"Найкращий прокат, який міг видати зараз". 18-річний фігурист Марсак дебютував на ЧС і зупинився у кроці від фіналу

"Найкращий прокат, який міг видати зараз". 18-річний фігурист Марсак дебютував на ЧС і зупинився у кроці від фіналу

"Найкращий прокат, який міг видати зараз". 18-річний фігурист Марсак дебютував на ЧС і зупинився у кроці від фіналу
AP Photos

Ексклюзивний коментар Кирила Марсака для Суспільне Спорт.

18-річний Кирило Марсак проводить другий поспіль турнір у складі збірної України з фігурного катання. Наприкінці січня Марсак дебютував на рівні дорослого чемпіонату Європи, виступивши замість Івана Шмуратка, і через два місяці взяв участь і на світовій першості, що проходить в японській Сайтамі.

На відміну від Євро, пройти до фіналу за підсумками короткої програми 18-річному фігуристу не вдалося. Марсак виступив в одній з перших груп фігуристів, виконав програму без падінь та грубих помилок і до останнього претендував на потрапляння до фіналу. Проте у підсумку зупинився у кроці від нього - посів 25-е місце (68.60 бала), ставши першим "непрохідним" фігуристом.

Невихід до фіналу чемпіонату світу з фігурного катання у чоловічому турнірі став для України першим за чотири роки. Востаннє кваліфікацію не долав Іван Шмуратко на ЧС-2019 (29-е місце), після чого на наступних двох світових першостях - у 2021 та 2022 роках - українському фігуристу вдавалося потрапити до топ-24 найкращих.

Після завершення виступу Кирило Марсак дав ексклюзивний коментар для Суспільне Спорт, у якому оцінив свій результат у короткій програмі та емоції від дебютного чемпіонату світу.

Марсак залишився задоволений своїм виступом, однак не оцінками суддів. На думку фігуриста, якби він стартував у більш пізніх групах, то міг розраховувати навіть на кращу оцінку - від фіналу українця відділили лише 1.5 бала.

 • Про виступ у короткій програмі

"Оціню це як найкращий прокат, який я міг видати зараз. Це було дуже гарно для мене. Я задоволений своєю короткою програмою. Але судді "притримували" трохи оцінки. На дуже гарному акселі я отримав GOE (оцінка за виконання) тільки 0.23. Це дуже мало за такий аксель. Деякі судді поставили "-1": цього я зовсім не зрозумів. На обертаннях якісь мінуси... Очікував, що [пройду з таким прокатом]. Мені не вистачило півтора бала, які можна було отримати на тих же GOE або чомусь іншому. Компоненти теж не дуже високі.

Чи були б вищі бали, якби виступав у пізнішій групі? Так, звісно. Це дуже залежить від групи. Вони завжди за рейтингом [формуються]. Якщо в тебе більший рейтинг, то можуть бути більші бали за компоненти й GOE. Це такі "правила" в нас: не прописані, але всі розуміють, як і що працює".

 • Про враження від дебютного чемпіонату світу

"Тут неймовірна атмосфера. Ці трибуни, фанати неймовірні. Їх так багато! Я зовсім не боюся трибун. Люблю, коли вони аплодують, кричать. Це мене підпитує".

 • Про емоції після невиходу до фіналу

"Я і втомлений, і трохи засумував, тому що мені не вистачило однієї сходинки до довільної програми. Я дуже хотів її катати для цієї публіки, тому що в суботу буде повна арена. Але не вийшло".

 • Про налаштування на дорослий і юніорський ЧС після важкого Євро

"Я думав, у першу чергу, про те, що мій тренер [Дмитро Шкідченко], який пішов з життя, пишався би мною. І, звісно, я сам собі хотів довести, що я можу катати чисто. І я це зробив для себе".

Читайте також: "Ніколи не був під таким тиском". 18-річний український фігурист виступив на Євро після звістки про смерть свого тренера
 • Про присутність на ЧС російських тренерів, зокрема Етері Тутберідзе

"Неприємно знаходитися з ними на одній ковзанці, але ми нічого зробити з цим не можемо, на жаль. Так і роблю [ігнорую їх]. Вони мене не цікавлять, і я їх не цікавлю".

 • Про допомогу фінської "Академії фігурного катання Пеурунка" в ЛаукааМарсак там тренується з літа 2022 року

"Завдяки цьому клубу я там, де є. Якщо б не Аліна та Валттер [Віртанени], не знаю, чи вдалося б мені так сильно покращити своє катання. Вони мені дуже допомагають. Я досі катаюся майже безкоштовно. Аліна – хороша тренерка, з якою ми добре спрацювалися. Вона допомогла мені зробити моє ім'я. Презентація, skating skills (навички катання) набагато кращі стали. З'явилася стабільність, якої раніше не було.

Чи планую продовжувати там тренуватися? Так. Хоч як би це було прикро, мені ні з ким тренуватися в Україні. Тому я буду повертатися у Фінляндію. Зараз там мій тренерський штаб".

 • Про повернення в Україну

"Це ще не кінець. Треба повернутися в Україну, відкатати там [на чемпіонаті України, що відбудеться у квітні], а потім можна вже відпочивати. Чи вперше за рік приїду? Так. Я дуже щасливий, що зможу побачити моїх батьків. Звісно, хочу додому, і я поїду, але не впевнений, чи достатньо безпечно там.

Ще й мої родичі в Херсоні: бабуся, дідусь, тітка. Там майже кожен день обстріли. Мені дуже важко про це думати. Вони були в окупації: провели [в Херсоні] весь час і до сих пір там".

Хто такий Кирило Марсак

 • 18-річний український фігурист, що представляє на змаганнях Херсон.
 • Марсак проводить дебютний сезон на дорослому рівні на міжнародних турнірах. Першим стартом для нього на цьому рівні став турнір серії "челенджер" у Фінляндії у жовтні 2022 року, де він посів підсумкове 18-е місце.
 • На рахунку Марсака у сезоні 2022/23 три медалі на міжнародних дорослих турнірах: "бронзи" на Tallinn Trophy, Volvo Open Cup, а також Bavaria Open.
 • На дорослому чемпіонаті Європи Марсаку вдалося пройти кваліфікацію та виступити у довільній програмі. Його підсумковим результатом стало 21-е місце.
 • Перед дорослим чемпіонатом світу Марсак також виступив на юніорській світовій першості - 15-е місце.

Вибір редакції

На початок