. Підрозділи Сил оборони протягом доби відбили близько 30 атак росіян на цій ділянці фронту. Від російських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, включаючи Васюківку, Міньківку, Оріхово-Василівку, Новомаркове, Бахмут, Часів Яр, Григорівку, Іванівське, Північне та Шуми Донецької області.
На Авдіївському та Мар’їнському напрямках окупанти наступали в районах Новокалинове, Сєверне, Первомайське та Мар’їнка Донецької області, успіху не мали. Росіяни обстріляли населені пункти Новобахмутівка, Новокалинове, Авдіївка, Водяне, Первомайське, Красногорівка, Георгіївка та Мар’їнка.
На Шахтарському напрямку військові РФ не наступали. Для коригування вогню артилерії активно застосовували БпЛА. Здійснили обстріли населених пунктів Побєда, Новомихайлівка, Вугледар, Пречистівка та Велика Новосілка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках військо РФ продовжує нарощувати оборонні спроможності. Здійснило обстріли понад 30 населених пунктів. Серед них — Новоданилівка, Оріхів, Щербаки, Малі Щербаки Запорізької області; Качкарівка, Зміївка, Козацьке, Миколаївка, Іванівка, Дніпровське Херсонської області, а також місто Херсон.
В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут і Мар’їнка — Генштаб ЗСУ
Військо РФ продовжує наступати на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках — протягом доби Сили оборони відбили понад 60 атак окупантів. Про це повідомили у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 5 квітня. В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут і Мар’їнка.
Протягом минулої доби російські військові завдали 3 ракетних та 47 авіаційних ударів, зокрема, застосували 17 БпЛА типу “Шахед-136”. 14 з них були знищені українськими захисниками. Також військо РФ здійснило 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Є загиблі та поранені серед цивільного населення.
Високою залишається ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України.
РФ вдвічі збільшила кількість ракетоносіїв у Чорному морі
Кількість російських кораблів у Чорному морі збільшилась до 15, шість з яких — ракетоносії. Про це ввечері 4 квітня в телемарафоні "Єдині новини" повідомила керівниця пресцентру Сил оборони та охорони оперативного командування "Південь" Наталя Гуменюк.
За її словами, на бойовому чергуванні в Чорному морі Росія тримає шість носіїв ракет "Калібр", з яких два підводних і чотири надводних. Це вдвічі більше, ніж було вдень. Загальний їх залп може сягати до 40 ракет.
"Скоріш за все не всі вони повністю спорядженні, оскільки ми не спостерігали відповідної активності. Але все ж таки треба усвідомлювати, що це дуже велика сила", — уточнила Наталя Гуменюк.
Наталя Гуменюк додала, що збільшення корабельного угруповання і ракетоносіїв у Чорному морі може свідчити про підготовку до ракетного удару. У тому числі і з використанням безпілотників — погодні умови зараз цьому сприяють.
"На тлі активності тактичної авіації, яку ми спостерігали кількома годинами раніше на південному сході, можна говорити про певну підготовку до ракетного удару, не виключно, що хвилеподібного. Тобто з використанням різного типу ракет — як повітряного, так і морського базування. Хоча у ворога ракет вже не так багато і скоріш за все вони будуть їх економити, і не виключено в цю атаку включення і використання шахедів", — сказала Гуменюк.
Вона закликала бути уважними до сигналів повітряної тривоги і пам’ятати про те, що атаки можуть бути дуже раптовими.
РФ обстріляла Херсонщину: троє людей поранені
Російські військові обстріляли Херсонщину. Поранені три людини, серед них — працівник Нацполіції. Усім надають медичну допомогу, повідомив в етері телемарафону "Єдині новини" перший заступник голови облради Соболевський.
Львова-Бєлова розповіла про злочин РФ щодо дитини — Лубінець
Російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, щодо якої разом із Путіним видав ордер на арешт Міжнародний кримінальний суд, під час своєї пресконференції для іноземних ЗМІ публічно повідомила про те, що російські спецслужби завадили повернутися додому українській дитині.
Про це повідомив Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.
"Йдеться про громадянина України, 17-и річного Богдана Єрмохіна, якого російські солдати спочатку вивезли з Маріуполя у Донецьк, а потім в РФ у прийомну сім'ю. При тому, що дитина має в Україні сестру", — повідомив він.
Цей юнак має громадянство України, наголосив Лубінець.
"А тому, примусове переміщення його на територію країни-агресора не «порятунок», як це зауважує Львова-Бєлова, а злочин", — додав він.
"Мало того — хлопець намагався самостійно повернутися на Батьківщину. Фактично він доїхав до Білорусі. Однак для того, аби українські діти не мали змоги повернутися додому в Росії залучають спецслужби. Богдана затримали та повернули назад до РФ. Ця історія — чергове публічне зізнання у скоєних воєнних злочинах — викраденні українських дітей! Впевнений, що за це неодмінно буде справедливе покарання! Ми працюємо для цього, та з приводу вищезазначеного факту й подібних випадків, будемо звертатися до компетентних органів! Крім того, Марія Львова-Бєлова зазначила, що вони навіть підготували спеціальний звіт по роботі цієї, так званої, інституції щодо допомоги дітям, яких «торкнулася» «спеціальна воєнна операція», тобто цинічний напад Росії на нашу державу. Вкотре наголошую, що це наші українські діти і Росія відповість за кожен злочин", — додав Лубінець.
Читайте також: Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення
В Одесі під час комендантської години затримали машину з арсеналом зброї
Одеські поліцейські вночі зупинили автівку, в якій перевозили боєприпаси, повідомила Патрульна поліція Одеської області. У ніч з 3 на 4 квітня одеські патрульні зупинили автомобіль Volvo, який рухався містом під час дії комендантської години. На запитання, чи є в авітівці заборонені предмети, водій зізнався, що перевозить боєприпаси.
"Під час огляду багажного відділення автомобіля, охоронці порядку виявили предмети, схожі на гранати та набої до автомата", — йдеться в повідомленні. Пояснити походження боєприпасів 32-річний громадянин не зміг. Для з’ясування всіх обставин та кваліфікації дій чоловіка на місце викликали слідчо-оперативну групу.
Зеленський розповів про спеціальний формат військової наради
Президент Зеленський у вечірньому зверненні повідомив, що сьогодні відбувся спеціальний формат військової наради.
"Сьогодні відбувся спеціальний формат нашої військової наради. Генерал Сирський – щодо Бахмута, Головком, керівник ГУР – щодо загальної воєнної ситуації. Міністерство оборони – щодо постачання боєприпасів та всього іншого за потребами наших захисників. Рішення вже виконуються", — сказав Зеленський.
За словами президента, найгарячіші напрямки фронту зараз — Авдіївка й Бахмут, Марʼїнка та Красногорівка. Він подякував військовим, що тримають оборону.