"Кожен кліщ потенційно небезпечний": ентомологиня з Рівного дала поради, як вберегти себе від укусу

"Кожен кліщ потенційно небезпечний": ентомологиня з Рівного дала поради, як вберегти себе від укусу

"Кожен кліщ потенційно небезпечний": ентомологиня з Рівного дала поради, як вберегти себе від укусу
Фото: УНІАН/Колаж: Суспільне Рівне

Зима 2022-2023 років в Україні була сприятлива для активної життєдіяльності кліщів. Про це в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіла ентомологиня Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб. Вона пояснила, які небезпечні хвороби переносять ці членистоногі та як вберегти себе й тварин від їхніх укусів.

Навесні із першим теплом прокидаються кліщі. За словами рівненської ентомологині Руслани Драб, "цьогоріч вони й не спали, зима була для них дивною, а поведінка — активною".

"Ми фіксували їх на маршрутах у січні й лютому. Вони практично не діапазувалиДіапауза комах (від грец. перерва, зупинка) — період тимчасового фізіологічного спокою у розвитку та розмноженні тварин., тобто майже і не спали. Особливо люди, які мають домашніх тварин і вигулюють їх десь в місцях, де високе кліщове навантаження, спостерігали досить велику закліщеність на тваринках. І мусили бути уважними в цьому питанні", — додала вона.

Чим небезпечні кліщі

"Кліщі місять у собі збудники понад 150 інфекційних і паразитарних хвороб. Окрім того, що вони переносять їх від джерела інфекції, вони ще й є таким собі природнім резервуаром їх у природі, оскільки вірус у кліщів може зберігатися до дев'яти років. Самка кліща має таку небезпечну властивість, як передавати все своє мікробне багатство потомству. Маленькі кліщики, які вилуплюються, не обов'язково повинні вкусити когось заразного, вони вже будуть наділяти людей чи тварин всім тим, що дала їм їхня мама", — зазначила Руслана Драб.

За її словами, в Україні найбільш небезпечними хворобами, які можуть переносити кліщі, є:

 • кліщовий іксодовий бореліоз або хвороба Лайма,
 • кліщовий вірусний енцефаліт,
 • геморагічні лихоманки.

"Кожного кліща, якого ми виявили на собі, слід вважати потенційно небезпечним. Пам'ятайте, у нас є 24 години, аби знайти його і зняти. Якщо ми встигаємо зробити все вчасно, все буде гаразд. А якщо людина ще й проконсультується з лікарем-інфекціоністом і виробить алгоритм дій щодо подальших спостережень за собою чи профілактичних лікувань, то взагалі все буде чудово", — пояснила ентомологиня.

Укус кліща невідчутний, зазначила Руслана Драб. При укусі він вводить анестезуючу речовину і людина знаходить його на собі згодом.

"Дорослий кліщ може бути на тілі людини до 12 днів, поки повністю не насититься. Зазвичай, ми знімаємо його раніше, тому що приходимо додому, приймаємо душ і відчуваємо щось незрозуміле у м'яких місцях", — розповіла вона.

При кліщовому енцефаліті чи хворобі Лайма симптоматика різна:

 • нездужання;
 • температура;
 • загальні прояви слабкості;
 • неприємності в м'язах.

"Стан схожий на застуду чи грип. І найчастіше люди звертаються саме з такими скаргами. Дуже добре, якщо ми помітили кліща, зорієнтували лікаря. Але, до речі, коли кусають личинка кліща чи німфа, тобто не статевозрілі стадії, вони живляться швидко і відпадають, а ми цього не помічаємо", — додала ентомологиня.

Читайте також: Через теплу зиму на Рівненщині пробудились кліщі. Як убезпечити себе і домашніх тварин

Як захистити себе та тварин від укусів кліщів

"Щоб схопити кліща, не обов'язково йти в ліс чи туди, де великі хащі. Кліщі вже чудово прижилися на міських територіях. З 3 875 випадків лайм-бореліозу в Україні за 2022 рік більша частина людей захворіли у місті. Цей показник на 59% вищий, ніж у 2021 році. Багато хворіє дітей до 17 років. У 2021 році таких було 280, а у 2022 — 520. А це означає, що в Україні кліщі уражені і потрібно бути обережними", — зауважила Руслана Драб.

Вона дала поради, як людині захистити себе від укусів кліщів:

 • Перша лінія захисту — одяг. Кліща ми краще помічаємо на світлому одязі.
 • Під час прогулянки необхідно кожні півтори-дві години робити само та взаємоогляди.
 • Більше рухайтесь.

"Кліщі неквапливі, не кусатимуть одразу, а довго шукатимуть місце, звідки можна висмоктати кров. А коли ви рухатиметесь, він не буде цього робити, оскільки боятиметься, що його скинуть", — пояснила експертка.

 • Використовуйте репеленти з акарицидною дією згідно з інструкцією.

Остання порада стосується і домашніх тварин.

"Порадьтесь з ветеринаром, яким препаратом можна обробити собаку чи кота. Адже ризик, що тварина принесе кліща додому, великий. Або ж взагалі можна втратити домашнього улюбленця", — додала вона.

Укуси кліщів: — пояснює ентомологиня з Рівного
Графіка: Суспільне Рівне

Що робити, якщо кліщ вкусив

"Найліпше звернутися у медичний заклад, де кліща знімуть, рану оброблять, до лікаря направлять. Якщо такої можливості немає, кліща можна зняти самостійно, це буде також безпечно. Можна скористатися пінцетом або обгорнути нитку навколо кліща, якомога ближче до його голови, у місці присмоктування, можна обгорнути пальці марлею або бинтом і, прокручуючи, намагатися його вийняти", — зазначила Руслана Драб.

Якщо у рані все ж залишилась якась частина кліща, не потрібно її виймати. За словами ентомологині, варто обробити рану антисептиком і все ж звернутись до інфекціоніста.

Читайте також

 • Чи минула пандемія COVID-19 та яка ситуація з вакцинацією на Рівненщині
 • "Ось такі от веселенькі": на Рівненщині волонтерки пошили й передали військовим понад 20 тисяч спіднього
 • Біля Рівного на не введеному в експлуатацію Північному обході на смерть розбився мотоцикліст
 • Рівненська паралімпійка Гусєва звинуватила керівництво у тиску. Як вони відповіли
 • Кіоски біля "Сільпо" у Рівному зареєстрували як нерухомість
 • Як захиститись від шахрайських розсилань у месенджерах. Пояснює кіберполіцейський з Рівного
 • Протоколи щодо конфлікту інтересів у мера Рівного суд знову не розглянув. В чому причина

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок