"Умови для проживання нелюдські", — омбудсмен Лубінець про житло для ВПО у Мукачеві

"Умови для проживання нелюдські", — омбудсмен Лубінець про житло для ВПО у Мукачеві

"Умови для проживання нелюдські", — омбудсмен Лубінець про житло для ВПО у Мукачеві
Фото: Уповноважений ВР з прав людини / Колаж: Суспільне Ужгород

Відсутнє опалення, на стінах — цвіль: на Закарпатті виявили порушення у місці проживання переселенців в Мукачеві. Про це повідомили на сайті омбудсмена України. Порушення виявили у жовтні 2022-го року, а також повторно у березні 2023-го. Про це в ефірі "Суспільне Спротив" повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

"Стало тільки гірше"

"Закарпатську область ми уже відвідували у жовтні 2022-го року. Ще тоді ми побачили негідні умови проживання ВПО. В одних приміщеннях люди проживають, готують їжу, накопичують дрова для опалення, в кутку знаходиться туалет. Ми це все зафіксували. Коли 15-го березня 2023-го року мої працівники знову відвідали Закарпатську область і мукачівський заклад, де проживають ВПО, ми встановили, що жодних поліпшень немає. Стало тільки гірше", — розповів Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

"Керівництво займається відбілюванням своєї позиції"

Дмитро Лубінець каже, що за період опалювального сезону в місцях, де проживають внутрішньо переміщені особи, за словами людей, які там проживають, до них так ніхто і не приїжджав. "Стало ще гірше. За період зими з'явилася пліснява, умови такі ж самі нелюдські. Таке відношення до ВПО ми спостерігали у всій Закарпатській області.  Я знову написав листи на Кабмін та ОВА. Вирішив, що покажу уже публічно, яке у нас відношення в Закарпатській області до ВПО. Мені здавалося, що керівництво ОВА повинно їхати до людей і перевіряти, як вони живуть та знаходити можливості їм допомогти. Замість цього я побачив, що заступник ОВА почав публічно коментувати, що він не розуміє, на підставі яких повноважень Лубінець публічно коментує проживання ВПО".

Омбудсмен додав, що це перший випадок, коли вони фіксують, що замість того, аби реагувати на виклики, керівництво області займається публічним відбілюванням своєї позиції.

Що кажуть в Закарпатській ОВА

Суспільне звернулось за коментарем до представників ОВА. Наразі очікуємо на відповідь.

17 березня заступник голови Закарпатської ОВА Петро Добромільський ситуацію щодо виявлення порушення умов проживання вимушених переселенців прокоментував Суспільному так: у цьому приміщенні проживають дві сім'ї з Миколаєва. Посадовець 17-го березня поспілкувався з сім'ями. Розповів: "Фотографії, які випустили публічно у простір, були зроблені на другому і третьому поверсі, де проживають закарпатці. В яких умовах і чому вони там проживають, це уже зовсім інше питання". Петро Добромільський додав, що внутрішньо переміщеним особам запропонували декілька шелтерів, але вони переселятися не захотіли.

"Люди ніколи не зверталися до органів влади. Там живуть дві сім'ї з Миколаєва, яким надали прихисток спортсмени. Тимчасово проходять ремонтні роботи і сім'ї переселилися у більш пристосоване приміщення. Людей забезпечують харчуванням, продуктами і постійно надають допомогу. Діти ходять до школи, жінки працюють, чоловіки залишилися в Миколаєві. Всі фотографій, які випустили публічно у простір, це були фотографії зроблені на другому і третьому поверсі де проживають закарпатці. В яких умовах і чому вони там проживають, це уже зовсім інше питання. Люди в свої домівки не запускали. Сказали, що дали їм обманним шляхом зробити фото. Хтось із представників громадської організації мав надати їх допомогу у приватному плані. Внутрішньо переміщенні особи переселятися не хотіли. Ми запропонували їм декілька шелтерів, але вони сказали, що переселятися вони не будуть", — розповів заступник голови обласної державної адміністрації Петро Добромільський.

Що відомо:

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провели перевірку місць проживання ВПО та відвідали приміщення товариства сліпих України, на базі якого Мукачівська міська молодіжна громадська організація "САМЕРС".

Читайте також:

  • Країни НАТО можуть передати Україні винищувачі, потенціал росіян під Бахмутом знижується. 393 день війни
  • На Закарпатті судитимуть адвокатку та водія за підозрою у незаконному переправленні військовозобов'язаних
  • ФК "Минай" U11 здобув бронзу на міжнародному турнірі Ateitis Cup 2023
  • На Закарпатті у Лікарні святого Мартина тримісячному малюку зробили операцію на сечоводі

Читайте нас: у Telegram, Viber та Instagram

На початок