Міністр освіти Лісовий обіцяє відмовитися від наукового ступеня, якщо доведуть плагіат у його дисертації

Міністр освіти Лісовий обіцяє відмовитися від наукового ступеня, якщо доведуть плагіат у його дисертації

ЗМІ
Міністр освіти Лісовий обіцяє відмовитися від наукового ступеня, якщо доведуть плагіат у його дисертації
. Оксен Лісовий, міністр освіти України з березня 2023 року. Фото з його сторінки у Facebook

Новопризначений міністр освіти та науки України Оксен Лісовий, якому закидають плагіат у дисертації, готовий відмовитись від вченого звання, якщо звинувачення підтвердяться.

Про це пише "Українська Правда.Життя" з посиланням на Малу академію наук України, де до призначення на посаду міністра освіти працював Оксен Лісовий. Він має намір відправити свою кандидатську дисертацію на кілька авторитетних експертиз.

"У разі виявлення в його роботі порушень доброчесності Оксен Лісовий готовий відмовитись від вченого ступеня кандидата наук і на посаді міністра формувати принципово нову академічну культуру та культуру освітнього та наукового менеджменту", – заявили у МАН.

Інформація про нібито плагіат у дисертації Оксена Лісового була опублікована "Українським рухом пацифістів" практично одразу після його призначення на посаду міністра.

"Навіть швидкий аналіз автореферату дисертації Лісового О.В. "Соціокультурна самоідентифікація особистості", оприлюдненого у 2012 р., дозволяє виявити запозичення без посилань з ознаками механічного копіювання та автозаміни окремих словосполучень з автореферату дисертації Арабчука Я.І. "Основні чинники соціалізації особистості в полікультурному середовищі", оприлюдненого раніше у 2011 році", — йдеться у повідомленні.

Організація відома тим, що виступає за "мирне закінчення війни й права кожної людини на відмову від військової служби". Її засновником є івано-франківський журналіст Руслан Коцаба, якого обвинувачували у держзраді за "зрив мобілізації у 2015 році".

Пізніше інформація про те, що наукова робота Оксена Лісового не є унікальною, з’явилася на ресурсі "Помилки та фальсифікації у наукових дослідженнях". На цьому сайті також розміщені публікації про академічну недоброчесність колишнього міністра освіти Сергія Шкарлета та колишнього нардепа Іллі Киви.

Невідомий автор публікації Василь Садовий пише про те, що у дисертації Лісового є збіги з двома іншими роботами: вищезазначеного Арабчука Я. та Зуєва А. У списках літератури, використаної при написанні дисертації Лісового, робота Арабчука відсутня.

Стаття Зуєва повністю увійшла до складу дисертації Оксена Лісового, але посилання на неї дисертант вставив лише у трьох місцях.

"Доказом бездумного копіювання чужого тексту паном Лісовим, як зазвичай, є помилка в тексті статті Зуєва – у слові "анропокультурних" пропущена буква "т", і те саме маємо в дисертації", – пише Василь Садовий.

Автор також зазначив, що у тексті дисертації Лісового українська "і" була замінена на англійську "i", що, на його думку, є стандартним способом "обманути програму пошуку плагіату".

Василь Садовий пише, що решту дисертації Оксена Лісового він не аналізував.

Науковиця Ірина Єгорченко сказала виданню, що вона та її колеги з антиплагіатної ініціативи "Дисергейт" – організація, яка визнавала Сергія Шкарлета "плагіатором" та "посіпакою" –  не досліджували наукову роботу Лісового і дізналися про його виявлення з інтернету.

Але науковиця зазначає, що факт плагіату є. За її словами, такі випадки у наукового керівника Лісового Віктора Андрущенка – непоодинокі. Також в Ірини Єгорченко є сумніви, що роботу писав особисто Оксен Лісовий.

"Я маю сумніви що Лісовий, як і інші дисертанти, то взагалі сам писав. Він не має філософської освіти, дисертація захищена під час роботи на посаді, коли на опанування нової спеціальності часу бути ніяк не може", — сказала вона.

Членкиня освітнього комітету Верховної Ради Наталя Піпа у коментарі ВВС зазначила, що в дисертації Лісового є одна помилка, однак вона не така масштабна, щоб не призначати автора роботи на посаду міністра. "Один абзац у нього виглядає скопійованим з попередньої праці. Більше таких випадків у нього не було. Напевно, це була одна помилка з його боку. Він визнає цю помилку. У працях Шкарлета було дуже багато плагіату", — сказала Піпа.

Верховна рада 21 березня проголосувала за призначення Оксена Лісового — військовослужбовця та директора Малої академії наук, новим міністром освіти та науки України.

Що відомо про Оксена Лісового

Оксену Лісовому — 50 років. Він — син філософа і правозахисника Василя Лісового та педагогині Віри Лісової-Гриценко. Народився в Сибіру, куди радянська влада депортувала родину за відкритий лист Василя Лісового на захист шістдесятників.

У засланні Лісові були 11 років. Потім повернулися в Україну. Оксен навчався на художника-кераміка у Решетилівському художньому училищі народних промислів, закінчив Київський державний інститут культури за спеціальністю "бібліотечно-інформаційні системи".

Працював учителем у Києво-Могилянському колегіумі та тренером із фехтування.

У 2010 році очолив Малу академію наук України (МАН). Має ступінь кандидата філософських наук із філософської антропології, у 2015 році отримав вчене звання доцента.

У вересні 2020 року Оксен Лісовий ініціював створення Музею науки України на території київського ВДНГ. У 2021 році отримав почесне звання Заслужений працівник освіти України.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року добровольцем вступив до ЗСУ, воює у складі 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Разом з тим, продовжив дистанційно виконувати обов’язки директора МАН.

Читайте також

Оксен Лісовий — новий міністр освіти України. Що про нього відомо і які виклики стоять перед МОН

Рада підтримала призначення Оксена Лісового на посаду глави МОН

Верховна рада проголосувала за відставку міністра освіти і науки Шкарлета

"Простите за беспокойство" від росіян: як оговтується після окупації напівзгоріла сільська школа на Київщині

На початок