40 країн закликали РФ звільнити затриманих українських цивільних, серед яких мери міст

40 країн закликали РФ звільнити затриманих українських цивільних, серед яких мери міст

Кремль, Москва, Росія.
Кремль, Москва, Росія. Фото: АР

Росія повинна припинити практику насильницьких зникнень цивільних на окупованих територіях і звільнити всіх, хто був затриманий всупереч міжнародному праву, зокрема, міських голів. Про це йдеться у спільній заяві 40 країн, яку оприлюднив посол Великої Британії при СОТ та ООН у Женеві Саймон Менлі. Текст заяви опублікували на сайті британського уряду.

“Я роблю цю заяву від імені групи країн. Віденська декларація та Програма дій (ВДПД) наголошує на занепокоєнні міжнародної спільноти застосуванням примусових і довільних страт, насильницькими зникненнями, свавільними затриманнями і тортурами”, — наголосив Менлі.

Він додав, що повідомлення про свавільні затримання українських цивільних російськими військовими приголомшують і є чисельними. Згідно з цими повідомленнями, цивільні часто стикаються з нелюдським, принизливим поводженням, тортурами та неприйнятними умовами утримання.

Росія, зазначив Менлі, систематично переслідує представників місцевих громад на територіях, які намагається незаконно анексувати. Це частина стратегії Росії з придушення незгоди та встановлення свого контролю шляхом залякування місцевого населення. Серед захоплених – журналісти, активісти, релігійні діячі та лідери місцевих громад.

“Сьогодні ми хочемо зосередитися на мерах тих міст, які Росія намагалася незаконно анексувати. З 24 лютого 2022 року затримано щонайменше 30 мерів. Щонайменше шестеро залишаються в російському ув’язненні”, — заявив Менлі.

Так, Ігор Колихаєв, мер Херсона, був захоплений російськими військами в червні 2022 року. Відтоді сім’я Ігоря збирає свідчення про його стан від інших затриманих, які були звільнені з російського полону.

“Він не один. Подібна доля спіткала мерів Олександра Бабича, Євгена Матвєєва, Володимира Караберова, Сергія Хільченка, яких було взято в полон та затримано в період з березня по червень 2022 року. Росія досі не підтвердила їх місцеперебування, а їхні сім’ї не отримували інформації про самопочуття близьких. Родина Володимира Миколаєнка, якого викрали у квітні 2022 року, знає, що він утримується в Росії, але не проінформована, чому і де”, — йдеться у заяві.

Менлі додав, що міжнародна спільнота не залишить поза увагою порушення міжнародного права, зокрема свавільні затримання та насильницькі зникнення.

“Росія повинна підтвердити, кого вона утримує, де і чому. Росія повинна припинити практику насильницьких зникнень і звільнити всіх, хто був затриманий всупереч міжнародному праву. Росія повинна поважати всі свої зобов’язання, відповідно до ВДПД”, — наголосив Менлі.

Він зробив заяву від імені 40 країн. Це Велика Британія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Боснія і Герцеговина, Нова Зеландія, Австралія, Північна Македонія, Грузія, Албанія, Канада, США, Ісландія, Україна, Японія та Молдова.

Читайте також

Бої за Бахмут, Гроссі приїхав на ЗАЕС, запрошення голови Китаю в Україну. 399 день війни. Онлайн

Вибір редакції

На початок