Ірак виграв суд проти Туреччини про експорт курдської нафти — FT

Ірак виграв суд проти Туреччини про експорт курдської нафти — FT

Ірак виграв суд проти Туреччини про експорт курдської нафти — FT
Нафтова вишка: Ілюстративне фото: Unsplash

Ірак виграв у міжнародному арбітражному суді знакову судову справу проти Туреччини щодо експорту курдської нафти, який федеральний уряд у Багдаді довгий час вважав незаконним.

Як повідомляє Financial Times, між Іраком і Туреччиною триває дев’ятирічна суперечка щодо експорту нафти з напівавтономного регіонального уряду Курдистану, яка надходить із курдського регіону до турецького порту Джейхан.

"У справі, що розглядалася в Міжнародному арбітражному суді Міжнародної торгової палати, Ірак стверджував, що Туреччина порушила угоду про транзит трубопроводу 1973 року, дозволивши експорт без згоди Багдада", — йдеться у повідомленні.

У четвер, 23 березня, суд у Парижі ухвалив рішення на користь Іраку, згідно із заявою іракського Міністерства нафти, зробленою в суботу, 25 березня. За словами людини, знайомої із цією справою і яка попросила не розкривати її особистість, Туреччину зобов'язали виплатити Іраку близько 1,5 мільярда доларів.

За словами співрозмовника, ця сума набагато менша за ту, яку спочатку просив Багдад.

У своїй заяві Міністерство нафти Іраку повідомило, що Багдад, через свою Державну організацію з маркетингу нафти (SOMO), буде "єдиною стороною", яка буде керувати експортом через Джейхан.

"Міністерство заявило, що обговорить механізми експорту іракської нафти через турецький порт Джейхан з відповідними органами влади в Курдистані, а також з турецькою владою таким чином, щоб гарантувати стабільність експорту і дотримання міжнародних зобов'язань", — зазначається в публікації.

Уряд Іраку і міністерство енергетики Туреччини не відразу відповіли на запити FT про коментарі.

"Наші нещодавні домовленості з Багдадом заклали основу для подолання рішення арбітражу", — написав у Twitter прем'єр-міністр Регіонального уряду Курдистану Масрур Барзані, додавши, що делегація прибуде до Багдаду для переговорів у неділю, 26 березня.

Експорт нафти був економічним рятівним колом для іракського Курдистану, пише видання. Протягом багатьох років Регіональний уряд Курдистану використовував двозначність іракської конституції для експорту нафти і збереження доходів як способу зберегти певну фінансову незалежність від Багдада.

Напруженість у відносинах між федеральним урядом і Регіональним урядом Курдистану спалахнула минулого року, коли Багдад намагався зупинити експорт Регіонального уряду Курдистану. Це сталося після історичного рішення федерального Верховного суду Іраку у 2022 році, який оголосив енергетичну галузь Іракського Курдистану неконституційною.

Ця напруженість передувала прем'єрству прем'єр-міністра Іраку Мохаммада Шия аль-Судані, який доклав зусиль, щоб її придушити, зауважують журналісти.

Читайте також

Росія будує ядерне сховище у Білорусі, Міноборони України закликало до інформаційної тиші. 396 день війни. Онлайн

На початок