Перехід на літній час: сомнологиня пояснила, як допомогти організму адаптуватися до змін

Перехід на літній час: сомнологиня пояснила, як допомогти організму адаптуватися до змін

Перехід на літній час: сомнологиня пояснила, як допомогти організму адаптуватися до змін
Фото: Суспільне Рівне

У ніч на неділю, 26 березня, в Україні відбудеться перехід на літній час о третій годині ночі. Стрілки годинників потрібно буде перевести на годину вперед. Сомнологиня, експертка з ефективного сну Дар'я Пилипенко розповіла в етері Суспільне. Спротив, як перехід на літній час може вплинути на організм людини та як правильно адаптувати його до змін.

Як перехід впливає на людину

Перехід на літній час впливає на людський організм тому, що це не стандартний час для наших циркадних ритмів. Це означає, що світловий день починається для людини на годину пізніше — просинаються, коли ще темно, а засинають, коли ще світло. Зимовий час — це стандартний ритм, наш біологічний.

Facebook проводив масштабне дослідження, і люди сказали, що подобається більше літній час — сонячно, світло, можна погуляти, позитивніший настрій. Однак, згідно зі світовими опитуваннями — 63% говорять про те, що вони відчувають втому та сонливість після переходу на літній час.

Це, звичайно, не може не вплинути на нас. Наприклад, через переведення годинника людина недосипає, це критично для нашого організму. Це позначається на серцево-судинні захворювання, інсульти. Збільшується кількість ДТП, також травм на виробництві. Людина різко не може перебудувати свій ритм на годину вперед.

Як пристосуватися до змін

Ми можемо посприяти своїм циркадним ритмам. Потрібно почати суботу за новим часом — лягати пізніше, чи вставати раніше. Важливо вийти на вулицю, коли світить сонце. Або якщо людина на роботі і має вплив штучного освітлення, то підходити частіше або поставити ноутбук біля вікна. Якраз сонячне світло допомагає синхронізуватися з добою.

Також важливо не переїдати на ніч, їжа — це другий задачник ритму. Виключити в суботу важку їжу, алкоголь та кофеїн. Третій задачник ритму — це фізична активність. Не просто вийти на вулицю, а хоча б зробити пішу прогулянку. Це допомагає синхронізуватися з добою та сказати нашому мозку: "Подивися, зараз все-таки день, а не ніч".

Що робити, якщо організм не адаптувався

Якщо не вдається вставати на 15 хвилин раніше упродовж тижня, то головна порада — починати жити за новим ритмом. Тобто не намагатися на вихідних відсипатися за останній тиждень. Невеличкий недосип — це не шкідливо. Людина не зможе остаточне перейти на літній час, в середньому вона буде недосипати 40 хвилин. Не хочете спати — не лягайте спати, на другий день ви будите спати як дитя.

Можуть допомогти вживання теплих напоїв. Наприклад, настоянка кори магнолії, меліса, перцева м'ята, пасифлора. Вони мають седативний ефект, дуже низький, однак в комбінації з теплими напоями це може допомогти спокійно заснути. Вимкнути гаджети, вони активізують мозок в період переходу або недосипу. Коли мозок напружений — людина не може заглибитися у сон.

Читайте також

  • У Рівному організовують толоку в парку. Як і коли можна долучитись
  • У Рівному створили мурал в пам'ять військового ЗСУ Олександра Мацієвського
  • Незаконність плану територій берега Басівкутського водосховища у Рівному: як це вплине на будівництво біля озера
  • Бурштин з Рівненщини, видобутий після легалізації, повезли у Польщу на “Amberif-2023”
  • Відновлення пам'ятки: будівлю лазні садиби Зафранів у Рівному реставрує власник

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок