Електронні рецепти. Як отримати ліки на Миколаївщині

Електронні рецепти. Як отримати ліки на Миколаївщині

Електронні рецепти. Як отримати ліки на Миколаївщині
Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

З першого квітня 2023 року на Миколаївщині придбати рецептурні ліки можна буде лише за електронним рецептом. До цього часу всі аптеки мають доєднатися до електронної системи охорони здоров'я та почати відпускати рецептурні лікарські засоби, зокрема антибіотики, у цій системі. Виняток — аптеки, які розташовані на окупованій або оточеній військами РФ території, де ведуться активні бойові дії. Там тимчасово продовжать діяти паперові рецепти.

Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

Електронний рецепт — це цифровий аналог паперового рецепта, який створюється, зберігається і передається з використанням медичної інформаційної системи в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ).

На території Миколаївської області виписувати електронні рецепти почали з січня 2023 року. З першого квітня е-рецепт пошириться на всі медикаменти, що зареєстровані в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом, а це майже півтори тисячі препаратів. Йдеться про антибіотики, ліки проти серцевих хвороб, для стабілізації тиску, проти болю, кашлю, кроворозріджувальні, антидепресанти, гормональні, протизаплідні препарати, деякі антигельмінтні та певні вітаміни.

З початку 2023 року, за неповний перший квартал, у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №4 міста Миколаєва виписали пацієнтам понад чотири з половиною тисячі електронних рецептів на отримання ліків. Про це кореспондентам Суспільного повідомила медична директорка закладу Ольга Присяжнюк.

Електронні рецепти. Як отримати ліки на Миколаївщині
Реєстратура в Центрі первинної медико-санітарної допомоги №4. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Сімейна лікарка Аліна Барінова говорить, що проблем з опануванням процедури виписки електронних рецептів у неї не було. Система зручна і для неї, і для її пацієнтів.

"У різних містах у лікарнях стоять різні програми, у нас “evomis”, раніше це була "поліклініка без черг". Я заходжу на свою сторінку, у свій кабінет, авторизуюсь і обираю пацієнта, створюю йому прийом. Вибираю ліки, там є список, дозу, на скільки днів хочу призначити, скільки буде пацієнт на добу приймати, скільки разів на добу — і все, підписую. Пацієнту йде повідомлення на телефон", — говорить Аліна Барінова.

Електронний рецепт може виписати не лише лікар, з яким пацієнт уклав декларацію, а й лікар-спеціаліст усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар, який зареєстрований як ФОП.

Жителька Миколаєва Алла прийшла до амбулаторії зі скаргами на головний біль та погане самопочуття. Після її огляду лікарка виписала електронний рецепт. Алла говорить, що так зручніше: в аптеці показав номер в телефоні, за ним отримав необхідні ліки. Рецепт жінці виписали на 30 днів. За цей час вона має пролікуватися та за потреби отримати інший рецепт.

Електронні рецепти. Як отримати ліки на Миколаївщині
Жителька Миколаєва Алла на прийомі в лікаря. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Ольга Присяжнюк говорить, що процедура створення електронних рецептів добре відпрацьована — їх виписують для отримання препаратів, що потребують особливого контролю, наприклад, антибіотиків або таких, що містять наркотичні засоби. Також вже чотири роки діє урядова програма "Доступні ліки", за якою пацієнтам виписують електронні рецепти для отримання необхідних ліків.

"Це дає можливість лікарю контролювати, чи дійсно пацієнт приймає ці препарати. Бувають ситуації, що рецепти навіть не погашаються, не отоварюються в аптеках, тобто пацієнт їх не купує, а говорить лікарю, що він приймає таблетки. Надалі це дає можливість так само контролювати і виписку самих рецептів", — розповіла Ольга Присяжнюк.

Рецепт за програмою "Доступні ліки" виписується для отримання медикаментів безкоштовно або з частковою доплатою на термін від одного до трьох місяців. Є ще майже 300 лікарських засобів, каже Ольга Присяжнюк, для придбання яких рецепт не потрібен, наприклад, від застуди або підвищення температури.

Що відомо

Щеплення від кору. У Миколаєві сімейні лікарі вакцинують дітей

Допомога при народженні дитини нараховується і за кордоном — соцзахист Миколаєва

Насіння від ООН. На Миколаївщині реалізують черговий проєкт під егідою FAO

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок