Суд зобов'язав власника восьмиповерхової будівлі в районі паломництва брацлавських хасидів знести її. Через невідповідність вимогам будівництва, розповіла Суспільному директорка доброчинного фонду "Історико-культурний центр міста Умань" Ірина Рибницька.
З її слів, у гонитві за прибутками забудовники зводять будівлі в охоронній зоні без розкопок та потрібних документів.
В Умані є хасидський квартал — місце щорічного паломництва вірян. Там похований засновник брацлавського хасидизму цадик Нахман.
"Багато років на цьому місці було розташоване старовинне єврейське кладовище. Згадки про це датовані 19 сторіччям. Щороку на святкування єврейського нового року туди приїздять до 30 тисяч паломників. Вони живуть у готелях або ж орендують житло у місцевих. Вартість на цей час становить від 250 до 2 500 доларів у день. А це заохочує забудовників зводити нові будівлі", — пояснила пані Ірина.

Читайте також: Потрібна експертиза: в Умані в районі паломництва розкопали людські кістки

Втім, в охоронній зоні, де будівництво заборонене, є декілька об’єктів, на яких іде незаконне будівництво. Наприклад, восьмиповерховий будинок, який цьогоріч 15 лютого цьогоріч Верховний суд своєю ухвалою зобов’язав знести.
"Він був збудований всупереч нормам чинного законодавства, без відповідної документації", — зазначила Ірина Рибницька.

Дозвіл на будівництво громадянину Франції Уманська міська рада надала у 2019 році, але з обмеженнями, розповіла очільниця міста Ірина Плетньова:
"У цьому дозволі було прописано – будинок у три поверхи. Детальним планом дозволялося п'ять. В результаті збудували вісім поверхів. У 2020 році містобудівні умови скасували, бо були порушення. Міська рада звернулася до суду".

Власник забудови зі свого боку записав відеозвернення, у якому просив дозволу не зносити будівлю.
"Ми дуже просимо урядової підтримки, щоб мати змогу завершити цей проєкт, величезний проєкт, оскільки тут вісім поверхів, а це 4 000 квадратних метрів для прийому людей", – зазначив власник забудови Іфрах Альберт.
Представник забудовника Еліаху Леві додав: готелем вони це не вважають:
"Це не місце для бізнесу, для заробітку, не готель. Це місце, куди б змогли прийти люди і почуватися комфортно, як вдома, та мати змогу відвідати могилу Рабі Нахмана. Це наш другий дім. Ми маємо адресу, за якою можна приїхати".

Нині у районі паломництва та в місцях будівництва продовжують знаходити артефакти та людські рештки, розповів місцевий краєзнавець та директор державного історико-культурного заповідника "Стара Умань" Владислав Давидюк.Утім, кому вони належать – невідомо, бо за археологічними розкопками ніхто із будівельників не звертався:
"Коли риється котлован, потрібно викликати археологів, істориків, доповідати у «Стару Умань», краєзнавчий музей, щоб присилали спеціалістів і робили дослідження. Ці готельні комплекси вставили у фортечний вал. Будівельник, який там будував, казав, що в цьому валу знайшли багато людських кістяків, залишків зброї і ядра. Уявіть – закопують нашу історію".

Чи виконає забудовник рішення суду – стежитиме державна виконавча служба Умані, пояснила міська голова Ірина Плетньова.
Що відомо
- Незаконний об'єкт знаходиться біля могили рабина Нахмана. У жовтні 2022 року поблизу нього прочани-хасиди під час паломництва після двотижневих дощів виявили людські рештки. Всього викопали близько 30 людських кісток.
- Загалом в Умані є 17 об'єктів незаконного будівництва. Шість із них — на території меморіального комплексу та могили засновника хасидизму, рабина Нахмана, які перебувають під охороною держави.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України