Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні презентувала доповідь про поводження з військовополоненими, в якій заявила про занепокоєння "безсудними" стратами 25 російських і 15 українських військовополонених.
Про це заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) Матільда Богнер на пресконференції.
"Я почну з російських військовополонених, які перебувають в українському полоні. Ми глибоко стурбовані розстрілом до 25 російських військовополонених і осіб, які ми зафіксували", — сказала Матільда Богнер.
Вона відмітила, що ММПЛУ знає про те, що Україна розпочала розслідування п'яти випадків, що охоплює 22 жертви, але не має даних про будь-які розпочаті кримінальні провадження по цих справах. За її словами, представники місії говорили з 229 російськими військовими і майже половина з них нібито розповідали про жорстоке поводження.
"Щодо поводження з українськими військовополоненими — ми також глибоко занепокоєні стратами 15 українських військовополонених після їх захоплення російськими військами у полон. Військові ПВК "Вагнер" здійснили 11 із таких страт", — сказала Богнер.
Згідно з доповіддю, з 203 опитаних українських військовополонених 67% потрапили до рук російських сил після того, як командири домовилися про здачу в полон.
Більшість українських військових, які потрапили в полон під час бою потім зазнавали тортур і жорстокого поводження. Військові РФ і співробітники ФСБ катували їх для отримання інформації, залякування, приниження і помсти, наголошується в доповіді.
"Катування передбачали побиття, тортури електричним струмом, нанесення вогнепальних або колотих ран. Поширеним явищем була імітація страти", — зазначила Богнер.
У доповіді також описано один випадок смерті українського військовополоненого від отриманих ран через декілька годин після тортур.
За словами Богнер, "умови тримання багатьох українських військових були шокуючими", а доступ до медичної допомоги був недостатнім або його взагалі не було.
Моніторингова місія ООН опитала для доповіді понад 400 військовополонених, по 200 від кожної сторони. Зазначається, що Україна надала безперешкодний конфіденційний доступ до місць тримання російських військовополонених, а Росія — ні.
Омбудсман України Дмитро Лубінець відповів на висновки місії ООН щодо російських військовополонених.
Він заявив, що голова Моніторингової місії ООН з прав людини Матільда Богнер та постійна координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу не порушували питання поводження з російськими військовополоненими.
"До того ж хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії ООН стосовно ймовірних порушень з боку української сторони", — написав Лубінець.
Він наголосив, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій.
І додав, що це Росія розпочала повномасштабну війну проти України та блокує доступ до українських військовополонених.
Також омбудсман закликав ООН і світову спільноту тиснути на РФ та вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.
Нагадаємо, 6 березня 2023-го у мережі з'явилося відео, на якому російські військові розстріляли українського полоненого за слова "Слава Україні". В Офісі президента та омбудсмен обіцяють розплату за цей та кожен воєнний злочин.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана розпочати негайне розслідування. Президент Зеленський відреагував на відео, зазначивши, що Україна знайде вбивць.
У 119-й бригаді тероборони повідомили, що полоненим українським бійцем, якого розстріляли росіяни, був солдат 163-го батальйону цієї бригади Олександр Мацієвський. Про це Суспільному повідомив начальник служби зв'язків з громадськістю 119-ї бригади Сергій Калініченко. Сина на кадрах з відео впізнала також мати. 12 березня Зеленський надав звання "Герой України" Мацієвському.
Читайте також
Україна має свідчення про інші страти беззбройних військових — Лубінець
"Я аж крикнула: "Саша!": мати Олександра Мацієвського впізнала свого сина на відео росіян з його розстрілом
Розстріл за "Слава Україні": у ГУР кажуть, що убивць вже розшукують