"Відкати" у розвитку. Які наслідки війни у дітей помічають психологи і як радять допомагати

"Відкати" у розвитку. Які наслідки війни у дітей помічають психологи і як радять допомагати

"Відкати" у розвитку. Які наслідки війни у дітей помічають психологи і як радять допомагати
Фото: AP/ Andriy Andriyenko. Донеччина 2 грудня 2022 року.

Втрачають вже набуті навички, інтерес до навчання та бажання спілкуватися з однолітками — все це психологи та педагоги помічають у деяких дітей, що виїжджають з небезпечних регіонів, і називають це регресом у розвитку.

Якщо в одного з батьків є посттравматичний стресовий розлад, то він зазвичай є і в дитини, переконана представниця громадської організації "Центр соціально-культурного розвитку" Наталія Шайхутдінова. Раніше вона працювала директром дитсадка у Маріуполі, а потім — коригуючим психологом там же. Нині, каже, підтримує тісний зв'язок з батьками своїх вихованців.

Про психологічні проблеми, пов'язані із війною, Наталія Шайхутдінова розказала у Media Center Ukraine-Ukrinform під час презентації дослідження "Як блокада Маріуполя вплинула на людей", що провела команда агенції UkrSocStandart.

Зокрема вона зазначила, що у дітей спостерігається погіршення пам'яті, уваги, з'являється апатія, емоційна відстороненість, їм важче потоваришувати з однолітками, вони втрачають інтерес до навчання, є випадки регресії у розвитку.

"Психологи — це називають відкатами. Я бачила, як діти грають іграшками, що не притаманні їхньому віку. Десяти та одинадцятирічні дівчатка бавилися в ігри для трирічних. Майже підлітки каталися з гірок", — зазначила Наталія Шайхутдінова.

Як допомогти дітям подолати психологічні травми

За словами психологині Світлани Федорченко, емоційний стан дитини напряму залежить від психологічної стабільності батьків. Зменшити напругу та підвищити їхню стресостійкість, на її думку, може фізична активність, але для цього потрібні додаткові умови.

"У дитини будуть сили на навчання, коли вона зможе контролювати свою стресостійкість. Треба дати їй через тіло прожити ті емоції. Для цього потрібні відкриті майданчики, командні ігри, арттерапія", — розказала Світлана Федорченко.

Втім, дорослі не завжди визнають проблему та звертаються за професійною допомогою фахівців, а на додаткові секції в них бракує грошей, зауважила Наталія Шайхутдінова.

Безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни

«Гаряча лінія» за номером 0-800-100-102 працює щодня з 10:00 до 20:00. Дзвінки з України є безоплатними. Консультації надають фахові психологи з багаторічним досвідом, які попередньо пройшли спеціальну підготовку для роботи зі складними кризовими ситуаціями. Лінія працює у двох форматах:   через аудіо- та відеозв’язок.

Крім того, лінія приймає дзвінки громадян України, які перебувають в інших країнах за номерами:

  • +420 800 012 058 – у Чехії,
  • +48 800 088 141 – у Польщі,
  • +33 805 080 466 – у Франції,
  • +351 800 780 756 – у Португалії,
  • +46 20 160 46 46 – у Швеції,
  • +353 1800 817 519 – в Ірландії,
  • +39 800 939 092 – в Італії,
  • +43 800 017967 – в Австрії,
  • +44 808 164 2432 – у Великобританії.

Що відомо

  • Ознаки ПТСР мають 60% маріупольців, які виїхали з нині окупованого міста. Такі дані оприлюднили представники Агенції UkrSocStandart, яка провела дослідження "Як блокада Маріуполя вплинула на людей".

Читайте також

Понад десять тисяч дітей з Донбасу депортовані до РФ — центр розбудови миру

З Великої Новосілки на Донеччині евакуювали всіх дітей

З Часового Яру на Донеччині евакуювали всіх дітей — поліція

Вивезли останнього: з Вугледара на Донеччині евакуювали всіх дітей — поліція

У Авдіївці розформували опікунську сім’ю, аби евакуювати дитину

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок