"В планах почати поховання в кінці осені" — в Україні створюють Національне військове меморіальне кладовище

"В планах почати поховання в кінці осені" — в Україні створюють Національне військове меморіальне кладовище

Затуринське кладовище Полтава
Кладовище у селі Затурине біля Полтави. Фото: Суспільне Полтава

В кінці березня Міністерство культури та інформаційної політики повідомило, що на виїзді з Києва у Биківнянському лісі, де розташований Національний історико-меморіальний заповідник "Биківнянські могили", планують створити Національне військове меморіальне кладовище. Проєкт вже представили, на його реалізацію має піти декілька місяців.

В жовтні 2022-го Київрада планувала розробити план розташування такого кладовища в урочищі "Лиса Гора". Це схвалили й депутати Верховної Ради. Проте, після протестів екологів, уряд доручив КМДА знайти нове місце.

Національний заповідник "Биківнянські могили" є найбільшим в Україні місцем поховання жертв сталінських репресій. Чи не зачепить будівництво військового меморіального кладовища могили жертв радянських політрепресій, за скільки часу планують зробити перші поховання загиблих на російсько-українській війні та що саме окрім кладовища планують там побудувати розповіли Суспільному заступник голови Українського інституту нацпам'яті Володимир Тиліщак, перший заступник Міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун та заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва.

Віра Литвиненко, мати загиблого військового Син Віри Литвиненко — Владислав, боєць "Азову", загинув 23 березня 2022-го під час вуличних боїв у Маріуполі.

Історія почалась з серпня. Почали евакуйовувати тіла з Маріуполя і тоді стало питання де ховати героїв. Багато хто з родин не були прихильниками кремації, але вони сподівались, що створиться Національне військове кладовище, де буде догляд за могилами, тому погоджувалися кремувати й зараз чекають на розбудову цього кладовища. Кремовані тіла знаходяться у Київському крематорії на тимчасовому зберіганні. Його термін — 1 рік, тому влітку строк договору для багатьох родин закінчується. Щодо його продовження родичі загиблих ще не спілкувалися — сподіваються на поховання влітку. Дехто може зберігати прах вдома, але це морально важко, проте у людей немає вибору.

Вони хочуть, щоб військовослужбовці робили неможливе, от і ми хочемо, щоб держслужбовці зробили все, щоб якнайшвидше сталися почесні поховання на військовому кладовищі.

Національне військове меморіальне кладовище Биківнянській ліс
Попередній план зонування Національного військового меморіального кладовища у Биківнянському лісі. Зображення: Міністерство у справах ветеранів України

Воїни, на жаль, гинуть кожен день і не потрібно їх розпорошувати по всім кладовищам України. Хочеться, щоб вони були в одному місці і їм віддавалась шана. Захисники "Азовсталі" про це говорили. Багато хто хотів бути похованими разом.

Це не тільки кладовище, це повага, пошана до військовослужбовців, які полягли за незалежність України.

Нам обіцяли, якщо не буде тіла, можливо встановити імітацію — тобто табличку, куди родичам можна було б прийти та покласти квіти.

Читайте також: Замість Лисої гори Биківнянський ліс – у Києві представили проєкт створення Національного меморіального кладовища

Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту нацпам'яті

Якщо Національне військове меморіальне кладовище буде розташовне на Броварському шосе, поряд з Биківнянськими могилами, меморіалом вшанування жертв тоталітаризму, це дозволить створити спільний простір, який буде нагадувати й нам, і майбутнім поколінням про ціну свободи. Але перед тим як окреслювати межі, необхідно провести певні дослідження, щоб при похованні сьогоднішніх захисників не руйнувалися, місця поховання останків жертв політичних репресій. Це, відповідно до законодавства, замовник будівництва має зробити в першу чергу.

Національний історико-меморіальний заповідник Биківнянські могили
Частина Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили". Зображення: Міністерство у справах ветеранів України

Перше завдання — визначити територію, де є поховання жертв політичних репресій і визначити межу кладовища, щоб його не зачіпати. Наступним етапом буде проведення архітектурного конкурсу. Він буде включати й музей, і меморіальну складову й інші споруди. Потрібен і крематорій, і колумбарій.

Площа не буде освоюватись одночасно. Меморіальні та інші споруди будуть зосереджені на території, де немає поховань жертв політичних репресій. Там, де такі місця можливі, до них будуть примикати сектори для поховань. Якщо під час поховань військових будуть виявляти поховання жертв політичних репресій, останки ексгумують та перенесуть до меморіалу жертв політрепресій.

Читайте також: "Ніщо не сильніше за нас". Історії жінок, які після загибелі рідних на війні почали допомагати військовим

Олександр Порхун, перший заступник Міністра у справах ветеранів України Торік постановою Кабміну створили державну установу Національне військове меморіальне кладовище. Вона знаходиться у сфері управління Міністерства у справах ветеранів. Ми почали роботу після того, як про її створення підписав закон президент.

Це буде комплекс споруд — військове кладовище, музейний комплекс, церемоніально-меморіальна локація, крематорій, ряд інших об'єктів на кшталт парковки. В планах почати поховання на першій черзі в кінці осені 2023-го. Зараз ми знаходимось на етапі передачі земельної ділянки. Це може зайняти 3-4 місяці. Якщо це станеться раніше, запустимо поховання раніше. Ми з Міністерством культури та інформаційної політики та КМДА напрацювали законопроєкт, який буде вносити зміни в закони України для скорішої передачі земельної ділянки від відомства до відомства.

Національне військове меморіальне кладовище Биківнянській ліс
Транспортна доступність ділянки для Національного військового меморіального кладовища. Зображення: Міністерство у справах ветеранів України

За нашими розрахунками буде приблизно 50 тисяч поховань і плюс до того створять сектори з колумбаріями. Також розглядаємо внесення змін до діючого закону для того щоб надати можливість за дозволом родичів здійснювати перепоховання.

Військова частина, центр комплектування, який направляв військового на службу можуть звертатися і людина буде з почестями похована на Національному військово-меморіальному кладовищі. На захисті держави стоять люди з різними віросповіданнями, це питання обговорюється і вважаю, що проблем з цим не буде.

Читайте також: Поки ми живі. Три історії про ціну великої війни

Катерина Чуєва, заступниця Міністра культури та інформаційної політики України

Місце, яке запропонували під створення Національного військового меморіального кладовища знаходиться дещо у стороні від самих меморіалів і основних відомих на сьогодні поховань.

Ділянка дійсно виявилась оптимальною по всіх показниках. Вона зняла низку питань, починаючи з екологічних, ландшафтних і тому подібних речей.

Зараз є план реалізації цього проєкту, який визначає що та в якій послідовності робиться, які органи влади за що відповідають. Через 2-3 місяці, думаю, ми вже будемо розуміти, які терміни та кошти потрібні.

Читайте також

На початок