Почорнілі від сажі розтрощені обстрілами сільські хати. Поряд — такий же чорний вигорілий ліс. В ньому, а також на вулицях, у лісопосадках розкидана іржава російська техніка. Її багато. А ще — багато могил. Прямо посеред дворів. В них лежать місцеві. Їхні тіла родичі та сусіди не донесли до кладовищ. Понад місяць окупації люди прожили під обстрілами та в страху відходити далі, ніж власний двір.
На початку квітня, після звільнення українськими військовими Київщини, світ побачив воєнні злочини у Бучі, Бородянці, знищену "Мрію" у Гостомелі. А потім журналісти почали заїжджати й у більш віддалені від столиці містечка та села. У кожного такого села чи селища своя історія з окупації: убиті та закатовані жителі, розбиті будинки, зруйноване життя.
Фотограф Владислав Мусієнко знімав протягом квітня 2022-го для міжнародних новинних медіа та агентств історії про наслідки російського вторгнення та окупації Київщини. У річницю звільнення області Суспільне публікує десять світлин Влада.
***

Світлини з Бородянки з багатоповерхівками, "перерізаними" навпіл російськими авіабомбами — одні з тих, що найбільш асоціюють з війною на Київщині. Російські військові декілька днів робили авіанальоти на це селище. На будинки летіли десятки бомб. Місцеві, що пережили окупацію, розповідали — російські військові не допускали до місць обвалення, щоб врятувати людей з-під плит.

Читайте також: Розстріляний пам'ятник Шевченку, знищені багатоповерхівки. Як виглядає Бородянка після військ РФ



На околицях села Мощун, що у кількох кілометрах на північ від столиці, бої точились до кінця березня 2022 року. Оборону там тримали військові 72-ої бригади. Задача стояла — не пропустити армію РФ у Київ. Через обстріли з обох боків більшість будинків в селі знищені або суттєво пошкоджені. На узбіччях біля Мощуна — розбиті автомобілі, у лісі — дерева, посічені від уламків, розтяжки, міни й окопи.

Читайте також: "Тато, я тобі допоможу відбудувати" — як відновлюється звільнене навесні село Мощун


На центральній вулиці села Дмитрівка немає жодного будинку, який би не постраждав від обстрілів. У квітні 2022-го, після деокупації Київщини, місцеві почали розбирати там завали та відновлювати хати. Найбільше постраждали ті, хто живе ближче до лісу. Саме звідти летіли снаряди — там стояли російські військові. Місцеві розповідають, інколи по декілька діб сиділи у підвалах. А коли виходили — кожного разу знаходили нові руйнування. Найбільше ж згадують про найтриваліший бій між українськими оборонцями та росіянами 30 березня. Після нього росіяни відступили.

Читайте також
- Масові поховання, знищена "Мрія", шафка — річниця звільнення Бучі, Бородянки та Гостомеля в фотографіях Суспільного
- З’їсти морозиво, а тоді вбити: хто з військових РФ може стояти за розстрілом чотирьох цивільних у Бучі
- "Простите за беспокойство" від росіян: як оговтується після окупації напівзгоріла сільська школа на Київщині
- Будинок літерою Z. Історії тих, хто вижив під час одного з найтрагічніших авіабомбардувань Чернігова