24 березня — 394 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- У ніч на 24 березня близько 10 літаків РФ СУ-35 атакували Сумську область керованими авіаційними бомбами. Також Сумщину та Кривий Ріг атакували безпілотники типу "шахед". Окрім того, обстріляли "пункт незламності" в Костянтинівці, є загиблі.
- Уранці російські війська обстріляли Білозерську громаду на Херсонщині. Одна людина загинула, четверо — отримали поранення.
- У Генштабі ЗСУ спростували інформацію про відхід російських військових з Нової Каховки. Інформація про начебто відхід російської армії з цього населеного пункту була оприлюднена помилково.
- В СБУ заявили, що затримали двох агентів ФСБ, серед яких — інженер "Мотор-Січі".
- Словаччина передала Україні перші чотири винищувачі МіГ-29. Перекидання здійснили українські пілоти, за допомогою ВПС Словаччини.
- У Брюсселі продовжується дводенний саміт голів країн ЄС. За підсумками першого дня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.
- В Україні розпочне роботу представництво Міжнародного кримінального суду. Підписання угоди про відкриття в Україні офісу прокурора МКС відбулося у Гаазі. Документ підписали генеральний прокурор України Андрій Костін та секретар Міжнародного кримінального суду Пітер Льюїс.
В Офісі омбудсмана України відповіли на висновки місії ООН щодо російських військовополонених
Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубчнець.
"Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні презентувала дві нові доповіді — про поводження з військовополоненими та загальну ситуацію з правами людини в Україні за шість місяців до 31 січня 2023 року. ️Висновки місії підтверджують скоєння Росією масових воєнних злочинів на території України, порушення прав людини та нехтування всіма нормами міжнародного гуманітарного права", — зазначив омбудсман.
За його словами, місія підтвердила факти загибелі та поранення мирних громадян, свавільних затриманнь, нападів, страт, насильницьких зникненнь, катуваннь, сексуального насильства з боку військових РФ.
Раніше голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) Матільда Богнер на пресконференції заявила, зокрема, про стурбованість умовами утримання російських військовополонених в Україні. За її словами, представники місії говорили з 229 російськими військовими і майже половина з них нібито розповідали про жорстоке поводження.
Читайте також: Місія ООН з прав людини в Україні заявила про страти військовополонених з російської та української сторін
Водночас Дмитро Лубінець заявив, що під час неодноразових особистих зустрічей з головою Місії Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун, жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими".
"Хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони. Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій", — наголосив омбудсман.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 394 дня війни. Нову хроніку 25 березня — читайте тут.
МЗС прокоментувало доповідь місії ООН: Вважаємо неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії
Про це йдеться в офіційному коментарі Міністерства закордонних справ України щодо доповіді, підготовленої Моніторинговою місією ООН в Україні.
"Ми вдячні моніторинговій місії за її роботу, зокрема документування порушень міжнародного права в сфері прав людини і міжнародного гуманітарного права, вчинених РФ в контексті збройної агресії проти України. Водночас вважаємо неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії. Відповідно до Статуту ООН, Україна має право на самозахист", — йдеться у заяві МЗС.
Українська сторона розраховує, що місія ООН уникатиме будь-яких кроків, що можуть трактуватися як урівняння жертви та агресора.
24 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні презентувала доповідь про поводження з військовополоненими. За словами голови ММПЛУ Матільди Богнер, представники місії говорили з 229 російськими військовими й майже половина з них нібито розповідала про жорстоке поводження.
Україна може покладатися на Сполучені Штати і Канаду, як на надійних партнерів — Трюдо
Україна може покладатися на Сполучені Штати і Канаду як на партнерів, заявив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, виступаючи у парламенті в Оттаві разом з президентом США Джо Байденом.
Трюдо нагадав що, як і США, Канада надала "значну військову підтримку" Україні, зокрема, артилерію, боєприпаси, бронетехніку і танки. Він сказав, що канадські збройні сили тренують українських військових з 2015 року.
"Як ви добре знаєте, Канада продовжуватиме стояти поруч з Україною, чого б це не коштувало, — сказав Трюдо, звертаючися до Байдена. — Разом ми обидва є партнерами, на яких Україна і світ може розраховувати".
Байден, своєю чергою, заявив, що президент Росії Володимир Путін не досягнув своїх цілей вторгненням в Україну.
"Знаєте що? Його жага до землі і влади поки що зазнала невдачі, — сказав Байден. — Давайте ще раз підтвердимо, що ми будемо підтримувати цей факел свободи і підтримувати український народ".
Росіяни підняли з дна порту в Маріуполі два крана та готуються отримати військові вантажі
Військові РФ готуються перетворити порт в окупованому місті на Донеччині у віськово-морську базу. Для цього вони відновлюють морську інфраструктуру маріупольського порту та розчистили акваторію, аби приймати великі судна. Про це у телемарафоні "Єдині новини" повідомив радник міського голови Петро Андрющенко.
За його словами, окупанти намагаються покращити військову логістику, адже для армії простіше завозити вантажі морем, ніж робити це суходолом.
"Дістали у порту з дна два крана, тепер можливе поновлення повноцінного судноплавства. Це може призвести до того, що порт прийматиме судна водотоннажність до 20 тисяч тонн", — сказав він.
Андрющенко розповів, що військові РФ можуть з будь-якого порту Росії відправляти судна в Маріуполь із військовою технікою чи боєприпасами.
Без мобільного зв'язку: в окуповане Сватове неможливо додзвонитися
В окупованому російськими військами Сватовому вже три доби не "ловлять мобільні телефони". Крім того, у місті вимкнулось цифрове телебачення, на якому транслювали пропаганду. Про це Суспільному розповіли переселенці, які не можуть додзвонитися до своїх родичів.
Сватівчанка Лариса (ім’я жінки змінене в цілях безпеки, в окупації залишилось багато її близьких родичів) повідомила, що вона, перебуваючи за кордоном, не змогла зв’язатися із рідними, хоча щодня телефонувати намагається у Сватове. Через інших переселенців з міста, вона дізналась, що в місті практично зник мобільний зв’язок.
Місцевих провайдерів окупанти взяли під контроль ще у березні 2022 року, тоді ж вимкнули сигнал українських мобільних операторів, а на каналах цифрового телебачення почали транслювати пропагандистські канали, на місцевих частотах — луганські радіостанції, розповів житель Сватового Сергій. Він також три доби поспіль не може зв’язатись із рідними, котрі лишились в окупації.
Франція подвоїть темпи виробництва САУ Caesar і ракет Mistral
Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню заявив, що у країні збільшать обсяги виробництва озброєнь, зокрема самохідних 155-мм гаубиць Caesar. Про це він написав у Twitter.
"Військова економіка полягає в тому, щоб виробляти більше, швидше та за розумні витрати. Щоб продовжувати допомагати Україні, підтримувати нашу воєнну модель, зміцнити нашу здатність до експорту, залишатися незалежними. Перші результати вже є", — написав Лекорню.
"Мотор Січ" співпрацювала з іранськими компаніями, які постачали зброю Росії — "Схеми"
Стратегічне українське підприємство "Мотор Січ" під керівництвом нині ув'язненого Вячеслава Богуслаєва протягом довгого часу продавало товари підсанкційним іранським компаніям, зокрема тим, що постачають зброю Росії від час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Як йдеться у розслідування проєкту "Схеми", підприємство постачало в Іран товари подвійного використання, а саме – авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117, які можна встановлювати на невеликі транспортні літаки або військові гелікоптери. Зазначається, що "Мотор Січ" співпрацювала з такими іранськими фірмами:
- Design and Manufacturing of Aeroengines (скорочено: DAMA), інша, її ж назва – Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
- Iran Aircraft Industries (IACI);
- Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).
При цьому як DAMA, так і HESA нині перебувають під санкціями США та ЄС за виробництво безпілотників, які використовує Росія в атаках на Україну, зокрема й дронів Shahed-171 та Shahed-136.
Залужний обговорив з начальником Штабу оборони Британії посилення протиповітряної оборони
"Поінформував колегу про оперативну ситуацію по всій лінії фронту. На Бахмутському напрямку — найбільш складно. Завдяки титанічним зусиллям Сил оборони обстановку вдається стабілізувати. Також, обговорили питання посилення української ППО. Домовилися розвивати співпрацю і підтримувати зв‘язок", — повідомив Головнокомандувач ЗСУ.
Зеленський створив військову адміністрацію в Сєвєродонецьку, Попасній та Гірському на Луганщині
Про це йдеться в указі на сайті президента.
Міські військові адміністрації створені замість військово-цивільних адміністрацій, що діяли з лютого 2021 року.
"У зв'язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів, зазначених у частині першій цієї статті, повноваження відповідних військово-цивільних адміністрацій населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень", — йдеться в указі.
Президент доручив Генштабу ЗСУ та Луганській ОДА здійснити заходи, пов'язані з утворенням військової адміністрації.
Зеленський вивів зі складу РНБО ексміністра Рябікіна
Володимир Зеленський ухвалив зміни у складі Ради національної безпеки і оборони, повідомляється в указі на сайті президента.
Зі складу РНБО виведено ексміністра з питань стратегічних галузей промисловості України Павла Рябікіна, якого Рада звільнила 20 березня. Натомість до складу РНБО уведено Михайла Федорова, який відтепер обіймає посаду віцепрем'єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністра цифрової трансформації .
"Затвердити у персональному складі Ради національної безпеки і оборони України Федорова Михайла Альбертовича – віцепрем'єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністра цифрової трансформації України. Вивести зі складу Ради національної безпеки і оборони України Павла Рябікіна", — вказано в документі.
ПАР розглядає різні юридичні варіанти, аби уникнути арешту президента РФ Путіна
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела.
Як сказали виданню представники МЗС Південно-Африканської Республіки, навряд чи країна заарештує будь-якого главу держави, що приїде на її територію.
"Ми очікуємо оновленого юридичного висновку з цього приводу. Ми стурбовані ситуацією народу України, і ми хотіли б бути в такому становищі, коли ми могли б продовжувати взаємодіяти з обома країнами, щоб переконати їх досягти миру", — зазначила своєю чергою міністерка міжнародних відносин і співробітництва ПАР Наледі Пандор.
Речники зовнішньополітичного відомства ПАР натомість відмовилися від коментарів. Видання Sky News раніше писало, що Південно-Африканська Республіка зобов'язана заарештувати президента Російської Федерації Володимира Путіна, якщо той приїде на саміт БРІКС у серпні цього року.
Служба безпеки України проходить фундаментальну внутрішню трансформацію — Зеленський
Про це президент Володимир Зеленський повідомив у вечірньому зверненні.
"Служба безпеки України повністю мобілізувалась для реального захисту держави. І дає зараз Україні такі результати, якими кожен із нас може лише пишатися. Працівники СБУ воюють із зовнішнім ворогом, знешкоджують внутрішні загрози, ставлять історичну крапку на будь-яких намаганнях Росії маніпулювати Україною через агентуру", — наголосив президент.
Голова держави подякував усім працівникам і працівницям СБУ, а також відзначив державними нагородами воїнів із лав СБУ, із лав Нацгвардії.
25 березня щорічно відзначається День Служби безпеки України.
США запровадили санкції проти членів Центрвиборчкому Білорусі, керівників МАЗ та БелАЗ, а також літака Лукашенка
Міністерство фінансів США внесло до санкційного списку сімох членів Центральної виборчої комісії Білорусі, підприємства МАЗ і БелАЗ та їхніх керівників, а також літак Олександра Лукашенка Boeing 737. Про це повідомляється на сайті Мінфіну США.
Санкції, зокрема, запроваджуються проти членів ЦВК Білорусі Ігоря Карпенка, Олени Балдовської, Дениса Дуки, Олени Кунцевич, Олександра Ткачова, Катерини Федосенко та Олександра Южика. Також під обмеження потрапили підприємства МАЗ і БелАЗ, та їхні керівники Валерій Іванкович і Сергій Никифирович.
"Усе майно зазначених вище осіб, що знаходиться на території США або під контролем американських осіб, буде заблоковано. Крім того, також блокуються будь-які юридичні особи у США, що прямо чи опосередковано, на 50 або більше відсотків належать фізичним особам щодо яких запроваджено санкції", — йдеться у повідомленні.
Росіяни лишали протипіхотні міни у діючих лікарнях на окупованих територіях — "Лікарі без кордонів"
Після деокупації в Україні було задокументовано три випадки, коли російські військові залишали в діючих лікарнях протипіхотні міни. Зокрема такі випадки фіксували в Ізюмі на Харківщині, на Херсонщині та Донеччині.
Про це йдеться у звіті міжнародної медичної гуманітарної організації "Лікарі без кордонів" (MSF).
Зазначається також, що медичні команди "Лікарів без кордонів" бачили на звільнених територіях Донеччини та Херсонщини "пограбовані будівлі і знищені медичні транспортні засоби, зокрема карети швидкої допомоги". У двох із цих об’єктів організація зафіксувала зброю та вибухівку.
За даними MSF, лише на деокупованих територіях Херсонської області 89 медзакладів не підлягають відновленню.
Вірменія ратифікує Римський статут після рішення МКС щодо арешту Путіна
Конституційний суд (КС) Вірменії визнав зобов'язання, закріплені Римським статутом Міжнародного кримінального суду (МКС), такими, що відповідають основному закону країни, повідомляє вірменське видання News.am.
Рішення суду є остаточним і набуває чинності з моменту опублікування. Тепер Римський статут має ратифікувати парламент Вірменії.
Під час обстрілу Очеретинської громади на Донеччині загинув чоловік та поранена жінка
Російські війська обстріляли з важкої артилерії населені пункти Орлівка та Первомайське у Покровському районі Донецької області. Внаслідок обстрілу загинув чоловік, ще одна місцева жителька була поранена.
Про це Суспільному повідомив голова Очеретинської селищної військово-цивільної адміністрації Микола Коваленко. За його словами, жінка в Орлівці отримала поранення під час ранкового обстрілу, її відвезли в лікарню у Мирноград.
"Обстріл Первомайського почався вдень приблизно в 14.30, внаслідок обстрілу з РСЗВ загинув чоловік 1952 року народження", — сказав Коваленко.
За добу на Донбасі Сили оборони відбили близько 40 атак росіян
Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
"Протягом доби противник завдав 40 авіаційних та 5 ракетних ударів, здійснив понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та цивільній інфраструктурі населених пунктів. Загинули мирні жителі", — йдеться у повідомленні.
Росіяни зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. На них українські воїни відбили понад 38 російських атак.
- На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, ознак формувань наступальних угруповань РФ не виявлено. Росіяни продовжують зберігати військову присутність у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областей. Протягом доби армія РФ здійснила обстріли по районах населених пунктів Городище Чернігівської області; Харківка, Іскрисківщина, Ворожба, Білопілля, Річки і Миропілля на Сумщині, а також Басове, Ветеринарне, Козача Лопань, Красне, Огірцеве, Вовчанськ, Амбарне і Тополі Харківської області.
- На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни вели безуспішні наступальні дії в районі Серебрянського лісництва та поблизу населених пунктів Гряниківка і Білогорівка. Здійснив артилерійські обстріли по районах населених пунктів Кам’янка, Дворічна, Гряниківка, Западне, Куп’янськ і Піщане Харківської області; Стельмахівка, Невське, Діброва і Білогорівка - Луганської області, а також Терни та Спірне на Донеччині.
- На Бахмутському напрямку війська РФ продовжують штурмові дії міста Бахмут, яке утримують наші захисники, а також в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Богданівка, Іванівське та Ступочки Донецької області. Обстріляли населені пункти Міньківка, Оріхово-Василівка, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Ступочки, Предтечине, Олександро-Шультине, Залізне, Північне та Торецьк.
- На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках росіяни вели наступальні дії в напрямку населених пунктів Керамік, Степове, Авдіївка, Сєверне, Первомайське та Побєда Донецької області, успіху не мали. Численних обстрілів зазнали Авдіївка, Тоненьке, Нетайлове, Ласточкине, Георгіївка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка, Вугледар, Пречистівка та Золота Нива на Донеччині.
- На Запорізькому та Херсонському напрямках російська армія обороняється. Водночас, обстрілює населені пункти Ольгівське, Малинівка, Червоне, Гуляйполе, Залізничне, Чарівне, Білогір’я, Мала Токмачка, Новоданилівка, Оріхів, Новоандріївка і Степове Запорізької області; Білозерка та місто Херсон.
"Укрпошта" анонсувала нові поштові марки присвячені річниці звільнення Київщини
Про це повідомив голова правління "Укрпошти" Ігор Смілянський у Facebook.
"У цьому блоці ми випускаємо марки, присвячені всім трьом містам-героям Київщини: там і знищена "Мрія", і люди під мостом в Ірпені, і спалена ворожа техніка на вулицях Бучі", — розповів він.
Також у випуску є конверт, на якому зібрані перші шпальти світових газет рік тому. А на конверті "Перший день" буде зображена схема наступу російських військ на Київ зі сторони цих міст.
ВАКС конфіскував активи російського депутата Леоніда Бабашова
Вищий антикоррупційний суд конфіскував активи російського депутата Держдуми від партії "Єдиная Росия".
Рішенням суду в дохід держави стягнуто частину земельної ділянки; житловий будинок; нежитлові будівлі; транспортний засіб; корпоративні права.
У 2014 році Бабашов, будучи депутатом Верховної Ради Автономної республіки Крим, підтримав так зване “приєднання” Криму до країни-окупанта, після чого вступив до партії "Єдиная Росия" і розпочав політичну кар’єру в Росії.
В Офісі омбудсмана України відповіли на висновки місії ООН щодо російських військовополонених
Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубчнець.
"Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні презентувала дві нові доповіді — про поводження з військовополоненими та загальну ситуацію з правами людини в Україні за шість місяців до 31 січня 2023 року. ️Висновки місії підтверджують скоєння Росією масових воєнних злочинів на території України, порушення прав людини та нехтування всіма нормами міжнародного гуманітарного права", — зазначив омбудсман.
За його словами, місія підтвердила факти загибелі та поранення мирних громадян, свавільних затриманнь, нападів, страт, насильницьких зникненнь, катуваннь, сексуального насильства з боку військових РФ.
Раніше голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) Матільда Богнер на пресконференції заявила, зокрема, про стурбованість умовами утримання російських військовополонених в Україні. За її словами, представники місії говорили з 229 російськими військовими і майже половина з них нібито розповідали про жорстоке поводження.
Читайте також: Місія ООН з прав людини в Україні заявила про страти військовополонених з російської та української сторін
Водночас Дмитро Лубінець заявив, що під час неодноразових особистих зустрічей з головою Місії Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун, жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими".
"Хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони. Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій", — наголосив омбудсман.
Уряд працює над стратегіями ветеранської політики за 6 напрямками — Маляр
Кабінет міністрів України працює над стратегіями ветеранської політики, яка включатиме шість напрямків. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
"Уряд працює над стратегіями ветеранської політики, яка включатиме такі напрями: забезпечення економічної свободи, забезпечення житлом, соціальна допомога і адаптація, освітні послуги, медичні послуги, відповідна інформаційна політика", — зазначила Маляр
Уряд виділив 1 млрд грн на будівництво фортифікаційних споруд — Шмигаль
Кабінет міністрів ухвалив постанову, якою виділив 1 млрд грн на розширення будівництва фортифікаційних споруд. Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав на засіданні уряду.
"Маємо сьогодні на порядку денному також низку важливих рішень у сфері логістики та розбудови оборонної інфраструктури. По-перше, затверджуємо постанову про розширення будівництва фортифікаційних споруд. На відповідну програму маємо майже 1 млрд гривень у бюджеті", — повідомив Шмигаль.
За його словами, обласні військові адміністрації залучені до процесу разом із Міністерством оборони та військовими. Результатом буде посилення обороноздатності та безпеки України, переконаний прем’єр.
У Бериславі на Херсонщині збили п'ять російських квадрокоптерів
У Бериславі поліцейські сьогодні збили п'ять російських квадрокоптерів. Троє з них впали в Дніпро. Ще два збили над містом. Знищення усіх дронів підтвердили військові — поліція.
Уряд ухвалив постанову, яка дасть старт масовому виробництву БПЛА в Україні — Мінцифри
Нове законодавство прискорить купівлю дронів, їх постачання на фронт і створить умови для українського бізнесу, повідомляють в Мінцифри.
"Адже тепер виробникам не потрібно витрачати кілька місяців на паперову тяганину, а замість зайвої бюрократії вони можуть займатися безпосередньо виробництвом БПЛА. Постанова, яку сьогодні ухвалив Уряд, — важливий крок для посилення Сил оборони", — зазначили там.
Раніше прибуток на іноземні комплектуючі був 1%, на власні товари та послуги — 30%. Низький прибуток не дозволяв компаніям розвиватися. Щоб стимулювати розвиток БПЛА в Україні і залучити більше компаній до виробництва, держава підняла частку прибутку до 25%. Крім цього, постанова спрощує укладання контрактів, приймання товару, допуск до експлуатації й постачання на фронт.
Зеленський зустрівся з делегацією Світового банку
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із делегацією Світового банку на чолі з віцепрезидентом у справах регіону Європи та Центральної Азії Анною Б’єрде.
"Важлива зустріч із делегацією Світового банку на чолі з віцепрезидентом у справах регіону Європи та Центральної Азії Анною Б’єрде. Ми вдячні за ту кількість програм, яку Світовий банк реалізує в Україні, особливо після початку повномасштабної війни", — зазначив президент. Він подякував за готовність приходити на допомогу навіть в умовах воєнних викликів.
На Чернігівщині відкрили рух двома відбудованими мостами
У Чернігівській області відтепер транспорт може їхати по капітально відновленому мосту через річку Білоус на дорозі державного значення М-01 Київ – Чернігів – Нові Яриловичі, а також відкрили рух другим металевим модульним мостом через річку Жовідь на трасі Р-69 Київ — Вишгород — Десна — Чернігів.
Рік тому, в ніч на 23 березня, росіяни скинули авіабомбу на міст через Десну під Черніговом. Це було єдине на той момент автомобільне сполучення з лівим берегом в напрямку Києва. Вибух зруйнував два прогони мосту на трасі М-01. Чернігів перетворився на острів.
Після деокупації області автомобільне сполучення Чернігова з Києвом Агентство відновлення забезпечило дорогою Р-69 Київ – Вишгород – Десна – Чернігів за допомогою тимчасових переправ. Відновлення повноцінного руху мостами на дорозі Р-69 та М-01 у комплексі дозволяє налагодити якісне сполучення між Черніговом та громадами на протилежному боці Десни та між Черніговом і Києвом.
Повітряні сили Данії, Фінляндії, Швеції та Норвегії будуть діяти разом як об’єднані сили
Повітряні сили Данії, Фінляндії, Швеції та Норвегії будуть діяти разом як об’єднані сили. Командування військ кожної з цих країн підписали спільну угоду, повідомляє норвезьке видання Aftenposten.
Угода передбачає спільну підготовку, спільну технічну підтримку, логістику і планування та виконання операцій. Також вони разом здійснюватимуть загальний моніторинг повітряного простору.
У підсумку видання зазначає, що об’єднані сили чотирьох країн матимуть близько 250 сучасних бойових літаків.
Наслідки обстрілу Сумщини — відео Суспільного
У ніч проти 24 березня з території Росії обстріляли Сумський район. Відомо про 10 авіаційних бомб та дрони типу "Shahed". Також вночі тривав артилерійський обстріл.
Наразі відомо про двох загиблих у Білопіллі — один поліцейський та сторож школи №4. Також травмовано 9 людей — четверо поліцейських та п'ятеро цивільних мешканців Білопільської громади.
Також в Білопіллі пошкоджені приватні житлові одно- та двоповерхові будинки — зруйновані дахи та вибиті сотні вікон. Наразі триває ліквідація наслідків обстрілів.
КМВА закликає киян іти в укриття під час тривог
Росія, ймовірно, продовжуватиме повітряні атаки з застосуванням широкого спектру ракетного озброєння. Агресор розвідує розташування української ППО, на аеродромах РФ зосереджені стратегічні бомбардувальники, у Чорне море виведені 4 носії крилатих ракет типу "Калібр".
"Тож загроза чергового комплексного масованого ракетного удару реальна. Не нехтуйте сигналами повітряної тривоги!" — закликає громадян начальник КМВА Сергій Попко.
Україна отримала близько 6 тис. тонн енергообладнання від міжнародних партнерів
Міністерство енергетики розподілило 111 підприємствам енергетичного сектору 6 тис. тонн обладнання, яке надали міжнародні партнери як гуманітарну допомогу.
Про це повідомляє Міністерство енергетики.
"Гуманітарну допомогу енергетичному сектору вже надали 30 країн. Це 470 вантажів загальною вагою близько 6000 тонн. Міністерство енергетики розподілило гуманітарну допомогу 111 підприємствам енергетичного сектору", — розповів заступник міністра Фарід Сафаров. Він зазначив, що на сьогодні на спеціальному рахунку Фонду енергетичної підтримки України понад 151 мільйон євро. Робоча група Міненерго вже затвердила перелік обладнання, палива та послуг вартістю понад 137 мільйонів євро для постачання 41 енергетичної компанії за процедурою закупівлі за рахунок коштів Фонду. Щодо решти коштів готуються нові запити енергетичних компаній, які забезпечують виробництво, передачу, розподіл електроенергії, зберігання, розподіл і транспортування природного газу, а також компаній гірничодобувної промисловості
МЗС Китаю про переговори Сі та Зеленського: Комунікуємо зі всіма сторонами
Китай щодо "українського питання" підтримує комунікацію з усіма зацікавленими сторонами. Про під час брифінгу заявила речниця МЗС КНР Мао Нін, передає Укрінформ.
"Китай щодо «українського питання» підтримує комунікацію з усіма (зацікавленими – ред.) сторонами", — сказала Мао, відповідаючи на питання щодо переговорів глави КНР Сі Цзіньпіна з Зеленським. Водночас вона зазначила, що "стосовно конкретного питання (зустрічі лідерів України й Китаю – ред.), нам немає чого додати".
Росія не погоджується повертати цивільних полонених — Коордштаб
Росія не прийняла жодної пропозиції України щодо повернення цивільних полонених, які були зроблені в Туреччині на переговорах українського і російського омбудсменів. Про це повідомляє урядовий Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Під час зустрічі з родинами цивільних заручників з Димерської громади Київської області на запитання відповіли представник Координаційного штабу та представник уповноваженого Верховної ради з прав людини Олександр Кононенко.
"Жодні пропозиції України щодо повернення цивільних, зроблені в Туреччині на переговорах українського і російського омбудсменів, не були прийняті російською стороною. Єдине зрушення – поволі вдається повертати дітей. Можливо, це пов’язано з ордером на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини при президентові Росії Марії Львової-Бєлової. Як відомо, за версією Міжнародного кримінального суду в Гаазі Путін та Львова-Бєлова особисто відповідальні за примусову депортацію дітей з окупованих українських територій до РФ", — ідеться в повідомленні.
"Ми бачимо міжнародне розуміння проблеми повернення заручників. Рішення Гаазького суду заарештувати Путіна підтвердило це, – зазначив Олександр Кононенко. – На Київщині, Харківщині, Херсонщині – скрізь були катівні. Усі злочини фіксуються, у тому числі й міжнародними прокурорами".
Українська сторона вважає учасників добровольчих формувань територіальних громад цивільними заручниками, але їх у Росії утримують як військовополонених. Представник омбудсмена заявив, що значну частину цивільних, яких вдалося повернути Україні, Росія вважала військовими. Кононенко закликав людей, які не мають жодної інформації про своїх зниклих родичів, писати звернення уповноваженому ВР з прав людини Дмитру Лубінцю для оформлення запитів до російської омбудсменки Тетяни Москалькової щодо пошуку заручників.
В СБУ заявили, що затримали двох агентів ФСБ, серед яких — інженер "Мотор-Січі"
В СБУ заявили, що затримали двох агентів ФСБ, які дізнавались та передавали інформацію про розташування українських військових об'єктів та правоохоронних органів. За даними правоохоронців, їх завербував кадровий співробітник управління ФСБ по Алтайському краю через Telegram-канал.
Серед затриманих — інженер-конструктор "Мотор-Січі" в Запоріжжі. Другого чоловіка затримали в передмісті Києва, коли він намагався сфотографувати будівлю ДСНС. Обом повідомили про підозру в держзраді.
У Херсоні армія РФ обстріляла плавні
У Херсоні армія РФ обстріляла плавні. Двоє чоловіків встигли перетнути річку, але на березі 55-річний чоловік помер від осколкового поранення у груди.
Також поранений 77-річний херсонець, його в стані середньої тяжкості шпиталізували. Внаслідок обстрілу загорілось складське приміщення, пожежу ліквідували рятувальники, повідомив голова ОВА Прокудін.
Зеленський узяв участь в урочистостях з нагоди відзначення 9-ї річниці Нацгвардії й випуску офіцерів
Президент Володимир Зеленський узяв участь в урочистостях з нагоди відзначення 9-ї річниці Національної гвардії України й випуску офіцерів Національної академії НГУ та Київського інституту НГУ. Про це повідомляє пресслужба глави держави.
У п’ятницю, 24 березня, відбувся випуск 334 офіцерів, серед яких — 263 випускники Національної академії НГУ та 71 випускник Київського інституту НГУ. 11 випускників закінчили виші із золотою медаллю, 22 мають статус учасників бойових дій.
"Сьогодні ми додаємо до нашої перемоги, яку українці наближають усіма силами, іще 334 причини — 334 воїни Національної гвардії України, які завершили навчання й приєднуються до сил оборони й безпеки України. 334 офіцери, яким належить за будь-яких обставин примножувати славу України, захищати волю України, дбати про українців і українок", — сказав Зеленський у своєму виступі.
"У Бериславі наразі 40-50% інфраструктури зруйновано внаслідок російських обстрілів" — керівник РВА
На Херсонщині, у Бериславі, наразі десь 40-50% зруйновано внаслідок російських обстрілів. Про це Суспільному повідомив керівник РВА Володимир Літвінов.
За його словами, в місті зруйновані житлові будинки, критична інфраструктура, адмінбудівлі в місті. Водночас станом на сьогодні в Бериславі залишається близько 3,5 тисяч людей.
"Вони категорично відмовляються від евакуації. Хто хотіли, ті вже виїхали. Наразі залишилися люди, яких важко переконати", — говорить Літвінов.
Літвінов каже, що від обстрілів потерпають населені пункти, які знаходяться вздовж лінії зіткнення.
"Вчора ворог обстріляв центр Берислав. Було влучення в адміністративне приміщення районної адміністрації. Також постраждав краєзнавчий музей, приміщення редакції газети "Маяк". Крім цього, є ушкодження житлових будинків. Загиблих та поранених немає", — каже Літвінов.
Моніторингова місія ООН назвала число задокументованих загиблих цивільних на війні в Україні
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала загибель внаслідок війни понад 8 тисяч та поранення майже 14 тисяч цивільних. Про це повідомила голова Місії Матільда Богнер, передає кореспондент Укрінформу.
Богнер презентувала дві нові доповіді — про поводження з військовополоненими та загальну ситуацію з правами людини в Україні за шість місяців до 31 січня 2023 року.
“Війна призвела до колосальних людських втрат. Станом на цей тиждень ми задокументували, що понад 8 тисяч цивільних загинули, майже 14 тисяч дістали поранення”, — заявила Богнер.
За її словами, понад 90% жертв серед цивільних були спричинені ракетами, зброєю вибухової дії або мінами.
Також голова Моніторингової місія ООН сказала, що реальні цифри жертв серед цивільних значно вищі.
Раніше стало відомо, що до 15 січня 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 18 358 жертв серед цивільного населення в Україні. Підтверджена кількість загиблих перевищила сім тисяч.
На Миколаївщині з безпековою складовою ще є проблеми — ОК "Південь"
У Миколаївській області станом на 24 березня нестабільна безпекова складова. Ступінь замінованості узбережжя Чорного моря та протидії гіпотетичній десантній загрозі на півдні залишається високим.
Про це в ефірі загальнонаціонального марафону на Суспільному розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони "Південь" Наталія Гуменюк.
За словами Наталії Гуменюк, безпека портів станом на 24 березня забезпечена бойовою роботою Сил оборони України та гарантією міжнародних партнерів у рамках "зернової угоди".
Українські військові продовжують контрбатарейну роботу в напрямку окупованої Кінбурнської коси.
"Наша контрбатарейна робота по Кінбурнській косі й робота дипломатів в напрямку зернової угоди отримали певний успіх. Сподіваємось, що це буде дуже скоро", — говорить Наталія Гуменюк.
СБУ затримала інженера заводу "Мотор Січ". Чоловіка підозрюють у співпраці з РФ
Співробітники Служби безпеки України затримали двох агентів ФСБ, які проводили розвідувально-підривну діяльність. Серед затриманих інженер-конструктор запорізького підприємства "Мотор Січ". Їм повідомили про підозру у держзраді.
Про це 24 березня повідомили у Службі безпеки України.
За даними слідства, чоловік збирав інформацію про Сили оборони на території міста Запоріжжя. Його затримали під час виконання ним розвідувального завдання: він фотографував будівлі військового шпиталю та прокуратури з прив’язкою до місцевості.
Ще одного чоловіка затримали у передмісті Києва, коли він намагався сфотографувати будівлю Держслужби з надзвичайних ситуацій.
нформацію, яку надавали затримані, російські військові використовували для нанесення ракетних ударів та підготовки диверсій, зазначили у спецслужбі:
"На початку лютого 2023 року їх завербував кадровий співробітник управління ФСБ по Алтайському краю. Вербування відбувалося через Telegram-канал. За вказівками ворога агенти розвідували місця розташування українських військових об’єктів та правоохоронних органів", — йдеться у повідомленні.
Наразі чоловікам повідомили про підозру у держзраді за ч. 2 ст. 111 ККУ. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк п’ятнадцять років або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.
За рішенням суду вони перебувають під вартою.
У Херсоні російські військові обстріляли плавні: загинув чоловік
24 березня російські військові атакували херсонські плавні, один чоловік загинув, повідомив у Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
"Двоє чоловіків встигли перетнути річку. На березі їх вже чекали медики, але 55-річний чоловік помер від осколкового поранення у груди", - написав Прокудін.
А 77-річний херсонець отримав поранення кінцівок та грудної клітини. Бригада "швидкої" шпиталізувала його до медзакладу в стані середньої тяжкості.
Також сьогодні російська армія обстріляла складське приміщення. Загоряння ліквідували рятувальники, які прибули на виклик, йдеться у дописі.
МЗС України ініціює санкції щодо румунської сенаторки, яка пропонує приєднати до Румунії частину України
Міністерство закордонних справ України ініціює накладення санкцій на румунську сенаторку Діану Шошоаке, яка своїм законопроєктом пропонує приєднати до Румунії частину південного регіону України. Про це повідомив речник українського МЗС Олег Ніколенко.
Санкції на Шошоаке прононують накласти як на особу, яка створює загрозу національній безпеці.
"Таким кроком маргінальна політикиня намагається "відновити культурну ідентичність румунського населення", — зазначив Ніколенко, коментуючи подання відповідного законопроєкту.
Він додав, що йдеться про класичний приклад із методички російського реваншизму.
"Ми рішуче засуджуємо спробу поставити під сумнів територіальну цілісність України, підважити дух добросусідства між Україною та Румунією", — наголошують в МЗС України.
Із 26 березня на Київщині скорочується комендантська година — КОВА
Із 26 березня на Київщині скорочується комендантська година. Про це повідомили в Київській обласній військовій адміністрації.
Відтепер вона діятиме щодня з 00:00 до 05:00. Такі тимчасові обмеження введені розпорядженням Київської обласної військової адміністрації на всій території регіону.
Через зменшення комендантської години більшість приміських та міжміських автобусних маршрутів області працюватимуть довше. Так, пасажирські перевезення збільшать свій час роботи на 60 хвилин вранці та на 30 — ввечері.
На Харківщині водій вантажівки підірвався на міні
У селі на Харківщині водій вантажівки підірвався на міні, його госпіталізували. Про це повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.
"У с. Вільхівка Харківського району 24 березня близько 9:00 водій, який їхав на вантажному автомобілі, підірвався на протитанковій міні", — йдеться у повідомленні.
Чоловіку 56 років і він є співробітником дорожньо-будівельної компанії. Потерпілий отримав мінно-вибухову травму, його госпіталізовано до лікарні. Правоохоронці почали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).
Село Вільхівка було звільнено наприкінці березня 2022 року.
Наслідки обстрілів Сумщини
Такий вигляд має школа №4 в Білопіллі після російського обстрілу. За інформацією міського голови Юрія Зарка, в школі загинув сторож.
На Херсонщину повернули сімох дітей, яких у жовтні 2022 року примусово вивезли російські військові
На Херсонщину повернули сімох дітей, яких у жовтні 2022 року примусово вивезли російські військові. Тоді їх відправили нібито на "оздоровлення" до дитячого табору у Євпаторії. Дітей вдалося повернути завдяки зусиллям волонтерів Благодійного фонду "Save Ukrainе", повідомили в ОВА.
Україна передала Росії поранених полонених
Україна передала РФ важкопоранених полонених, стан яких дозволяв транспортування. Про це 24 березня повідомили в урядовому Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
"Україна здійснила гуманітарну акцію та передала росії усіх важкопоранених окупантів, стан яких дозволяв транспортування, захоплених в полон з початку широкомасштабного вторгнення. Дотримуючись міжнародних зобов’язань, на виконання статей 109-114 Женевських конвенцій та за участі Міжнародного комітету Червоного Хреста, Україна в односторонньому порядку здійснила передачу важкопоранених та важкохворих полонених окупантів російській стороні", — ідеться у повідомленні.
Зазначається, що це не обмін військовополоненими, а саме репатріація: повернення важкопоранених полонених без жодних умов, як це передбачає міжнародне гуманітарне право.
У штабі наголосили, що Росія "систематично нехтуючи міжнародними нормами", досі утримує в заручниках тисячі українських громадян, зокрема важкохворих і поранених, цивільних, дітей та жінок, літніх людей, а також тих, які потрапили в російський полон ще до початку широкомасштабного вторгнення. Усі ці категорії громадян згідно з міжнародним гуманітарним правом мали би бути повернуті Україні шляхом репатріації без жодних умов.
"Україна закликає світову спільноту посилювати тиск на державу-агресорку, аби змусити росію дотримуватися міжнародного гуманітарного права та звільнити з полону всіх незаконно утримуваних громадян України", — додали в штабі.
У Рівному створили мурал на честь Олександра Мацієвського
На території управління патрульної поліції Рівного з'явився мурал із зображенням Героя України Олександра Мацієвського.
"Вольовий вчинок українського військового Олександра Мацієвського, який за мить до смерті промовив "Слава Україні!" сколихнув увесь світ. Він став символом спротиву українського народу окупантам. Рівненські патрульні вирішили увіковічити пам'ять про воїна", — йдеться у повідомленні.
Автором муралу став місцевий художник Костянтин Качановський, який не раз брав участь у різних мистецьких проєктах.
Рік тому ЗСУ зруйнували міф про невразливість російського флоту — Залужний
Рік тому, 24 березня 2022 року, Збройні сили України завдали ракетного удару по базі росіян у морському порту тимчасово захопленого Бердянська та зруйнували міф про невразливість ворожого флоту.
"Великі десантні кораблі "Орськ", "Цезарь Кунніков", "Новочеркаськ" отримали пошкодження, "Саратов" було знищено", — зазначив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Як підкреслив Залужний, "міф про невразливість російського флоту зруйновано влучними ударами ЗСУ".
"Це ще раз довело неспростовний факт: на українській землі ворог не знатиме спокою: ні на суші, ні на воді", — наголосив головнокомандувач ЗСУ.
Путін проводить засідання Радбезу РФ — росЗМІ
Президент Росії Володимир Путін 24 березня проводить "термінове" засідання Ради безпеки Росії. Про це повідомило підконтрольне Кремлю агентство ТАСС.
МЗС Естонії викликало співробітника посольства РФ
Російського дипломата в Естонії оголосили персоною нон грата, повідомляє естонське Міністерство закордонних справ. Він має залишити Естонію до 29 березня. Сьогодні представника РФ викликали в МЗС і вручили дипломатичну ноту.
"Діяльність особи, про яку йде мова, порушує Віденську конвенцію про дипломатичні відносини, і вона повинна покинути Естонію до 29 березня. Дипломат, про якого йде мова, брав участь у прямому та активному підриві безпеки та конституційного ладу Естонії, поширюючи пропаганду, яка виправдовує військові дії Росії та викликаючи розкол в естонському суспільстві", — ідеться у повідомленні.
Прізвище російського дипломата, який висилається, не називається.
Раніше в МЗС Естонії вирішили, що у посольстві РФ в Таллінні з 1 лютого 2023 року можуть працювати лише вісім дипломатів та 15 членів адміністративного, технічного та обслуговуючого персоналу. До цього в російському посольстві працювали 21 дипломат та 23 співробітники без дипломатичного статусу. У МЗС Естонії зазначили, що таким чином забезпечується паритет із кількістю працівників естонського посольства у Росії.
Наразі Естонія не має свого посла в Москві, а РФ не має посла в Таллінні.
Німеччина передала ЗСУ кулемети та запчастини для бронетехніки
У новому пакеті переданих Німеччиною Україні озброєнь кулемети та запасні частини для броньованої техніки, дрони. Про це йдеться на сайті Федерального уряду ФРН.
Так, доставлено 100 кулеметів MG3, які встановлюються на танках Leopard, БМП Marder і інженерних броньованих машинах Dachs. Самих таких інженерних машин передано 3 одиниці (раніше подібні не передавалися).
Прибули в Україну запасні частини для Leopard і Marder. Про передачу їх самих поки не повідомляється. Раніше називався кінець березня. Також передано 30 систем виявлення дронів (загалом Україна тепер має таких 90). Дрони і Dachs поставлені промисловістю, інше – із запасів Бундесверу. MG3 — стандартний кулемет Бундесверу.
На Бахмутському напрямку "вагнерівців" підсилюють повітряно-десантними військами РФ — Череватий
"Вагнерівці" на Бахмутському напрямку через втрати підсилюються повітряно-десантними військами регулярної армії РФ, повідомив в ефірі телемарафону речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
Він також розповів, що лише за останню добу було 32 боєзіткнення — це по всьому відтинку Бахмутського фронту, і в районі самого Бахмута.
"276 обстрілів ворог наніс різними типами артилерії, 69 безпосередньо по самому місту. Тут характерні великі втрати ворога – 332 окупанта було знищено, 188 зазнали поранень. І ми бачимо тут іншу тенденцію: не те що вони відходять, а в силу великих втрат, їм доводиться підсилюватися коштом підрозділів регулярного війська РФ, в першу чергу повітряно-десантних військ", — сказав Череватий.
Також росіяни завдали 4 авіаудари за добу на цьому напрямку. За словами Череватого, зазвичай окупанти РФ застосовують штурмову авіацію типу Су-25 або ударні вертольоти Ка-52, Мі-24.
Україна повернула тіла ще 83 загиблих військових
Україна 24 березня повернула тіла ще 83 загиблих військових, повідомили в Мінреінтеграції.
Наслідки обстрілу авіабомбами РФ громади на Сумщині
У Білопіллі Сумської області внаслідок російського обстрілу авіабомбами щонайменше двоє людей загинуло, 9 травмованих, повідомляє Суспільне Суми. Є значні руйнування.
Уточнення: унаслідок обстрілу Костянтинівки — троє загиблих
Про це повідомляє Суспільне Донбас. Уночі російські військові завдали удару по центру для переселенців у Костянтинівці, там також знаходиться "пункт незламності". Троє людей загинули, двох дістали з-під завалів. Раніше повідомлялось про 5 загиблих, ця інформація не відповідає дійсності.
Португалія надасть 75 тисяч євро на збір доказів воєнних злочинів в Україні
Португалія фінансово сприятиме збору доказів воєнних злочинів в Україні та може направити експертів з Судової поліції та Національного інституту судової медицини.
Про це повідомляє Euractiv з посиланням на Міністерство юстиції країни.
"Що стосується підтримки розслідувань Міжнародним кримінальним судом (МКС) військових злочинів, скоєних в Україні, зокрема злочину агресії, Португалія вже надала додаткову підтримку шляхом відрядження національного експерта із Судової поліції та авансової сплати національного внеску до МКС на запит прокуратури", — повідомили у Міністерстві юстиції Португалії.
У міністерстві заявили, що міністр Катаріна Сарменто е Кастро оголосила про добровільний внесок у розмірі 75 000 євро на підтримку міжнародного збору судово-медичних доказів на території України. Крім того, розглядаються інші форми співпраці.
Уряд розглядає можливість "надіслати експертів із Судової поліції та Національного інституту юридичної медицини та судової експертизи, щоб приєднатися до груп судових експертів на місцях на ротаційній основі".
В Україні відкриється представництво Міжнародного кримінального суду.
Споживання електронергії знизилося, обмеження є в одній області — "Укренерго"
Споживання електроенергії зараз значно нижче, ніж у п'ятницю минулого тижня. Це пов'язано зі значним потеплінням. Водночас у Житомирській області через значні пошкодження мереж внаслідок неодноразових атак росіян застосовуються обмеження споживання. Про це станом на 10.30 повідомили в "Укренерго".
В інших регіонах обмежень у мережах "Укренерго", які б призводили до необхідності обмеження споживачів, немає.
Складною залишається ситуація у регіонах вздовж лінії фронту, де ворог постійними артобстрілами пошкоджує мережі. Через небезпеку обстрілів ремонтних бригад відновлення електропостачання у цих регіонах ускладнене.
Суд арештував активи дружини Медведчука на понад 440 млн грн — СБУ
Суд за матеріалами Служби безпеки України арештував активи Оксани Марченко, дружини підозрюваного у держзраді екснародного депутата Віктора Медведчука, яка також підозрюється у фінансуванні російських угруповань. Про це повідомляє пресцентр СБУ.
"За матеріалами Служби безпеки суд арештував чергові активи Оксани Марченко, яка підозрюється у фінансуванні російських окупаційних угруповань. Їх загальна вартість становить більше ніж 440 млн грн. Рішення суду стосується 6,8% акцій ПАТ “Електрометалургійний завод “Дніпроспецсталь” ім. А.М. Кузьміна” в Запоріжжі, якими Марченко володіє через три офшорні компанії", — йдеться в повідомленні.
Як зазначається, "це стратегічно важливе підприємство спеціалізується на промисловому виробництві майже 1 тис. видів сталі та металовиробів. Арешт активів убезпечить їх від перереєстрації на підставних осіб і в подальшому дозволить передати на користь нашої держави".
Більше читайте тут.
Росіяни вночі завдали удару по "пункту незламності" у Костянтинівці, є загиблі
Пʼятеро людей загинуло унаслідок обстрілу "пункту незламності" в Костянтинівці Донецької області.
"24 березня вночі під ракетним обстрілом опинилося місто Костянтинівка. Одна з ракет влучила в одноповерхову будівлю, в якій функціонував Пункт незламності. На місце події прибули рятувальники 16-го державного пожежно-рятувального підрозділу та приступили до проведення аварійно-рятувальних робіт", — повідомили в ДСНС.
Вночі окупанти атакували з півночі "Шахедами" та керованими бомбами — Повітряні Сили
У ніч на 24 березня російські військові атакували Україну ударними безпілотниками "Shahed-136/131" та керованими авіаційними бомбами. Про це зранку повідомили у Повітряних Силах. Пуски "Шахедів" здійснювались з північно-східного напрямку. "Тактична авіація ворога була піднята із двох російських аеродромів Морозовськ та Ахтубінськ. Десять винищувачів Су-35 здійснили пуски 11 керованих авіабомб та однієї ракети Х-31П по Сумській області", — йдеться у повідомленні. "Шахеди" атакували Кривий Ріг та Сумщину.
Війна в Україні серйозно порушила систему підготовки російських військових — британська розвідка
Так звана "спеціальна військова операція" Росії серйозно порушила систему підготовки російських військових. Про це інформує Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
Станом на середину березня 2023 року Росія, ймовірно, передислокувала щонайменше 1000 військовослужбовців, які проходили підготовку на полігоні Обуз-Лесновський на південному заході Білорусі.
Хоча нової ротації військ не було помічено, Росія, найімовірніше, залишила наметовий табір на місці. Це свідчить про те, що вона розглядає можливість продовження навчальної програми, відзначили британські розвідники.
“Той факт, що Росія вдалася до підготовки свого особового складу на базі набагато менш досвідченої білоруської армії, підкреслює, що "спеціальна військова операція" Росії серйозно порушила систему підготовки російських військових — інструктори здебільшого були задіяні в Україні”, — йдеться у повідомленні британської розвідки.
Росія, ймовірно, також розглядає подальшу непряму підтримку “операції” з боку Білорусі як важливий політичний меседж.
Близько 10 літаків СУ-35 атакували Сумську область керованими авіаційними бомбами — Ігнат
Близько 10 російських винищувачів СУ-35 атакували об'єкти в Сумській області керованими авіаційними бомбами вночі 24 вересня. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат.
Також була застосована протирадіолокаційна ракета "Х-31" і Шахеди, які атакували північ країни, сказав речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат.
Президентка Єврокомісії повідомила про ініціативу з повернення викрадених РФ українських дітей
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила про спільну з польським прем'єром ініціативу з повернення викрадених Росією українських дітей.
"Ми знаємо, що 16 200 дітей були викрадені Росією. Це воєнний злочин. Жахливе нагадування про найчорніші часи нашої історії. Разом із польським прем’єр-міністром Моравецьким ми запустимо ініціативу, спрямовану на їхнє повернення", — заявила фон дер Ляєн.
За минулу добу військові РФ обстріляли 18 населених пунктів на Запоріжжі
Протягом минулої доби, 23 березня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру у районі 18 населених пунктів Запорізької області.
Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів: Чарівне, Ольгівське, Малинівка, Гуляйполе, Малі Щербаки, Червоне, Кам'янське, Оріхів, Преображенка, Гуляйпільське, Новоданилівка, Мала Токмачка, Новоандріївка, Білогір'я, Полтавка, Темирівка, Червона Криница, Степове.
Надійшло 16 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
На Сумщині вночі Білопільська громада опинилася під масованим обстрілом зі сторони Росії
Загинула одна людина, ще одна в тяжкому стані в лікарні, в сотні будинків вибиті вікна. В ніч на 24 березня Білопільська громада на Сумщині опинилася під масованим обстрілом зі сторони Росії.
В коментарі Суспільному міський голова Білопілля Юрій Зарко розповів, що близько 12 години ночі в громаді почався масований обстріл. "Були помічені Шахеди, ракети, були системи залпового вогню, був артобстріл. Вони одночасно вдарили з декількох точок. Центр міста постраждав, школа №4".
Як повідомив Юрій Зарко, сторож школи №4 загинув. Поранення отримала одна людина, яка знаходилася в житловому будинку — їй відірвало ногу.
В місті багато пошкоджених житлових будинків — пошкоджені дахи та сотні вікон.
Наразі в громаді почали ліквідацію наслідків обстрілів.
Росіяни вночі завдали удару по "пункту незламності" у Костянтинівці, загинули троє жінок
Вночі росіяни завдали ракетного удару по "пункту незламності" у Костянтинівці. Загинули троє жінок, які переселились туди з фронтових міст. Про це повідомляє прокуратура Донецької області.
"24 березня о 01:00 армія РФ обстріляла з зенітно-ракетного комплексу С-300 Костянтинівку. Одна з ракет влучила у будівлю пункту незламності, а інша – поблизу нього", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що під завалами загинули троє жінок від 57 до 62-років — переселенки з Бахмута, Часів Яру та села Опитне. Ще двоє людей отримали поранення.
Ювенальні прокурори: 465 дітей загинули в Україні внаслідок збройної агресії РФ
Станом на ранок 24 березня більше ніж 1407 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 465 дітей загинуло та щонайменше 942 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора. Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
Російське військо втратило 1020 військових за добу — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 24 березня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 169 170 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 1020 військових.
Військові РФ обстріляли акваторію Миколаївщини
Російські війська вдень 23 березня двічі завдали ударів по акваторії Дніпро-Бузького лиману Очаківської громади.
Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної військової адміністрації.
Військові РФ били з мінометів по акваторії о 14:43 та 15:19. Загиблих та порених внаслідок обстрілу немає.
За інформацією районних військових адміністрацій вдень 23 березня та в ніч проти 24 березня у місті Миколаїв, Баштанському, Вознесенському та Первомайському районах обстрілів з боку російських військ не зафіксовано.
На Донеччині від обстрілів загинули троє людей, ще п'ять поранені
Протягом 23 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули троє людей, двоє у Костянтинівці та один у місті Часів Яр. Ще п'ять дістали поранення.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За його даними, поранені жителі в Костянтинівці, Авдіївці та Торецьку.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1429 людей, поранення отримали 3258 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Пригожин пом'якшив свою риторику щодо Міноборони РФ і поставив під сумнів, чи справді в Україні є "нацисти" — ISW
Фінансист ПВК “Вагнер” Євген Пригожин пом'якшив свою риторику щодо Міністерства оборони Росії, ймовірно, через побоювання повністю втратити свої сили найманців у Бахмуті. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Пригожин також заперечив заяви Кремля про те, що Росія воює з НАТО в Україні. Він поставив під сумнів, чи справді в Україні є "нацисти", як про це постійно заявляє Кремль.
За даними аналітиків, Пригожин підкреслив своє занепокоєння щодо можливого українського контрнаступу на сході України під час 23-хвилинного інтерв'ю 23 березня. Пригожин заявив, що Україна має 200 000 резервістів, які концентруються для наступу вздовж усього східного фронту. Пригожин також стверджував, що українці наразі мають 80 000 військових у Бахмуті, Слов'янську та Костянтинівці для контратаки на Бахмут. Це твердження, яке колишній російський офіцер Ігор Гіркін назвав сумнівним, наголошують в ISW.
“Перебільшені заяви Пригожина про неминучу загрозу російським військам, швидше за все, є спробою отримати більше постачання та підкріплення від Міністерства оборони Росії, щоб врятувати свої війська в Бахмуті”, — йдеться в аналітичному звіті.
Пригожин зробив кілька позитивних заяв про російське Міністерство оборони, навіть визнав, що російські війська воюють разом з чеченськими підрозділами в Білогорівці Луганської області. Пригожин також несподівано підтримав як зусилля з набору добровольців під контролем російського Міноборони, так і набір до ПВК "Вагнер", замість того, щоб лише пропагувати службу у формуваннях "вагнерівців", як він це зазвичай робив.
Пригожин також заперечив заяви Кремля про те, що Росія воює з НАТО в Україні. Він поставив під сумнів, чи справді в Україні є "нацисти", як про це постійно заявляє Кремль. Пригожин заявив, що Росія воює "виключно з українцями", які оснащені обладнанням, наданим НАТО, і деякими "русофобськими" найманцями, які добровільно підтримують Україну, але не з самим НАТО.
На вулицях Харкова встановили пів сотні колонок з технічною водою на випадок блекаутів
У Харкові облаштували 55 вуличних колонок, де містяни зможуть набрати воду під час блекаутів, коли насосні станції не працюватимуть.
Частина цих колонок механічні, інші — працюватимуть від генератора, розповів Суспільному заступник директора комплексу "Харківводопостачання" Олексій Кучеревський.
"Жителі міста на випадок відключення електроенергії та відсутності централізованого водопостачання можуть підійти у ці пункти й набрати воду технічної якості для побутових потреб. Вода не питна", — сказав Кучеревський.
Російська армія за добу 74 рази обстріляла Херсонщину: загинула людина
23 березня військові РФ з важкої артилерії та "Градів" 74 рази обстріляли звільнену територію Херсонської області. Використали для цього 423 снаряди. Одна людина загинула.
Про це повідомив в Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
Херсон армія РФ обстріляла чотири рази, 12 снарядів влучили у житлові квартали, приватні й багатоквартирні будинки, медичний заклад.
Українська авіація за минулу добу завдала 12 ударів по окупантах — Генштаб ЗСУ
Українська авіація за минулу добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 24 березня.
Також українські захисники збили дві керовані авіаційні ракети Х-59 та 4 БпЛА різних типів.
Підрозділи ракетних військ і артилерії, в той же час, уразили пункт управління, район зосередження живої сили, озброєння і військової техніки окупантів, зенітно-ракетний комплекс та 2 склади пально-мастильних матеріалів.
У Кривому Розі один "Shahed" ППО збила, є п'ять влучань — ОВА
У Кривому Розі, за уточненими даними, один "Shahed" ППО збила. Є п'ять влучань.
Поранених та загиблих немає, повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
Окупанти збільшили ліжко-місця у шпиталях на Луганщині, поранених офіцерів везуть в РФ — Генштаб ЗСУ
За даними Генштабу ЗСУ, через значні втрати, що окупанти зазнають щодня, росіяни вирішили збільшити кількості ліжко-місць у наявних шпиталях, що функціонують на тимчасово захопленій території Луганської області. Зокрема, у населеному пункті Троїцьке, кількість ліжко-місць військового госпіталя збільшено удвічі: з 200 до 400. В той же час всіх поранених із офіцерського складу евакуювали на територію Російської Федерації гелікоптерами в період з 17 по 18 березня.
“Відзначається збільшення смертності серед поранених загарбників в період з 17 по 21 березня, у зв’язку зі збільшенням кількості отримання важких поранень та неякісним медичним забезпеченням, зокрема через недостатньо професійний медичний персонал”, — відзначили у Генштабі ЗСУ.
На Бахмутському напрямку військо РФ не припиняло штурму Бахмута — Генштаб ЗСУ
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 24 березня.
Російська Федерація продовжує зберігати військову присутність на території Республіки Білорусь. Формувань наступальних угруповань не відзначено. Водночас окупанти продовжували інженерне обладнання місцевості у прикордонних районах Брянської та Курської областей. Військо РФ обстріляло із мінометів та ствольної артилерії понад 20 районів населених пунктів. Серед них Тимоновичі Чернігівської області; Заруцьке та Попівка Сумської області, а також Морозова Долина, Стрілеча, Глибоке, Красне, Тернова, Стариця, Землянки, Крейдянка, Вільхуватка, Шев’яківка, Амбарне і Бологівка на Харківщині.
На Куп’янському та Лиманському напрямках протягом попередньої доби військо РФ обстріляло з артилерії райони Гряниківки, Куп’янська, Крохмального, Табаївки та Тернів Харківської області; Новоселівського, Стельмахівки, Макіївки, Невського, Піщаного і Білогорівки на Луганщині, а також Григорівки, Верхньокам’янського та Спірного Донецької області.
На Бахмутському напрямку військо РФ не припиняло штурму Бахмута. Саме в районі цього міста відбулось найбільше бойових зіткнень на цьому напрямку протягом минулої доби. Також було відбито атаки окупантів у районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Богданівка та Предтечине Донецької області. Росіяни обстрілювали Васюківку, Міньківку, Оріхово-Василівку, Григорівку, Богданівку, Бахмут, Іванівське, Предтечине, Залізне, Північне та Нью-Йорк на Донеччині. Загалом, від обстрілів окупантів постраждало понад 15 населених пунктів.
На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках окупанти безуспішно наступали в напрямку населених пунктів Новокалинове, Новобахмутівка, Степове, Авдіївка, Сєверне, Первомайське, Мар’їнка та Новомихайлівка Донецької області. Численних обстрілів з боку росіян зазнали, зокрема, Новокалинове, Новобахмутівка, Степове, Кам’янка, Авдіївка, Нетайлове, Ласточкине, Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Вугледар, Велика Новосілка, Орлівка, Новомихайлівка та Пречистівка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти продовжують оборонятися. Одночасно з цим здійснювали інтенсивні обстріли, зокрема, Ольгівського, Малинівки, Червоного, Гуляйполя, Залізничного, Чарівного, Білогір’я, Малої Токмачки, Новоданилівки, Оріхова, Новоандріївки, Степового та Кам’янського Запорізької області; Червоного Маяка, Берислава, Львового, Новотягинки, Антонівки та міста Херсон.
Генштаб ЗСУ: Сили оборони відбили понад 79 атак РФ на сході, імовірність ракетних ударів — висока
Ймовірність завдання ракетних ударів залишається досить високою по всій території України. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 24 березня. Протягом минулої доби російські окупанти завдали 37 авіаційних та 4 ракетних удари, один з яких — по Краматорську. Також військо РФ здійснило 82 обстріли з реактивних систем залпового вогню.
Окупанти зосереджують основні зусилля на наступі на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Сили оборони відбили на них понад 79 атак російських військових.
Вночі Кривий Ріг був атакований "Шахедами", є влучання — Вілкул
Вночі Кривий Ріг був атакований "Шахедами", є влучання. Про це повідомив керівник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.
Вночі у Сумському районі та Сумах було чути звуки вибухів
Близько опівночі, у ніч на 24 березня, у Сумському районі та Сумах було чути звуки вибухів. Про це повідомляли місцеві мешканці та кореспонденти Суспільного.
Повітряну тривогу в області оголосили о 22:16.
Про загрозу артобстрілів повідомили у Білопільській громаді. Близько 1:00 міський голова Білопілля Юрій Зарко закликав мешканців громади залишатись в укриттях до ранку.
World Athletics відновила у правах федерацію легкої атлетики РФ
Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій не скасовуватиме санкції проти російських та білоруських спортсменів, пов'язані з повномасштабним вторгненням РФ в Україну. Про це повідомляється на офіційному сайті World Athletics.
23 березня, відбулася рада World Athletics, під час якої була ухвалена низка рішень. Зокрема, було ухвалено рішення щодо відновлення російської легкоатлетичної федерації у правах. Упродовж останніх семи років вона була відстороненою через постійні порушення допінг-правил легкоатлетами. Однак після дотримання всіх вимог плану відновлення, який було затверджено ще у березні 2021 року, у World Athletics вирішили поновити статус російської федерації.
Водночас, самі легкоатлети, а також офіційні особи та персонал з Росії та Білорусі залишаються відстороненими від змагань. Причина - повномасштабне вторгнення РФ в Україну, яке триває вже понад року.
Читайте також: "Не змінили своєї позиції". European Athletics не скасовуватиме санкції проти РФ та Білорусі
В Україні 88% зрошуваних територій знаходиться під окупацією — Міндовкілля
Як заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини" міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, російська збройна агресія перекреслює світову боротьбу з кліматичною та водною кризами.
"Глобальний сталий розвиток світу опинився під загрозою. У нас сьогодні 88% зрошуваних територій знаходиться під окупацією. Ми маємо великі обсяги руйнації нашої гідротехнічної інфраструктури, і для її відновлення потрібні будуть не тільки кошти, а й велика кількість часу", — наголосив міністр.
Він додав, що матеріальна шкода водним ресурсам України від агресії Росії становить вже понад 2,5 млрд доларів США.
"Це лише збитки, нараховані за забруднення і засмічення водних ресурсів. А також за те, що вони фактично крадуть у нас воду. Десь 8,8 млрд доларів потрібно на відновлення зрошувальних систем. Воно триватиме щонайменше 10 років. За останній рік зруйновано 721 об’єкт нашої водогосподарської інфраструктури. Велика кількість гідроспоруд, які мають стратегічне значення: Каховського водосховища, Оскільського, Печенізького, Карачунівського, окупований Північно-Кримський канал. Величезна кількість збитків", — розповів Руслан Стрілець.
У Житомирі діти на благодійному ярмарку збирали гроші на тепловізор для ЗСУ
На благодійному ярмарку у Житомирській спеціалізованій школі №2 продавали смаколики та сувеніри, збираючи гроші на тепловізор для ЗСУ. Лоти на продаж учні школи виготовляли разом з батьками, вихователями та вчителями закладу.
Заступниця директора з виховної роботи спецшколи №2 Галина Кострікіна розповіла журналістам Суспільного, що гроші діти збирають на тепловізор для одного із підрозділів 93-ї окремої механізованої бригади, військові якої зараз воюють у Бахмуті. На тепловізор треба 79 тисяч гривень, 30 з них уже зібрали.
"Лоти, які не продадуться, якщо це не будуть продукти та їжа, будуть виставлені на продаж у мережі Facebook", – говорить Галина Кострікіна.
Загалом на ярмарку зібрали дев'ять з половиною тисяч гривень. Необхідні 79 тисяч гривень учасники ярмарку планують зібрати до кінця березня.
Єрмак закликав українців не ігнорувати повітряні тривоги
Про це голова Офісу президента написав у своєму Telegram-каналі.
Чернігівська, Сумська, Луганська області — оголошено повітряну тривогу!