Журналісти виявили, що частина колекції Музею Метрополітен – крадена

Журналісти виявили, що частина колекції Музею Метрополітен – крадена

Журналісти виявили, що частина колекції Музею Метрополітен – крадена

Частина колекцій Музею мистецтва Метрополітен у Нью-Йорку крадена. Про це ідеться у звіті Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ).

Дослідники переглянули каталог музею і виявили щонайменше 1 109 предметів, які раніше належали людям, звинуваченим або засудженим за злочини, пов'язані з антикваріатом; 309 з них досі виставлені в експозиції.

У звіті також зазначено, що тільки невелика частка має записи про те, як вони покинули країну походження, навіть ті, що походять з місць, де десятиліттями діють суворі закони про експорт. Згідно з музейними записами, багато з них було вивезено вже після того, як були введені в дію міжнародні правила, що обмежують переміщення старожитностей через національні кордони.

Наприклад, було виявлено, що зі списку в понад 250 непальських і кашмірських старожитностей лише три з них мають записи про походження, які пояснюють, як вони покинули ці регіони.

метрополітен музей сша
Зала з ассирійськими рельєфами палацу Ашурнасірпала II. Фото: InSapphoWeTrust/Вікіпедія

Відповідаючи на запитання журналістів, речник Метрополітен Кеннет Вайн заявив: "Музей прагне відповідального колекціонування мистецтва і докладає всіх зусиль, щоб усі твори, які потрапляють до колекції, відповідали законам і суворим правилам, що діють на момент придбання".

Він також додав, що нині музей веде прямі переговори з Непалом щодо окремих об'єктів з колекції музею і сподівається на "конструктивне вирішення питання, а також на постійний і відкритий діалог". Він не сказав, про які саме експонати йде мова і чи планує музей їх повернути.

Однак журналісти впевнені, що недбалий підхід Метрополітена до придбань сьогодні ставить під сумнів значну частину його каталогу.

метрополітен музей
Греко-римська галерея. Фото: A. Balet/Вікіпедія

"Метрополітен був створений для того, щоб конкурувати з найбільшими музеями світу, — зазначила професорка злочинів у сфері мистецтва Ерін Томпсон. — Він хоче мати все найкраще. Коли ви складаєте ці умови разом, це досить небезпечно з точки зору прийняття найбільш етичних рішень".

За даними ICIJ, багато предметів у колекції Метрополітена також пов’язані з особами, що були причетні до розкрадання чи торгівлі старожитностями. Так, у музеї представлені майже два десятки експонатів, що колись належали американському торговцю старожитностями Роберту Е. Гехту, звинуваченому в контрабанді в Італії у 1959 і 1961 роках.

Метрополітен вперше почав купувати предмети у Гехта в 1950-х роках і продовжував це робити навіть після того, як італійська прокуратура звинуватила Гехта в контрабанді.

Ще 85 експонатів у колекції музею пов’язані з Субхашем Капуром, якого у 2022-му засудили до 10 років ув’язнення за торгівлю людьми в Індії.

"Метрополітен задає тон для музеїв по всьому світу": журналісти виявили, що частина колекції крадена
Нотатки з комітету з придбання Метрополітену, де обговорюється купівля одного з експонатів. Фото: Sailko/ Wikimedia Commons

"Метрополітен задає тон для музеїв по всьому світу, — сказала в інтерв'ю ICIJ виконавча директорка групи по боротьбі з незаконним обігом антикваріату Antiquities Coalition Тесс Девіс. — Якщо Метрополітен пропускає всі ці речі крізь пальці, яку надію ми можемо покласти на решту артринку?"

У 2019 році музей погодився повернути 2000-річну золоту труну зі Стародавнього Єгипту, яка опинилася в центрі уваги після того, як Кім Кардаш'ян позувала поруч з артефактом під час гала-концерту Met Gala 2019 року. Розслідування, проведене окружною прокуратурою Манхеттена, підтвердило, що труна була розграбована і що Метрополітен придбав її після того, як дилер показав їм "погано підроблену" експортну ліцензію, повідомляє ICIJ.

"Танцівниці" Деґа, національність Куїнджі, Айвазовського та Рєпіна: музей Метрополітен вніс зміни у підписи до картин

Музей мистецтва Метрополітен

Музей мистецтва Метрополітен (Metropolitan Museum of Art, розмовне The Met) — відомий художній музей США, заснований у Нью-Йорку в 1870 році.

Четвертий за відвідуваністю та четвертий за площею музей у світі. Музейний фонд становить понад 2 мільйони експонатів, які охоплюють 5000-річну історію культури людства з усіх куточків світу.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок