Зробити ліки доступнішими і зменшити кількість самолікувань: директор аптечної асоціації про впровадження е-рецепта

Зробити ліки доступнішими і зменшити кількість самолікувань: директор аптечної асоціації про впровадження е-рецепта

Ексклюзивно
Зробити ліки доступнішими і зменшити кількість самолікувань: директор аптечної асоціації про впровадження е-рецепта
Ліки в аптеці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Впровадження електронного рецепта на всі рецептурні препарати дає українцям набагато ширші можливості долучитися до необхідного лікарського забезпечення.

Про це в ефірі телемарафону “Єдині новини” заявив директор Громадської спілки "Аптечна професійна асоціація України" Володимир Руденко.

За його словами паніка, яка утворилася через впровадження електронних рецептів нічим не виправдана.

"Незрозуміла паніка, в аптеках є ліки, вони працюють і відпускають все в необхідній кількості. Хочу всіх заспокоїти, в нашій державі все працює, і будуть люди з тими ліками, які їм необхідні", — зауважив Володимир Руденко.

Він також сказав, що люди можуть отримати лікарські засоби як по паперовому рецепту, так і по електронному, який впроваджений з 1 квітня на всі рецептурні лікарські засоби. А в регіонах, де йдуть активні бойові дії, або областях, наближених до них ліки можна купити й без рецепта.

"Якщо ви купуєте ліки за власний кошт, ви можете звернутися до будь-якого лікаря, який працює в системі охорони здоров’я, чи це приватна клініка, чи державна, чи комунальна — і цей лікар по своєму напрямку випише рецепт", — додав Руденко.

Головна мета впровадження електронних рецептів — зробити більш доступними ліки для українців і зменшити кількість самолікування, підкреслив Руденко.

"У нас катастрофічна кількість людей, які самі собі призначають ліки, і займаються самолікуванням. Ми йдемо в ЄС, світову спільноту і повинні працювати за тими ж правилами, що й там", — підсумував директор ГС "АПАУ"

Що відомо про електронні рецепти на ліки

З 1 квітня кількість рецептурних лікарських засобів не змінюється, а для українських пацієнтів з’являється додатковий сервіс — електронний рецепт, пояснив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Міністр зазначив, що дотепер за електронним рецептом можна було отримати тільки препарати, які були у програмі "Доступні ліки".

"1 квітня минулого року ми запровадили можливість отримувати антибіотики за е-рецептами. З 1 листопада минулого року додалися наркотичні лікарські засоби. Зараз з 1 квітня 2023 року за електронним рецептом можна купити всі рецептурні лікарські засоби", — сказав Ляшко.

У МОЗ зазначили, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

"МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом", — йдеться у повідомленні.

Які ліки є рецептурними

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Цей перелік може включати зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Читайте також

"З 7-ї ранку мої колеги отримували смс з проханням дистанційно надіслати рецепт" — сімейна лікарка

З квітня рецептурні ліки продаватимуть за е-рецептами. Список препаратів

Сімейний лікар: "Рецептурні препарати й раніше повинні були завжди відпускатися тільки за рецептами"

На початок