Миколаївський 3D-дизайнер Олександр Єрмолаєв у рамках проєкту "MiNiMISTO" відтворює з конструктора LEGO зруйновані бойовими діями краєзнавчі та історичні будівлі. Перші місяці після початку повномасштабного вторгнення митець працював під обстрілами вдома — в Корабельному районі.
Про творчість під час війни та те, як вдалося розширити географію мистецького проєкту LEGO-архітектор розповів кореспондентам Суспільного.
Олександр Єрмолаєв говорить, що LEGO захоплюється з дитинства, але активно створювати мініатюрні копії споруд розпочав під час карантину навесні 2020 року. За його словами, 11 березня 2023 року виповнюється три роки з дня створення першої моделі для майбутнього проєкту "MiNiMISTO".
"До повномасштабного вторгнення проєкт був майже повністю присвячений Миколаєву та області. Я вважаю, що кожен автор має розповідати про свій рідний край, тому що він більше розуміється на тому, що краще розповісти. Від наявності авторів з різних регіонів України залежала й географія проєкту. На той момент мене підтримував лише один автор з Києва, але він доволі рідко щось будував, то більшість експозицій була присвячена безпосередньо нашій області", — говорить LEGO-архітектор.

Зі слів Олександра Єрмолаєва, протягом двох років функціонування проєкту вдалося створити майже сто робіт. Ще 15 завершених робіт не встигли опублікувати до початку вторгнення РФ.
Митець говорить, до воєнного стану діяльність проєкту була трохи інакшою — майже всі моделі будували наживо.
"Оскільки наявні деталі доволі обмежені, тому доводилося це все збирати, публікувати, а після цього моделі розбиралися та з цих деталей будувалися нові моделі. Після початку війни ми перейшли переважно на віртуальне конструювання у спеціалізованій програмі", — каже Олександр Єрмолаєв.

В експозиції "MiNiMISTO" після початку вторгнення збільшилася кількість робіт не тільки Олександра Єрмолаєва, але й інших лего-архітекторів. За допомогою віртуального конструювання до проєкту долучилися автори з інших регіонів України та іноземці.
"По-перше, бойові дії не дозволяють повноцінно працювати з реальним конструктором. А по-друге, багато LEGO-ентузіастів долучилися завдяки цьому до проєкту, тому що кожен із них перебуває в евакуації та немає можливості будувати з LEGO, але має можливість віртуально долучатися. Віртуально спрямованість дозволяє також залучати іноземних авторів", — говорить Олександр Єрмолаєв.

Змінилася й географія проєкту.
"Обстріли хаотичні й руйнують пам’ятки по всій країні. Ми спочатку простежували окремо кожну трагедію й намагалися будувати якнайшвидше, поки це актуально. Останнім часом вирішили трохи перепланувати свою діяльність та кожен місяць присвячувати окремому місту. Це дає змогу створити не одну модель, а цілу серію та більше розкрити характер міста та показати культуру спадщину, яку зруйнували росіяни", — каже LEGO-архітектор.
Під час війни, ми як і більшість українських митців, хтось пише музику, хтось малює тематичні картини, а ми робимо свій внесок. Таким чином показуємо зруйновану архітектурну спадщину.

Модель Маріупольського театру була представлена на фотовиставці "Театр. Душа Маріуполя" в Києві, що тривала до 26 березня 2023 року. Це спільна робота двох авторів.
"Я створив віртуальну модель, до мене звернувся Максим Мітякін, керівник української Лего-спільноти, з пропозицією побудувати макет наживо та представляти його людям на різних заходах, сконцентрувати увагу людей саме на цій трагедії так, як вона, чи не найбільша за всю війну. Будівництво цієї моделі розтягнулося майже на рік й було завершено, якщо я не помиляюся, за день до роковин трагедії (16 березня 2023 року — ред.)", — розповідає Олександр Єрмолаєв.

Єрмолаєв почав проєктувати макет у перші дні після самої трагедії.
"Я в той час перебував у себе вдома в Корабельному районі Миколаєва. У нас добряче тут пролітало — все, що тільки можна. Тому працювати в таких умовах доволі складно, адже обстріли непередбачувані, виходить, що сідаєш за комп’ютер на свій страх та ризик", — каже 3D-дизайнер.

Процес створення необхідно було адаптувати під воєнний час.
"Коли під час обстрілів ми ховали в коридорі, в цей час я шукав фотографії реальної споруди цього театру, намагався роздивитися його з усіх боків. При чому в той час багато сайтів з міркувань безпеки перестали працювати, тому знайди фото гарної якості було проблемою. Доводилося просто збирати по фрагментах деталі будівлі. Потім, коли модель була завершена, я дізнався, що в Херсоні є близнюк цієї споруди й можна було просто нагуглити фото Херсонського театру", — розповідає Олександр Єрмолаєв.
В умовах постійних обстрілів навесні 2022 року LEGO-архітектор працював майже два місяці.
"За цей час було створена модель Миколаївської обласної ради, ще ряд споруд, але я постійно повертався до Маріупольського театру. Наприкінці весни ми з родиною виїхали з міста — я міг повноцінно сісти та допрацювати цю модель. До липня я передав її Максиму та він адаптував віртуальну модель під свої деталі, зробив із неї реальний виставковий експонат", — каже Олександр Єрмолаєв.

Реальний макет будівлі став десь на третину більшим, ніж віртуальна модель. Фасад макета театру завширшки майже метр, глибиною у два метри.
У Миколаєві також можна наживо побачити роботи Єрмолаєва. У Будинку офіцерів флоту експонуються дві LEGO-моделі будівлі.
"Моделі ДОФу (Будинку офіцерів флоту — ред.) були зроблені спочатку віртуально, потім мене попросили збудувати модель наживо для низки заходів. Одна модель залишиться в них назавжди, другу я заберу. Чому моделі дві? Тому що одна з них "рудого кольору", так Будинок офіцерів флоту виглядає зараз, а інша — біла, адже до Другої світової війни ця будівля була білого кольору. Тому після реконструкції ДОФу повернуть білий колір, повернуть історичну справедливість", — говорить Олександр Єрмолаєв.

Станом на березень LEGO-архітектори "MiNiMISTO" працюють над створенням постійної експозиції в Миколаєві.
"Хочемо реалізувати в Миколаєві хоча б невелику, але постійну виставку. Назвати це музеєм, мабуть, ще зарано, але постійна виставка. Для цього зараз багато часу приділяється відцифровуванню попередніх моделей, які будувалися наживо до війни та прорахунку кожної моделі в деталях, що потрібно, аби реалізувати її в життя", — додає Олександр Єрмолаєв.
Що відомо
- "MiNiMISTO" — це український інтернет-проєкт, який розповідає про історію та архітектуру України за допомогою конструктора Lego. Від початку повномасштабного вторгнення Росії автори "МініМіста" концентрують увагу на будівлях, які постраждали від обстрілів. В такий спосіб лего-архітектори намагаються привернути увагу до цих трагедій, а також вчергове нагадати про важливість вивчення і збереження культурної спадщини.
- У Миколаєві Олександр Єрмолаєв 21 грудня 2021 року презентував виставку інтернет-проєкту "МініМісто". В експозиції представлені три моделі музеїв Миколаївщини, зібрані з конструктора Lego.
Читайте також
Створює моделі історичних пам'яток із конструктора: Олександр Єрмолаєв
День Національної Гвардії. Миколаївських військових відзначили нагородами
На Миколаївщину насувається південний циклон: прогноз погоди на тиждень
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram