"Барселону" звинуватили в тривалих виплатах суддівському посадовцю. Справу розслідує УЄФА, клуб можуть залишити поза ЛЧ

"Барселону" звинуватили в тривалих виплатах суддівському посадовцю. Справу розслідує УЄФА, клуб можуть залишити поза ЛЧ

"Барселону" звинуватили в тривалих виплатах суддівському посадовцю. Справу розслідує УЄФА, клуб можуть залишити поза ЛЧ
AP Photos

Що відомо про "Справу Негрейри" та якими є позиції всіх залучених сторін.

УЄФА запустив власне розслідування корупційного скандалу навколо іспанської "Барселони". Про це йдеться на офіційному сайті організації.

Каталонський клуб підозрюється в підкупі суддівського функціонера впродовж тривалого періоду часу, а саме вступі у змову з колишнім віцепрезидентом іспанського комітету арбітрів Хосе Марією Енрікесом Негрейрою.

УЄФА розпочав розслідування після того, як у керівництві іспанської Ла Ліги заявили про неможливість винесення належного покарання зі свого боку через спливання терміну давності ймовірних правопорушень з боку "блаугранас".

"Барселона" також розпочала внутрішнє розслідування справи. У клубі для розгляду ймовірних правопорушень звернулися за послугами сторонньої юридичної компанії, повідомляє The Athletic.

У чому підозрюють "Барселону"

7.3 мільйона євро — саме таку суму, згідно із заявою прокурорів, "Барселона" перевела на рахунки двох компаній, пов'язаних з Негрейрою, в період 2001-2018 років.

"Барселоні" як юридичній особі вже висунули звинувачення в "тривалій бізнес-корупції". The Athletic додає, що в разі доведення провини особам-правопорушникам може загрожувати до чотирьох років за ґратами, а компаніям — усунення від занять професійною діяльністю та фінансові штрафи.

У поданих прокурорами документах йдеться про те, що "«Барселона» досягла усної конфіденційної згоди з Енрікесом Негрейрою, аби той у статусі віцепрезидента [суддівського корпусу] в обмін на фінансову винагороду здійснював дії на користь «Барселони» у тому, що стосується ухвалення суддівських рішень у матчах, які проводив клуб".

Що заявляють у "Барселоні"

У лютому інтерв'ю The Athletic надав колишній президент "Барселони" Жозеп Бартомеу, який покинув посаду в 2020 році.

Бартомеу стверджував, що виплачував кошти компанії DASNIL за надання "технічних звітів" про суддівство, які в "Барселоні" вважали роботою "високого професіоналізму". Водночас колишній функціонер заявляв, що мав справи лише із сином Енрікеса Негрейри Хав'єром і до певного часу не знав, що його батько був причетний до роботи компанії.

У 2018 році виплати коштів, зі слів Бартомеу, були припинені через "зменшення видатків". "У спортивному департаменті клубу мені повідомили, що ми припинимо з ними співпрацю й виконуватимемо цю роботу всередині [«Барселони»]".

Натомість чинний президент "Барселони" Жоан Лапорта, що замінив Бартомеу на посаді, заперечив будь-яку причетність до підкупу суддів з боку очолюваного ним клубу.

"Ми плануємо організувати пресконференцію й обговорити цю справу. Наразі ми хочемо ясно зазначити, що «Барселона» не купувала арбітрів та ніколи не мала таких намірів. Категоричне «ні»".

Що відомо зі слів Негрейри

Нейгейра, що обіймав посаду віцепрезидента суддівської організації у 1994-2018 роках, підтвердив, що отримував кошти від "Барселони".

Іспанське медіа Cadena SER оприлюднило інформацію зі звіту, що у податковій службі надали прокурорам у справі. У ньому функціонер визнає, що "«Барселона» платила Негрейрі за встановлення нейтралітету в суддівському комітеті".

Водночас Негрейра заперечує, що передавав гроші будь-кому з арбітрів. Податківці також не змогли встановити наявність безпосереднього зв'язку між виплатами каталонського клубу та конкретними суддівськими призначеннями або зміненими рішеннями.

У липні 2022 року нове керівництво "Барселони", за інформацією джерела, у відповідь на запит прокурорів заперечило існування контрактів з компаніями Негрейри й рекомендувало звернутися до Оскара Грау й Альберта Солера, вищих посадових осіб клубу часів президентства Бартомеу.

Можливі наслідки для "Барселони"

Окрім безпосередньо покарання для задіяних у ймовірній корупції осіб у разі доведення їхньої провини, важкі наслідки "Справи Негрейри" можуть спіткати і сам футбольний клуб.

Експерт у галузі спортивної юрисдикції Тоні Рока розповів Cadena SER, що в разі доведення роботи каталонців із суддями їм може загрожувати виключення з Ліги чемпіонів, яке передбачено регламентом головного клубного євротурніру.

"Стаття 4 регламенту Ліги чемпіонів установлює критерієм приймому, що клуб не був прямо або опосередковано залучений до жодної діяльності, яка б зумовлювала або маніпулювала результатами жодного з турнірів, на національному й міжнародному рівнях".

"Якщо УЄФА дійде висновку, що «Барселона» намагалася маніпулювати [результатами] внутрішніх змагань, її можуть залишити поза [Лігою чемпіонів]".

Вибір редакції

На початок