Скоротити черги та прибрати паперову тяганину. Як Мінцифри планує цифровізувати ВЛК

Скоротити черги та прибрати паперову тяганину. Як Мінцифри планує цифровізувати ВЛК

Ексклюзивно
Лікарі оперують українського військового в лікарні
. Лікарі оперують українського військового після поранення в госпіталі Запоріжжі. 2 квітня 2022. Фото: AP

Профільні міністерства, а також депутати та правозахисники з ГО "Принцип" почали працювати над зміною формату роботи і можливостей військово-лікарських комісій (ВЛК).

У відповіді на запит Суспільного в Міністерстві цифрової трансформації розповіли, що команда відомства допомагає працювати над цифровізацією процесу проходження ВЛК. Там наголосили, що загалом весь процес складний і забюрократизований, тому його необхідно реформувати.

"Військово-лікарські комісії станом на зараз фактично не цифровізовані взагалі. Там відсутні електронні черги, медичні інформаційні системи, електронний документообіг. Також відсутній обмін документами з військовими частинами та із ТЦК СП (колишніми військкоматами), що призводить до того, що військовослужбовці вимушені самостійно передавати пакети документів між ВЛК та військовими частинами", — зазначили у відомстві.

Читайте також: В Україні презентували Правовий навігатор для поранених військових. Як він працює

У Мінцифри розповіли, що головне завдання полягає в спрощенні механізму проходження військово-лікарської комісії для військовослужбовців, перш за все поранених. Зокрема зараз розглядаються питання:

  • впровадження електронного документообігу між військовими частинами та шпиталями / ВЛК;
  • впровадження медичної інформаційної системи в роботі шпиталів та ВЛК, що дозволить збільшити прозорість та швидкість процесу проходження;
  • впровадження електронної черги та інших цифрових інструментів покращення якості сервісу для закладів ВЛК.
Читайте також: "Боремося, щоб медичні послуги надавали якісно". Як правозахисний центр "Принцип" допомагає пораненим бійцям з ВЛК

"Зміни в роботі ВЛК допоможуть автоматизувати процеси, скоротити черги, прибрати паперову тяганину та зменшити навантаження на українських захисників", — додали у відомстві.

У Мінцифри зауважили, що удосконалення системи ВЛК – ґрунтовний процес, який потребує певного часу для ретельного вивчення процесів задля впровадження нових змін.

Заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк повідомила, що вона отримала запевнення від міністра оборони Олексія Рєзнікова та головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, що систему військово-лікарських комісій реформують через цифровізацію сервісів. Вона також додала, що за словами віцепрем'єра Михайла Федорова вже закуплено 1500 ноутбуків для лікарських служб і відбувається тестування відповідного програмного забезпечення.

З якими труднощами зустрічаються військові під час проходження ВЛК

Після лікування поранені направляються на військово-лікарську комісію. Це направлення може видати командир військової частини, головний лікар військового госпіталю або начальник територіального центру. Після цього ВЛК може рекомендувати проходження реабілітації, але піти на неї можна тільки після дозволу командира військової частини, приїхавши туди особисто, або звернувшись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Також військово-лікарська комісія визначає придатність для подальшої служби.

На початку лютого Суспільне зробило матеріал про медзаклад у Львові, де військові після поранень проходять ВЛК. Тоді на територію лікарні журналістів не пустили, але вдалося поспілкуватися з бійцями. Військові скаржилися на те, що вони тижнями стояли в чергах аби потрапити до потрібного лікарів, а також на незадовільні умови в медзакладі.

"Не можу потрапити до лікаря через те, що виключають світло в лікарні, у них є обіди, субота і неділя — вихідний. П’ятниця — скорочений день. Ми там воюємо і в нас немає ні вихідного, ні прохідного, ні поїсти, ні попити. Це знущання, ми поранені, кожен має по два-три поранення, до того ж важких", — розповів військовослужбовець з позивним "Соловей".

Така ситуація у львівській лікарні тривала до березня. Зараз Клініка амбулаторно-поліклінічної допомоги, де військові проходять медкомісію, працює без черг, з частково зміненим персоналом. Журналісти "Радіо свобода" розповіли, до кінця місяця тут завершать ремонт: створять реєстратуру, кабінети для персоналу, місце, де військовослужбовці очікуватимуть на прийом.

Читайте також

На початок